iPhone XS akıllı telefonları, 2018 yılının en iyi modelleri arasındaki yerini aldı. Her ne kadar fiyat kısmında istenen değerlere inilememiş olsa da iPhone XS akıllı telefonlarının gerek tasarım gerekse de teknik özellikler kısmında amiral gemisi modellerini geride bıraktığını söylemek gerekiyor. Yine amiral gemisi akıllı telefon modellerinde kıyasıya bir yarış yaşandığını da söylemek gerekiyor. iPhone XS modelinin rakiplerinden birisi de LG V40 akıllı telefonları.

LG’nin kötü gidişatına dur demek adına sunduğu yeni amiral gemisi akıllı telefonları da kullanıcıların kafasını karıştırmaya yetiyor. Bu yazımızda da kafaları karıştıran bir soruya cevap arayacağız. LG V40 akıllı telefonu mu? Yoksak iPhone XS akıllı telefonları mı? Hangisini almalıyız? Tasarım ve teknik özellikler açısından değerlendirelim.

iPhone XS ile LG V40 Tasarım Karşılaştırması

iPhone XS Tasarım

iPhone akıllı telefonlarının tasarımı konusunda yıllardan beridir süre gelen bir şablon var. iPhone X akıllı telefonlarında benimsenen tasarım bu seride de devam ediyor. Yine çentikli ekran kullanımı devam ediyor. iPhone X modelinde kullanılan çentikli ekranın bu seride çok fazla değiştirilmeden devam ettirildiğini görüyoruz. Arka kapak tasarımı kısmında da önemli bir değişiklik söz konusu değil. Sadece telefonların arka kapak kısmında kamera lensleri biraz daha genişletilmiş durumda.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Çentik kısmında yapılan değişiklik ile beraber kamera kısmında yapılan genişletme gözle görülür bir fark oluşturmuyor. Arka yüzey malzemesinde yine cam kullanıldığını da ekleyelim. Cam kasa kullanılmasının en büyük avantajı, bu seride de kablosuz şarj desteğinin olması. Bunun dışında yine metal çerçeve kullanımı da devam ediyor. Her zaman olduğu gibi Apple’ın çevreci üretim teknolojisine sahip bir üretimden geçen akıllı telefonların, lazer kesim ile üretilmesi de büyük avantajlardan bir tanesi.

Boyutlar: 161.9 mm X 76.4 mm X 8.8 mm

Ağırlık: 201 gram

Renk Seçenekleri: Altın, Siyah ve gümüş

LG V40 Tasarım

Tasarım kısmında yeni nesli karşılayan bir akıllı telefon sunulduğunu söylemek yanlış olmaz. LG V40 akıllı telefonlarında da çentikli ekran tasarımına yer veriliyor. Ekranın çerçevesiz bir tasarımı var ve kenarlardan tamamen kavisli bir yapı söz konusu. Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise üçlü kamera düzeninin kurulu olduğunu görüyoruz.

LG V40

Yan yana sıralı olarak sunulmuş olan kameraların sonunda bir de flaş ışığı yer alıyor. Üç kameranın bulunduğu akıllı telefonun kameralarının alt kısmında ise parmak izi sensörleri olduğunu da ekleyelim. Arka kapak kısmında cam malzemenin kullanıldığı akıllı telefonun, çerçeve kısmında ise metal malzeme kullanıldığı görülüyor. Hem arka kapak kısmında hem de cam kısmında iPhone Xs Max modellerinde olduğu gibi bir dizilim söz konusu.

Boyutlar: 158.7 mm X 75.8 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 169 gram

Renkler: Mavi, kırmızı, gri, siyah

iPhone Xs ile LG V40 Ekran Karşılaştırması

iPhone Xs Ekran Özellikleri

Apple’ın OLED ekrana geçiş sürecinin tamamlandığını söylemek yanlış olur. Markanın LCD panellerden sonra kullanmaya başladığı OLED ekranların şu an için iPhone Xs modelinde de karşımıza çıktığını görüyoruz.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max

Görüntü kalitesini oldukça arttıran yeni ekran panellerinin çözünürlük değeri 1125 X 2436 piksel olarak belirlenmiş durumda. 5.8 inçlik ekranın bu değerle beraber sunduğu PPi değeri ise 458 olarak belirlenmiş durumda.

