iPhone XS Max En Detaylı İnceleme

0
631
iPhone XS Max

2018 yılına damga vuracak iPhone akıllı telefonları tanıtıldı. Tanıtım sırasında, yeni iPhone modelleri için özelliklerden söz etmiştik. Şimdi ise yeni modelleri daha derinlemesine tanıyacağız. Ele alacağımız ilk yeni iPhone modeli ise en geniş ekranlı iPhone telefonu olarak tanıtılan iPhone Xs Max modeli olacak. Daha sonra iPhone Xs ve Xr modellerini de ele alacağız. Sözü uzatmadan iPhone Xs Max incelememize geçelim.

Alışkın Olduğumuz Tasarımla Yeni Renkler

Tasarım ve malzeme kısmından işe başlayalım. Yeni akıllı telefonların tasarımında çok büyük bir fark söz konusu değil. Tanıtım sırasında paylaştığımız yazılarda da bu konuda bilgi vermiştik. Telefonlar iPhone X tasarımını devam ettiriyor.

iPhone XS Max

Arka kısımda dikine çift kamera kullanılıyor ve kameramız yine köşe taşı konumunda. Ön kısımda Face ID kullanımı devam. Bu nedenle çentik alanı kullanımı da devam.

Malzeme Ne Kadar Dayanıklı?

Tasarım hemen hemen aynı ancak malzeme kısmında gerçekten sağlam bir telefon ile karşı karşıyayız. Yine paslanmaz çelik kullanılan telefon, cerrahi sınıf olarak bilinen paslanmaz çelik malzemeden üretiliyor.

Bunun dışında şimdiye kadar kullanılmış en sağlam camlar kullanılıyor. Cam kısmında tam olarak detaylar açıklanmadı. Sadece şimdiye kadarki en sağlam camların kullanıldığı belirtildi.

iPhone XS Max

Yine yeni renklerde ise “atomik düzeyde işlemler sonucu elde edilmiş yeni renkler” ifadesi kullanılıyor. PVD renk işlemi olarak belirtilen bu renk işlemi, altın ve uzay grisi modelinde karşımıza çıkıyor. Bu işlemde, gövdelerin paslanmaz çelik şeritleri için fiziksel buhar biriktirme tekniği kullanılıyor. Kısacası hem tasarım başarılı hem malzeme kaliteli.

Ek: Arka kapak cam kaplı ve kablosuz şarj desteği var.

Renkler: Özel Altın rengi, Uzay grisi ve Gümüş rengi

Boyutlar: 157.5 mm X 77.4 mm X 7.7 mm

Ağırlık: Paslanmaz çelik nedeniyle 208 gram.

Super Retina ile OLED Ekran Uyumu

Tasarımın ardından ekran özelliklerinden söz edeceğiz. iPhone Xs Max ekran bölümünde farkını ortaya koydu. Tanıtım sırasında da çok fazla dile getirmiştik. Ekranlar gerçekten beklentileri karşılamış durumda. Ekran boyutu 6.5 inç olarak belirlenmiş. Şimdiye kadarki en büyük ekranlı iPhone modeli de böylelikle Xs Max modeli oldu.

iPhone XS Max

Özel olarak geliştirildiği belirtilen OLED panellerin kullanıldığı ekranda, Super Retina ekran özelliğini de görüyoruz. 2688 X 1242 piksel çözünürlük değeriyle beraber 458 PPi piksel yoğunluğu mevcut. Ekranın desteklendiği teknolojilerden birisi de True Tone teknolojisi. True Tone desteği sayesinde, altı kanallı ışık sensörü ekranın beyaz dengesini ortam ışığının renk sıcaklık değeriyle eşliyor. Bu ayarlama, görüntülerin çok daha doğal durmasını sağlıyor.

iPhone XS Max

HDR10 desteği de sunan ekran, Dolby Vision gibi bir artıya da sahip. Video ve görüntü kalitesi sizi bir sinema havasına sokacak kadar başarılı. Burada stereo kısmında daha geniş alanlara yer verildiğini ve ses kalitesinin de %20 oranında arttırıldığını ekleyelim. Ekran kısmında verebileceğimiz son detay, gelişmiş renk yelpazesi sistemi. P3 renk yelpazesine sahip ekran, otomatik olarak renk ayarlaması da sunabilmekte.

Ekstralar: 3D Touch desteği, parmak izine dayanıklı yağ tutmayan kaplama. Farklı karakterleri ve birden fazla dili bir arada görüntüleyebilme. 625 cd/m2 parlaklık değeri.

