iPhone Xs Max Derinlik Denetimi

iPhone Xs serisi için kamera özelliklerinden söz etmeye devam ediyoruz. Kısa süre önce paylaştığımız yazımızda yeni modellerle eski iPhone X serisini karşılaştırmış ve hangi modelde kameranın daha iyi olduğunu ele almıştık. Bu yazımızda da yeni modellerin kamera özelliklerinden biri olan derinlik denetim özelliğinden söz edeceğiz. Yenilenmiş işlemciler içerisinde yer alan görüntü işlemcisinden güç alan yeni teknoloji neler sunuyor? Nasıl kullanılabilir? Bu gibi sorulara cevap aramaya çalışalım.

Yeni iPhone Modellerinde Yer Alan Derinlik Denetimi Özelliği Nedir?

Bir kamera özelliği olarak karşımıza çıkan derinlik denetimi özelliği, portre modu içerisinde kullanılan ve odak noktasını öne çıkarmaya yarayan bir teknoloji. Derinlik denetim özelliği sayesinde portre modu çekimlerinizde arka planı bulanıklaştırarak, ana görseli öne çıkarabiliyorsunuz. Diyafram aralığına göre çalışan yeni teknoloji sayesinde, arka planı ne kadar bulanıklaştıracağını ve ana odağınızı ne kadar öne çıkaracağınızı da siz seçmiş oluyorsunuz.

Oldukça kullanışlı bir özellik olan alan derinliği özelliğini detaylandıran kullanım, çekim kalitesini de bir hayli arttırmakta. Hatta yeni özelliğin daha önce Apple tarafından paylaşılan iPhone Xs videolarında da kullanıldığını belirtelim. Az çok derinlik denetiminin ne işe yaradığından söz ettik. Dilerseniz, bu özelliğin nasıl kullanılacağı kısmından söz edelim.

Derinlik Denetimi Özelliği Nasıl Kullanılır?

Başta belirttiğimiz gibi bu özelliği portre modu içerisinde kullanıyorsunuz. Portre modu ile çektiğiniz fotoğrafınızı düzenlemek için fotoğraf uygulamanıza giriş yapıyorsunuz. Bu işlemin hemen ardından yapacaklarınıza geçelim.

  • Fotoğrafın seçin ardından “düzenle” sekmesine tıklayın.
  • Depth kısmında fotoğrafın derinlik denetimini düzenlemeniz mümkün. Bunun için belli bir diyafram aralığına kadar destek sunuluyor.
  • Apple tarafından belirlenen değer f/1.4 ile f/16 aralığı. Eğer f/16 değerini seçerseniz, arka plan minimum değerde bulanıklaştırılıyor. Buna karşın f/1.4 değerini seçerseniz de maksimum oranda arka plan bulanıklaştırılıyor.
  • Ana fotoğraflar için belirlenen, yani standart olan değerimiz ise f/4.5 olarak belirlenmiş.

Özelliğin tam olarak nasıl bir etki oluşturduğunu daha iyi anlamak için videoda yer alan bölüme bakabilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?