Uzun süredir beklenen yeni iPhone modellerinin tanıtımı yapıldı. iPhone Xs akıllı telefonları ise tanıtıma çıkan ilk akıllı telefon oldu. 2.nesil iPhone X serilerinden gösterilen yeni akıllı telefon, tasarım ve özellikleriyle beraber görücüye çıkmış oldu. Hemen yeni model için detaylara geçelim. Bakalım iPhone Xs akıllı telefonları nasıl özelliklerle geliyor?

iPhone Xs Tasarım Özellikleri Nasıl?

Tasarım kısmında yeni modelin çok önemli bir değişikliği söz konusu değil. Yine çentik alanı kullanan akıllı telefon, uçtan uca ekran kullanmaya devam ediyor. Telefon kasa malzemesi yine paslanmaz çelik. Telefonu biraz ağırlaştırmış olsa da paslanmaz çelik kasa, oldukça sağlam bir telefon sunuyor.

iPhone Xs

Ekran kısmında ise en güçlü cam kullanıldığından söz ediliyor. Altın, gri ve siyah renkleriyle gelen telefon, IP68 sertifikasına sahip. 2 metreye kadar suya dayanıklı olan model, yine arka kısımda dikine çift kamera kullanımıyla geliyor. Alkol, çay, portakal suyu gibi sıvılarda dayanıklı olan bir kasa kullanılmış.

iPhone Xs

iPhone Xs Ekran Özellikleri Neler?

Yeni gelen iPhone Xs akıllı telefonları Super Retina ekran kullanmaya devam diyor. 5.8 inç boyutunda olan ekran paneli, OLED teknolojisinde. 1.nesil iPhone X modelinde olduğu gibi OLED panel kullanılıyor ve üzerinde Face ID alanı bulunuyor. Çözünürlük değeri kısmında ise 2436 X 1125 piksel değerini görüyoruz. 2.7 milyon piksel sunan ekranda, 458 PPi değerinin sunulduğunu görüyoruz.

iPhone Xs

iPhone 8 Plus modeliyle yapılan karşılaştırma sonrasında, ekranın çok daha büyük ancak kasa boyutunun küçük olduğunu görüyoruz. Ayrıca ekran kısmında HDR desteğinin ve Dolby Vision desteğinin açıklandığını da ekleyelim.

HDR10 desteğinin, görüntü denetimini de bir hayli arttırdığı belirtiliyor. %60 oranında dinamik renk oranının artırıldığı belirtilen akıllı telefonun, ekranı çok daha başarılı. Yine ekranı yana yatırdığınız zaman özel modlar kullanılabilecek. 3D Touch desteği olan ekranlar, 120 Hz yenileme hızı da sunuyor.

iPhone Xs

iPhone Xs Teknik Özellikleri Neler?

iPhone Xs akıllı telefonlarının teknik özellikler kısmında da yenilenmiş bir seri olduğunu söyleyelim. Teknik kısmında ilk tanıtım Face ID oldu. Yeni akıllı telefonda da Face ID sistemi korunuyor. Hemen hemen aynı donanımla gelen Face ID teknolojisinin, yapay zeka destekli olacağını da ekleyelim. iOS 12 ile biraz daha başarılı bir yüz tanıma sistemi sunulacak. Ayrıca Face ID hız kısmında da çok daha başarılı hale getirilecek. Parmak izi sensörü ise tamamen son buldu.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 için Sona Gelindiğini Gösteren Yeni Görseller

iPhone Xs

Teknik kısımdan devam edelim. Diğer bir detay A12 bionic işlemcileri oldu. 7 nm üretim sürecinin bir ürünü olan yeni işlemciler, 6.9 milyon transistör kullanıyor. 6 çekirdek işlemci 4 çekirdek grafik birimi sunuyor.

Yine Neural Engine işlemcisi de karşımıza çıkıyor. Çekirdek başı performans ise %15 olarak artırılmış. Buna karşın güç tüketimi konusunda ise %40 bir azalma söz konusu. GPU işlemcilerde ise %50 oranında bir performans artışı sunulacak. Çoklu katman desteği de bulunan grafik birimi, kayıpsız bellek sıkıştırma özelliğine sahip.

iPhone Xs

Neural Engine çekirdek kısmında ise 8 çekirdekli bir yapı karşımıza çıkıyor. Makine öğrenimi ve akıllı algılama teknolojisi sunan yeni işlemciler oldukça başarılı. Yapay zeka işlemcisinin anlık olarak 5 trilyon işlem yapabiliyor. Derinlik teknolojisi, 64 bit işlemci kontrolcüsü gibi işlemci artılarının bulunduğunu da ekleyelim.

İşlemcilerin dışında depolama biriminde ise 512 GB desteğinin karşımıza çıktığını göreceğiz. 512 GB depolama alanıyla beraber gelecek olan iPhone Xs akıllı telefonların, performans kısmında %50 artış gösterdiğini göreceğiz.

iPhone Xs Kamera Özellikleri Neler?

Gelelim yeni modelin kamera özelliklerine. Kamera kısmında yeni akıllı telefonlar oldukça yetenekli. Yeni modelde yine 12 MP geniş açılı bir kamera, 12 MP telefoto kamera ve geliştirilmiş Truetone flaş desteği sunuluyor. Ana kamerada 6 element lens, f/1.8 diyafram açıklığı ve OIS modu bulunuyor.

iPhone Xs

İkinci arka kamera kısmında ise yine 2x optik zoom, OIS desteği ve f/2.4 diyafram açıklığıyla beraber 6 elementli lens sunuluyor. Ön kamera kısmında geçtiğimiz zaman ise yine 7 MP f/2.2 diyafram açıklığı sunuluyor. Kamera kısmında ana hatlarıyla bir değişiklik yok. Muhtemelen yeni işlemcilerle beraber fotoğraf deneyimi çok daha başarılı hale getiriliyor. Otomatik pozlama, otomatik ışıklandırma, detayların aydınlatılması gibi birçok ayrıcalık sunuluyor.

iPhone Xs

iPhone Xs Fiyatı ve Satış Tarihi

iPhone Xs akıllı telefonları için son detay ise çıkış tarihi ve fiyat bilgileri oldu. Bluetooth 5 desteği, çift SIM kart desteği gibi ayrıcalıklarla gelecek olan telefonun giriş modeli 999 dolar olarak açıklandı. Yeni modelin satışı da iPhone Xs Max modelinde olduğu gibi 21 Eylül tarihinde başlayacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?