Ekran Gövde Oranı: %85.14

IP68 Sertifikası

Tasarımdan ve ekrandan söz ettik. Hemen arkasından suya ve sıvı temasına karşı dayanıklılıktan da söz etmemiz gerekiyor. Camlar özel olarak geliştirilmiş ve paslanmaz çelik şeritlerle tam olarak birleştirilmiş. Ayrıca Apple, özel bir yalıtım sistemi kullandığını da belirtiliyor. Bu teknolojilerle beraber IP68 sertifikası sunuluyor. IP68 sertifikası normalde 1,5 metre derinlikte suya 30 dakika dayanıklı.

iPhone XS Max

Fakat bu modelde 2 metre derinliğe kadar dayanıklılık sunuluyor. Ayrıca Apple sadece suya değil, çay, kahve ve benzeri sıvı dökülmelerine karşı dayanıklılık sunulduğunu da açıkladı. Siz yine de 10 bin TL üzerine çıkan bu modele çay ya da kahve dökmeyi denemeyin. 😊

iPhone Xs Max Ne Kadar Güçlü Bir Telefon?

Şimdi can alıcı kısımdayız. Performans ne kadar başarılı? Söze hemen A12 işlemcilerinden başlamamız gerekiyor. Yenilenmiş işlemciler, tam bir performans canavarı.

A12 Ne Kadar Güçlü?

Yeni işlemcilerin performans konusunda çok daha başarılı olduğu açıklandı. 7 nm üretim sürecinden geçen işlemci, yoğun işlem performansında bile çok daha olumlu sonuçlar verebiliyor. Toplamda 6 çekirdek kullanan A12 işlemcisi, 4+2 şeklinde dizilim sunuyor. 4 çekirdek standart kullanımlara odaklanıyor ve bu çekirdekler güç tüketimini bir hayli azaltıyor. Diğer 2 çekirdek modeli ise yüksek performans üzerine kurulu olan çekirdekler.

A11 ile kıyaslandığı zaman 2 performans çekirdeği %15 daha fazla performans sunuyor. Bunun yanında 4 verimlilik çekirdeği ise eski seriye göre %50 daha az güç tüketimi gerçekleştiriyor. Genel çekirdek dizilimi bu şekilde.

iPhone XS Max

İşlemcide dikkat çeken bir diğer nokta ise GPU serisi. 4 Çekirdekli bir GPU ile A12 Bionic işlemcileri, kayıpsız bellek adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde hem oyunlarda hem de video düzenlemeleri gibi düzenlemelerde, yüksek performans değerleri elde edilebiliyor.

Metal 2 optimizasyonu olan GPU, eski işlemci modeline göre %50 oranında daha hızlı. Hem CPU hem de GPU kısmına baktıktan sonra bu kez Neural Engine kısmına geçelim. Yapay zekanın gücünü bulduğumuz kısım, A12 Bionic serisini üst düzey performans sınıfına taşıyor.

Neural Engine

Gerçek zamanlı yapay öğrenme teknolojisini sunan Neural Engine bölümü, düzenleri ve çevreyi algılayabiliyor. Özellikle kamerada çok başarılı bir sistem sunuluyor.

iPhone XS Max

1 saniye 5 trilyon işlem yapabilme özelliğine sahip olan bölüm, 8 çekirdekli mimariyle geliyor ve eski işlemcilere göre tam olarak 9 kat daha hızlı. Özellikle artırılmış gerçeklik ve nesne tanıma konusunda, A12 Bionic yetenekleri çok daha fazla arttırılıyor.

ISP Sistemi

Son olarak A12 içerisinde yer alan ISP sisteminden bahsedelim. Görüntü sinyal işlemcisi olarak belirtilen bu kısım, fotoğraf ve video çekimleri için en başarılı seçimleri sunuyor. Akıllı HDR modunda da tüm düzenlemeler için gelişmiş ISP bölümden faydalanılıyor.

iPhone XS Max

Ne Kadar Performanslı?

