iPhone XS, Xs Max ve iPhone XR’da Memoji Nasıl Kullanılır?

0
431
Memoji Kullanımı

Hemen her alanda kullanmaya başladığımız emojiler, yavaş yavaş değişim göstermeye başladı. Artık emoji kavramı çok daha genişledi. Hazır karakterler yerine, kullanıcıların kendi emoji ifadelerini hazırlamasına izin veren teknolojiler karşımıza çıkmaya başladı. Bu alanda öncülerden birisi de Apple oldu. Önce çok sınırlı sayıda animoji karakteri kullanıma sokuldu.

Face ID karakterleriyle beraber gelen animoji karakterleri, döneminde bir hayli ses getirdi. Animojinin hemen sonrasında ise bu kez memoji karşımıza çıktı. iPhone X modeli ve sonrasında kullanılabilen özellik, yavaş yavaş sosyal medyada bile kendisine yer bulmaya başladı. Bu yazımızda memoji ile ilgili merak edilen bilgileri paylaşacağız ve nasıl kullanım yapılacağından söz edeceğiz.

Memoji Nedir?

Apple’ın ifadesine göre Memoji, kişiliğinizi ve modunuzu yansıtan gelişmiş karakter emojileri. Diğer bir değişle sizi yansıtan karikatürize edilmiş ifadeler oluşturmanıza izin veriliyor. Bu ifadeleri birçok alanda kullanabilmeniz ise sanal dünya ile real dünya arasında ilginç bir bağ kurmanızı sağlıyor.

Animojiden Farkı Var Mı?

Tabii ki büyük oranda farklar var. Animoji, kalıp şekillerin kendi yüz ifadenize göre hareket etmesi. Mesela bir ejderha figürü üzerinden örnek verelim. Ejderha sabit bir figür. Face ID ile sizin yüzünüz algılanıyor ve mimikleriniz bu figüre entegre ediliyor.

Memoji, animoji farkı

Memoji ise biraz daha farklı. Memojide karakterleri siz oluşturuyorsunuz. Size benzeyen figürleri bin bir şekle sokabiliyorsunuz. Tüm bu düzenlemelerde bir sınır yok, üstelik tek bir karakter oluşturmanız da gerekmiyor. Birden fazla karakter oluşturabilirsiniz. Birazda teknik detaylardan söz edelim ve memoji nasıl kullanılır bakalım.

Memojileri Oluşturmak ve Düzenlemek

Yapacağınız işlemlerden adım adım söz edeceğiz.

 • İlk olarak mesajlar uygulamasını açın ve yeni bir mesaj oluşturma alanına girin. (Daha önce yapılmış olan yazışmaları da kullanabilirsiniz)
 • Bu kısımda animoji simgesi olarak gösterilen bir simge var. “Memoji“Resimde gördüğünüz simgeye tıklayın ve parmağınızı sağa doğru bir kez kaydırın. Burada yeni bir memoji için “+” simgesine tıklayın.

Memoji Kullanımı

 

 • Mesajı oluşturulduktan sonra, düzenlemeler bölümü geliyor. Saç rengi ve türü, göz rengi ve şekli, cildin durumu gibi tüm özellikleri ayarlayabiliyorsunuz.
 • Son olarak “Bitti” sekmesine basarak işlemi tamamlamanız yeterli oluyor.
İLGİLİ HABER:  iPhone 11, iPhone 11 Pro (Max) Türkiye satış fiyatları ne olacak?

Şimdi memoji karakterini oluşturmuş olduk. Fakat anlatacaklarımız bitmedi. Bu işlemle kolayca memoji karakterimizi oluşturduk fakat bu karakteri nasıl kullanacağız? Sonrasında silmek istediğimiz karakterleri nasıl sileceğiz? Tüm bunlara cevap arayalım.

Memojileri Kullanmak

Genel olarak memojiler FaceTime bölümünde ve mesajlar bölümünde kullanılıyor. Tabii ki belli başlı özelleştirmeler yapıp, daha geniş kapsamlı bir kullanım yapabilirsiniz.

Memoji Kullanımı

Şimdilik FaceTime ve mesajlar bölümünde yer alan kullanımdan söz edeceğiz. Dilerseniz yorum bölümünden diğer kullanımlarla ilgili sorularınızı bize yollayabilirsiniz.

FaceTime Bölümünde Memojileri Kullanmak

 • İlk işlemimiz FaceTime ile birini aramak olacaktır.
 • Görüşmeyi başlatmanızın hemen arından memoji menüsüne girmeniz gerekiyor.
 • Bunun için rüzgar gülüne benzeyen şekle tıklamalısınız.

Memoji Kullanımı

 • Memoji menüsü üzerinden istediğiniz memojinizi seçmeniz yeterli.
 • Dilerseniz sonrasında memoji karakterini kaldırabilirsiniz. “X” işaretini kullanmanız yeterli oluyor.

Mesajlarda Memoji Kullanmak İstiyorum

Mesajlar üzerinden de memoji karakterinizi gönderebilirsiniz. Üstelik burada bir sürpriz var. İsterseniz memojileri animasyonlu bir şekilde göndermeniz de mümkün. Hemen işlemlere geçelim.

 • Memojinizi çıkarma olarak göndermek için mesajlar uygulamasına girip, mesaj yazdığınız alanda animoji simgesine basmanız gerekiyor.
 • Göndermek istediğiniz memojiye basılı tutup, mesaj alanına göndermeniz çıkarma yollamanızı sağlayacak.

Memoji Kullanımı

 • Animasyonlu kayıt için süre sınırınız 30 saniye. Aynı şekilde, mesajlar içerisinden animoji simgesiyle beraber menüye giriyoruz. Buradan istediğimiz karakteri seçiyoruz.
 • Karakterin hemen alt köşesinde kırmızı bir yuvarlak göreceksiniz.
 • Kayıt tuşu olan bu tuşa basıyorsunuz. Daha sonra gönder butonunu kullanmanız yeterli oluyor. Bu süreçte kaydı durdurmak için aynı konumda bulunan durdurma simgesini de kullanabilirsiniz.

Düzenlemeleri Nasıl Yapacağım?

Şimdi gelelim en çok sorulan soruya. Memoji karakterlerinizi ilerleyen dönemlerde tekrar düzenlemek isteyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlemlerde çok basit.

 • Mesajlar uygulamasını açarak, animoji simgesi üzerinden memoji karakterlerinin bulunduğu alana girin.

Memoji Kullanımı

 • Düzenlemek istediğiniz memojinizin üzerine gelin ve “…” simgesine basarak ayarları düzenleyin.
 • Düzenle sekmesini seçmeniz durumunda yeniden düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Çoğalt ile kopyalama ve sil seçeneğiyle de memojinizi silebiliyorsunuz.

Not: Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için iPhone X ve daha üzeri Face ID teknolojisine sahip olan iPhone cihazlarını kullanmanız gerekiyor. iPhone XR, iPhone Xs ve Xs Max modelleri veya 1.nesil iPhone X modeline sahip olmanız gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?