iPhone XS modelleri hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Kısa süre önce iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinde yer alan pil sorunu hakkında bilgi paylaşımlarını sunmuştuk. Telefonların şarj olmasını engelleyen hatanın nedenlerinden söz etmiş ve yeni modelin sorununu çözmek adına bazı ipuçları vermiştik. Bu yazımızın linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise yeni modelin başka bir özelliğinden söz edeceğiz. iPhone XS sıvı temasına ne kadar dayanıklı? Bu konuda detaylı bilgiler verelim.

Bakınız: iPhone XS şarj sorunu nasıl çözülür?

iPhone XS Sıvı Teması Testi

Kısa süre önce iPhone XS modellerine yapılan sıvı teması testine geçmeden önce, yeni modelin nasıl bir dayanıklılık sunduğundan söz edelim. Tanıtım sırasında da detaylı incelemelerde de iPhone XS akıllı telefonlarının suya ve toza karşı IP68 sertifikasıyla beraber geldiğini aktarmıştık. Fakat burada bir ipucu var. iPhone XS ve iPhone XS Max modelleri, standart olarak IP68 dayanıklılığı sunmuyor. Bunun yerine ekstra bir koruma sunuluyor.

Bu ekstra koruma, kullanılan malzemeden kaynaklı. Çelik şeritler, yeni akıllı telefonların dayanıklılığını biraz daha arttırmış durumda. IP68 sertifikasına sahip olan bir akıllı telefon, 1,5 metre suya 30 dakika dayanıklılık gösterirken iPhone XS akıllı telefonları ise 2 metre suda dayanabiliyor. Apple’ın açıklamalarına göre sadece su değil, diğer sıvı malzemelere karşı da koruma sağlanıyor. Bu açıklamaların ardından geçelim dayanıklılık testlerine.

iPhone XS Sıvı Teması

Havuz Suyu Testi

CNET tarafından yapılan test, tüm gerçeği ortaya çıkarıyor. İlk test telefonun klorlu havuz suyuna daldırılmasıyla yapılıyor. 1.8 metre havuz suyunda 30 dakika bekletilen telefon, daha sonra klorlu musluk suyuyla yıkanıyor ve ardından ise bir bezle temizleniyor. Daha sonra telefon kapatılıyor ve 15 dakika boyunca dinlendiriliyor.

Telefon çalıştırıldığı zaman ise hem fiziksel tuşlarda hem de dokunmatik ekranda bir sıkıntı olmadığı görülüyor. Telefon sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Apple’ın önerilerine göre 5 saat süreyle şarj yapılmıyor. Sadece hoparlör kısmında 1 günlük bir arıza meydana geliyor. Cızırtılı sesler ve seslerde bozulmalar meydana geliyor ancak sadece 1 gün sürüyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Yapay Zeka Çipi iPhone Serisini Değiştirecek

iPhone X su gecirmezlik

Diğer Sıvı Testleri

Diğer testlerde de farklı sıvılar kullanılıyor. Bu kez sıvıya daldırma gibi bir durum söz konusu değil. Bu kez iPhone XS modelinin üzerine sıvı dökülüyor ve ardından Apple’ın önerdiği şekilde kurulama yapılıyor.

Portakal suyu, çay, deniz suyu ve bira ile yapılan testlerde de yine sıvıya tamamen temas eden iPhone XS çalışmaya devam ediyor. Telefonda da herhangi bir arıza yaşanmıyor. Bu demek oluyor ki Apple’ın söylediği değerler aşağı yukarı doğru değerler.

Önemli Uyarı: iPhone XS henüz ülkemizde satışta değil ancak kısa süre sonra satışa çıkacak. Yeni akıllı telefonların fiyatı ise çok yüksek olacak. Görünen o ki telefon sıvı temasına karşı dayanıklı. Ama siz yine de yeni akıllı telefonları sıvı temasından uzak tutun.

Sıvı teması Apple için hiçbir zaman garanti de olmadı ve hala değil. Apple, kullanıcıların başına bu tarz kazalar geldiğinde, kullanıcıların cihazlarının koruması için bu sistemler sunuluyor. Ben telefonla denize atlarım nasıl olsa suya dayanıklı diye düşünmeyin. Binlerce TL zarar edebilirsiniz. ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?