Ekran Gövde Oranı: %81.14

LG V40 Ekran Özellikleri

Apple’a göre LG’nin bu konuda biraz daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. LG kendi ekranlarını üreten markalardan bir tanesi. Hem ekran teknolojisi kısmında hem de çözünürlük değerleri kısmında daha dikkat çeken bir akıllı telefon söz konusu. iPhone akıllı telefonlarından farklı olarak bu modelin ekran boyutu 6.4 inç ve çok daha geniş bir panele yer veriliyor.

LG V40

Çözünürlük değeri kısmında da 1440 X 3120 piksel değeri sunuluyor. POLED ekranların kullanıldığı telefonların PPi değeri ise 538 olarak belirlenmiş durumda. Kağıt üzerinde iPhone Xs akıllı telefonlarına göre daha başarılı bir akıllı telefon sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ekran Gövde Oranı: %83.58

Ekran Kazananı: Apple’ın akıllı telefonlarında yer verdiği ekranlar oldukça başarılı ve OLED ekran seçimi sonrasında görüntü kalitesi bir hayli artış gösterdi. Buna karşın LG’nin ise ekran konusunda tecrübesini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Marka ekran konusunda çok daha başarılı bir çözünürlük değerine yer veriyor ve POLED teknolojisi kullanılıyor. Böyle değerlendirdiğimiz zaman LG daha iyi bir tercih olarak gösterilebilir. Tabii ki ekran boyutunu da göz önüne almak gerekiyor. Biraz daha büyük ekran seviyorsanız LG V40 akıllı telefonlarını tercih edebilirsiniz.

iPhone Xs ve LG V40 Sistem Karşılaştırması

iPhone XS Donanım Özellikleri

Her iki akıllı telefon için de donanım özellikleri tartışılmayacak düzeyde iyi. iPhone Xs akıllı telefonlarında kullanılan işlemcilerin ne kadar güçlü olduğu ise en kesin bilgi. iPhone Xs akıllı telefonlarında A12 işlemcilerine yer veriliyor. A12 Bionic işlemcileri yapay zeka ile güçlendirilmiş olan yeni seri işlemciler. 2.5 GHz hız değerine sahip olan işlemciler 6 çekirdekli ve 4+2 kümelemesi sunuyor.

A12X Bionic

G11PMP4 grafik birimini kullanan işlemciler 7 nm üretim teknolojisinin bir ürünü ve 5 trilyon işlem kapasitesine sahip olan bir yapay zeka bölümü kullanıyor. Bu çok daha başarılı bir kamera deneyimi sunulmasını sağlıyor ve bunun yanında genel işlem hızlarında da daha yüksek değerler elde ediliyor. RAM bellek kısmında ise doğrudan Apple tarafından yapılan bir açıklama olmasa bile 4 GB RAM belleklerin kullanıldığını ekleyelim. Depolama birimini yazmamızın pek bir anlamı bulunmuyor çünkü iki seride de alternatifler var.

LG V40 Donanım Özellikleri

Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan donanım özellikleri tartışılmayacak kadar iyi. iPhone Xs modelinin aldığı puanlarda ortada. Buna karşın LG V40 akıllı telefonları da amiral gemisi serisi akıllı telefonlarına dahil.

Bu nedenle bu seride de yer verilen özellikler oldukça başarılı. Telefonun içerisinde Snapdragon 845 işlemcileri yer alıyor. Geçen senenin amiral gemisi işlemcileri olarak karşımıza çıkan işlemcilerin hız konusunda 2.8 GHz saat hızına ulaştığını biliyoruz. 10 nm üretim sürecinin bir ürünü olan işlemciler, genel olarak son seri amiral gemisi akıllı telefonlarını süsledi.

