iPhone Xs Max Parça Maliyeti Şaşırtıcı

En pahalı iPhone modeli olarak tanıtılan iPhone Xs Max telefonlarının maliyetinin ne kadar olduğunu merak ettiniz mi? İşte iPhone Xs Max parça maliyeti.

0
176
iPhone Xs ve iPhone Xs Max
iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Geçen sene karşımıza çıkan iPhone X modelinden sonra, Apple’ın akıllı telefonlarının yukarı doğru yükselen bir fiyat grafiği çizdiğini görmeye başladık. iPhone X modelinde OLED ekran kullanılması, Face ID teknolojisi gibi maliyeti arttıran teknolojiler nedeniyle bu durum ilk etapta normal karşılandı. Bu sene tanıtılan iPhone Xs serisi için de aynı durum geçerli oldu. Hatta iPhone Xs Max bir yandan en geniş ekranlı iPhone modeli olurken, bir diğer yandan ise en pahalı iPhone modeli oldu. Fakat bu kez durum biraz daha farklı. Ünlü analiz şirketi TechInsights tarafından yapılan parça testlerine göre iPhone Xs Max maliyeti, satış fiyatına göre oldukça düşük.

iPhone Xs Max Maliyeti Ne Kadar?

TechInsights’ın yaptığı incelemede, 256 GB depolama alanına sahip olan iPhone Xs Max modeli ele alınıyor. Telefon tamamen parçalarına ayrılıyor ve iç donanım inceleniyor. Bileşenleri tek tek ayıran TechInsights, bileşenlerin toplam maliyetini sadece 443 dolar olarak açıkladı.

iPhone Xs Max Parça Maliyeti
iPhone Xs Max Parça Maliyeti

256 GB versiyonun satış fiyatı ise 1249 dolar. Böyle baktığımız zaman, en pahalı model olarak tanıtılan iPhone Xs Max, aslında Apple’ın en çok kâr edeceği akıllı telefon. Maliyetin, satış fiyatının sadece %35’ini oluşturduğu görülüyor.

Apple Tek Bir iPhone Xs Max Modelinde 806 Dolar Kâr Mı Elde Edecek?

Sorunun cevabı tabii ki hayır. Her ne kadar parça maliyeti 443 dolar olsa da masrafın sadece bu bileşenlerden oluştuğunu söylemek mümkün değil. Tedarikçi firma ücretleri, reklam giderleri, teslimat masrafları ve daha birçok kalem ekstra masraf var. Gerçekten bu modelden yüksek oranda kâr elde edilecek gibi duruyor ama her 256 GB iPhone Xs Max modelinde, net kâr 806 dolar olmayacak.

iPhone XS Max
iPhone Xs Max maliyetleri

Parça Maliyetleri Nasıl?

Yazı boyunca söz ettiğimiz bileşenlerin maliyetlerini merak etmiş olabilirsiniz. Evet, 443 dolar gibi bir toplam maliyet söz konusu. Peki, hangi bileşen ne kadar maliyetli? Bu kısımda karşımıza ilk olarak ekran çıkıyor. Dev OLED ekran maliyeti 80.5 dolar. Ekran maliyetini ise işlemciler takip ediyor. Tüm parça maliyetleri şöyle;

  • Ekran Maliyeti: 80.5 dolar
  • İşlemci Maliyeti: 72 dolar
  • Depolama Birim Maliyet: 64.5 dolar
  • Kamera Maliyeti: 44 dolar
  • Batarya Maliyet: 14.50 dolar
  • Sensör Maliyeti: 18 dolar
İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Ekran Değişimi
iPhone Xs Max
iPhone Xs Max maliyetleri

Ana parçalarda maliyet bu şekilde ayrılmış durumda. Tabii ki bu rakamların ülkemizde nasıl karşılık bulacağını henüz bilemiyoruz. 10 bin TL gibi bir fiyat bandının üzerinde çıkılacağı kesin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?