Apple yeni iPhone modellerini tanıttı ve bu sırada iPhone X’i satıştan çıkardı. Yeni iPhone modellerinden iPhone XS ve iPhone XS Max ise hala satışta olan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yerini aldı. iPhone XS ve iPhone XS Max, Apple’ın şimdiye kadar yaptığı en pahalı telefonlar. Peki, bu iki telefon arasındaki farklar neler ve eğer düşünüyorsanız hangisini almalısınız?

iPhone XS ve iPhone XS Mac: Ekran Karşılaştırması

iphone-xs-iphone-xs-max-ekran-karsilastirmasi

Bu iki telefon arasındaki en belirgin fark ekranları:

iPhone XS: 5,8 inç 19,5: 9 en boy oranı True Tone OLED, 2436 x 1125 piksel (458 ppi),% 82,9 ekran / çerçeve oranına sahip ekranla geliyor.

iPhone XS Max: 6,5 inç 19,5: 9 en boy oranı True Tone OLED, 2688 x 1242 piksel (458 ppi),%84,4 ekran / çerçeve oranına sahip ekranla geliyor.

iPhone XS Max, sahip olduğu 6.5 inçlik ekran ile “Max” adını gerçekten hak ediyor. Ekranın büyük olup olmaması satın alma kararınızda etkili olabilir.

Diğer taraftan iPhone XS, boyutları hariç büyük kardeşi ile neredeyse aynı. İki telefon da aynı True Tone, OLED panel, piksek yoğunluğu, Dolby Vision ve HDR10 desteği (video verimliliği konusunda ideal) ve 3D Touch teknolojilerine sahip.

Her iki ekran da iPhone X’in çentikli tasarımını koruyor.

iPhone XS ve iPhone XS Max: Tasarım Karşılaştırması

iphone-xs-iphone-xs-max

iPhone XS: 143,6 x 70,9 x 7,7 mm (5,65 x 2,79 x 0,30 inç) boyutlara ve 177 g ağırlığa sahip.

iPhone XS Max: 157,5 x 77,4 x 7,7 mm (6,20 x 3,05 x 0,30 inç) boyutlara ve 208 g ağırlığa sahip.

iPhone XS Max gerçekten büyük bir telefon olmasına rağmen, iPhone XS’den çok daha ağır değil. Üstelik iPhone 8 Plus ile neredeyse aynı boyutlara sahip. Bu yüzden, iPhone’un Plus modelleri size daha cazip geliyorsa, iPhone XS Max satın almayı ciddi bir şekilde düşünebilirsiniz.

Her iki modelde de, iPhone X’te IP67 olan su geçirmezlik seviyesi IP68‘e yükseltildi. Yeni iPhone’lar, 1 metre yerine 3 metre derinlikteki suya dayanıklı hale getirildi.

Her iki telefonda da, bir adet nano-SIM yuvası ve bir adet eSIM (dijital SIM) olmak üzere çift SIM desteği yer alıyor. İki SIM birlikte çalışabiliyor ve böylece iş ve özel numaralarınızı aynı telefonda kullanabiliyorsunuz. eSIM’in en iyi avantajlarından bir diğeri ise farklı ülkelere seyahat ettiğinizde satın aldığını veri paketlerini çok kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

iPhone XS ve iPhone XS Max’taki dikkat çekici bir diğer yenilik ise, her ikisinde de iPhone X’ten daha yüksek ses üreten ve stereo desteğine sahip harici hoparlör yer alıyor olması. Stereo özelliğinin bir telefonda olması anlamsız gelebilir ancak Apple sol ve sağ kanallar arasında gerçek bir ayrım hissi vermek için çok fazla çalışmış.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü İçin Şok İddia

iPhone X’te kullanılan paslanmaz çelik çerçeve, iPhone XS ve iPhone XS Max’ta da yer alıyor. Her iki telefonda da, kablosuz şarj için gerekli olan cam arka yüzey daha polarize şekilde yer alıyor.

Renk seçenekleri her iki telefon için de şöyle:

  • Gümüş
  • Uzay Grisi
  • Altın

iPhone XS ve iPhone XS Max: Performans Karşılaştırması

Apple, birkaç yıldır akıllı telefon performansı söz konusu olduğunda sadece kendisiyle yarışıyor.

Hem iPhone XS, hem de iPhone XS Max altı Çekirdekli İşlemci, altı Çekirdekli GPU, M12 hareket işlemcisi ve 4GB RAM içeren Apple A12 “Biyonik” yonga setine sahip.

A12 yonga seti, grafik performansında %50’lik bir artış sağlarken, telefonların boşta kalması halinde güç verimliliğinde %50’lik bir tasarruf sağlıyor. Maksimum performansta %15 gibi görece daha az bir artış olsa da, 8 çekirdekli nöral motor ve fotoğraf çekerken kullanılan görüntü sinyali işleme teknolojilerinde iyileştirmeler yapıldı.

Pil Ömrü ve Şarj Etme

iPhone’ların pil ömrü birkaç yıldır yerinde sayıyor diyebiliriz. iPhone XS ve iPhone XS Max’ta da durum değişmedi. iPhone X’te 2716 mAh kapasitesine sahip pil yer alırken, yeni iPhone’ların pil kapasiteleri ise şu şekilde:

iPhone XS: 2800 mAh (iPhone X’e göre 30 dakikaya kadar daha uzun pil ömrü)
iPhone XS: 3400 mAh (iPhone X’e göre 90 dakikaya kadar daha uzun pil ömrü)

iphone-xs-iphone-xs-max-pil-omru

iPhone XS mi ve iPhone XS Max mı? Hangisini Almalıyım?

iPhone XS veya iPhone XS Max’ı satın almak isteyen herkes için tavsiyem, bunların yerine birkaç eksiğe rağmen, XS modellerinin tüm özelliklerini çok daha uygun bir fiyata sunan iPhone XR‘yi satın almaları yönünde olurdu.

Apple’ın amiral gemisi modellerini satın alma imkanı olanların iki telefon arasında bir tercih yapmaları gerekirse, daha büyük ekrana sahip iPhone XS Max’i tercih etmeleri gayet normal olur.

iPhone X sahiplerinin yeni sürüme geçmelerini önermek için çok fazla yenilik yok. Ancak daha eski bir iPhone modeliniz ve harcayabileceğiniz paranız varsa, iPhone XS Max’ı öneririm.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?