Saat hızı değeri gibi değerler henüz açıklanmış değil. Fakat ortaya çıkan bazı performans testlerinde tek çekirdek performansının 4813, çoklu çekirdek performansının ise 10266 olduğu ortaya çıktı. Bu da demek oluyor ki, şu ana kadar gördüğümüz işlemcilerden çok daha güçlü bir işlemci ile karşı karşıyayız.

iPhone XS Max

Ram bellek kısmında yine net açıklamalar yok fakat işlemcilere eşlik eden RAM bellek miktarının 4 GB olduğu konusunda çok önemli ipuçları var. Performans testlerinde de gözüken RAM bellek miktarı 4 GB. Depolama alanında da 512 GB bellek miktarına çıkış yapıldığını ekleyelim. Tabii ki yine 64 ve 256 GB seçenekleri de var.

iPhone Xs Max ile Kamera Yetenekleri

Gelelim yeni modellerin kamera özelliklerine. Kamera kısmında iPhone Xs Max donanımsal olarak çok değişiklik sunmadı. Teknik özellikler kısmında çift arka kamera ile karşı karşıya kalıyoruz. 12 MP değerinde çift arka kamera kullanan akıllı telefon, geniş açılı ana kamera ve telefoto kamerası sunmakta.

Geniş açı lensinde f/1.8 diyafram açıklığı değeri, telefoto kamerada ise f/2.4 diyafram açıklığı değeri karşımıza çıkıyor. Kameraların Çift OIS desteği ve 4K 60 FPS çekim desteği bulunuyor. 6 elementli lens kullanımı ise devam ediyor.

iPhone XS Max

Ön kamera kısmına geçtiğimiz zaman ise TrueDepth 7 MP kamera kullanımının devam ettiği açıklandı. f/2.2 diyafram açıklığına sahip olan kamera, portre modunu en iyi şekilde sunuyor. 60 FPS Full HD çekim yapabilen TrueDepth, animoji ve memoji desteğine sahip.

Donanımsal kısımlarda yapılan değişiklikler bir yana, işlemci etkisi ve yeni düzenlemelerde bir hayli öne çıkıyor. Neural Engine ve ISP bölümünden yararlanan çift arka kamera, tüm görselleri net bir şekilde algılayabiliyor. Telefon sizin için en iyi ayarlamaları oluşturuyor. Özellikle Neural Engine motorunun etkisi çok fazla. Düşük ışıklı ortamlarda bile görüntü çok daha net olarak algılanabiliyor.

iPhone XS Max

Ayrıca video çekimlerinde geniş stereo ses desteğinin geldiğini de söylemek gerekiyor. Derinlik denetimi ve Akıllı HDR desteği de çekim kalitesini bir hayli arttırmakta. Fotoğrafları ışıklı ya da gölgeli alanda çektiğinizi anlayan akıllı HDR desteği, çok fazla detaya ulaşılmasını sağlıyor.

Kamera Teknik Detaylar: Safir kristal lens kapağı, 2X optik zoom, Panorama, Derinlik denetimi, karma kızılötesi filtresi.

iPhone XS Max

Bağlantılar

4X4 MIMO ve LAA LTE desteği, 2X2 MIMO özelliğinde 802.11ac Wİ-Fİ, Bluetooth 5.0 desteği ve NFC desteği.

Sensörler

Her zaman olduğu gibi ilk sırada Face ID, Yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, ivmeölçer ve üç eksenli jiroskop sensör.

Pil Kapasitesi

Apple pil kapasitesi için yine açıklamalar yapmadı. Fakat yeni işlemcilerle beraber telefonun pil dayanma süresinin çok daha fazla artırıldığı belirtildi. iPhone X modeline göre 1,5 saat daha fazla pil dayanma süresi, 25 saat konuşma süresi, 15 saat kablosuz bağlantı üzerinden video oynatma süresi ve 65 saat ses çalma süresi sunuluyor. Hızlı şarj içinse açıklanan süre 30 dakika. Telefon 30 dakika içerisinde %50 şarj olabiliyor.

Kutu İçeriği

Yeni akıllı telefonun kutu içeriği kısmında, sevindirici haberleri vermek mümkün değil. Başta dönüştürücülerin eksik olduğunu söylemek gerekiyor. Kutu içerisinde standart ürünler var. Standart bir adaptör, USB – Lightning kablo ve EarPods kulaklıklar var.

iPhone XS

Fiyatlar Nasıl?

Serinin Türkiye fiyatları açıklanmış değil. Beklenti 10 bin TL üzerinde bir satış fiyatının olması. iPhone Xs Max modelinin giriş seviyesi için açıklanan fiyat ise 1099 dolar. Türkiye fiyatları açıklandığı zaman yazıyı güncelleyeceğiz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here