iPhone XS

Yeni iPhone modellerinin testlerinin giderek yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Performans testleri ve kamera testleri bir yana, yeni iPhone modelleri için dayanıklılık testleri de gelmeye başladı. Daha önce yeni modelin çizilmelere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu paylaşmıştık. Çizilme testlerinin hemen ardından ise iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerinin düşme testleri paylaşılmaya başlandı. Yeni akıllı telefonların tanıtımı sırasında söz edilen “en dayanıklı cam” iddiasının ne kadar gerçek olduğunu gösteren testlere bakalım.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max Dayanıklı Mı?

Yeni akıllı telefonların düşme testlerinde hala istenen seviyede olmadığını belirterek başlayalım. İlk testimizde iPhone Xs ve iPhone Xs Max modelleri 1 metre yükseklikten yere düşürülüyor. Telefonların 1 metre yükseklikten aşağı düşürülmesi durumunda, hem ekran kısmında hem de arka cam kısmında herhangi bir hasar oluşmuyor. Telefonlar 1 metre yükseklikte dayanıklı.

İkinci testle beraber durum değişmiş durumda. iPhone Xs ve iPhone Xs Max akıllı telefonlarının 2 metreden düşürülmesi durumunda ise hem ekran hem de arka cam kısmında kırılmalar meydana geliyor. Hatta telefonun kullanılmaz derecede hasar aldığını görüyoruz.

Düşme testlerine baktığımız zaman, yeni akıllı telefonların çok dikkatli kullanılması gerektiğini görüyoruz. Diyelim ki telefonları düşürdünüz ve iPhone Xs ya da iPhone Xs Max modelinde kırılma meydana geldi. Bu durumda ise 6400 – 6500 TL gibi bir masrafla karşı karşıya kalıyorsunuz. Haliyle yeni bir telefon almak daha mantıklı oluyor.

Suya Karşı Ne Kadar Dayanıklı?

Yazımızı bitirmeden önce, yeni modellerin suya karşı ne kadar dayanıklı olduklarından da söz edelim. Hem iPhone Xs hem de Max modelinin bu konuda başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. IP68 sertifikası görevini yapmış gibi duruyor. En azından sıvı temasında, dayanabilecek bir telefon serisi sunulmuş.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?