A12 işlemcileriyle karşılaştırıldığı zaman ise Apple’ın biraz daha önde olduğunu söyleyebiliriz. RAM bellek kısmında da Apple’a göre daha iyi bir seçin yapan LG, 6 GB RAM bellek miktarına yer veriyor.

Performans Kazanan: iPhone Xs akıllı telefonlarının Antutu üzerinden aldığı puan 346.400 olarak belirlenmiş. Buna karşın LG V40 akıllı telefonlarının ise 270.600 puan aldığı görülüyor. Böyle değerlendirdiğimiz zamanda Apple’ın çok daha önde olduğunu söylemek gerekiyor. Genel değerlendirmede de iPhone Xs akıllı telefonları bir adım önde gibi duruyor. Sadece işlemci teknolojisi için bile Apple’ın önde olduğunu ancak arada çok derin bir uçurum olmadığını da ekleyelim.

iPhone Xs ile LG V40 Kamera Özellikleri

iPhone Xs Kamera Özellikleri

Kamera konusunda her iki akıllı telefonun da iddiası çok yüksek. Bu noktada Apple’ın iPhone Xs modelleri çok daha iddialı. Telefonda çift arka kamera var. 12 MP değerinde ana kamera f/1.8 diyafram açıklığına sahip. Odak uzaklığının 26 mm olduğu kamerada 4K 60 Fps çekim yapılabilir. İkinci kamera kısmında ise yine 12 MP değerinde bir kameraya yer veriliyor.

iPhone XS

İkinci kameranın diyafram açıklık değeri ise f/2.4 olarak belirlenmiş durumda. Çift OIS destekli kameraların yapay zeka ile desteklendiğini de eklemek gerekiyor. Ön kamera kısmında da yine Face ID için kullanılan kameralar var. 7 MP değerinde TrueDepth kamera sisteminin de oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Genel çekim kalitesi oldukça yüksek olan iPhone Xs akıllı telefonlarının rakibi konumunda olan LG V40 akıllı telefonlarına geçiş yapalım.

LG V40 Kamera Özellikleri

LG’nin akıllı telefon modellerinde kullanılan kameraların özellikleri her zaman için tartışma konusu olmuş durumda. LG V40 modelinde de bu tartışmalara son vermek isteyen marka, 3 arka kamera dizilimine geçiş yapıyor. Arka kısımda 12 MP değerinde bir ana kamera var ve ana kamera f/1.5 diyafram açıklık değerine sahip. 4K 60 FPS çekim yapabilen arka kameraların yanında ikinci kamera kısmında ise 16 MP değerinde bir kameraya yer veriliyor.

LG V40

16 MP değerinde ikinci kameranın f/1.9 diyafram açıklık değerine sahip olduğunu da ekleyelim. Ekstra geniş açı sunan kameraların bir üçüncü kamera ile desteklendiğini de eklemek gerekiyor. Üçüncü arka kamera kısmında da 12 MP değerinde bir kamera kullanılıyor. Yine bu kameranın da diyafram açıklık değeri f/2.4 olarak belirlenmiş durumda.

Bunların dışında ön kamera kısmında ise 5 MP değerinde bir ana kamera kullanıldığını söylemek gerekiyor. 5 MP değerinde ön kameranın yanında 8 MP değerinde de ikinci kamera var. Her iki kamera için de hem geniş açı özelliği hem de Full HD çekim özelliğinin sunulduğunu ekleyelim. Yine yapay zeka destekli kameralar sunulduğu da bir başka dikkat çeken nokta.

Kamera Kazananı: iPhone Xs akıllı telefonları kamera konusunda kendisini kanıtlamış akıllı telefonlardan bir tanesi. Buna karşın LG V40 akıllı telefonlarında da 5 kamera bulunuyor. 3 arka kamera ve 2 ön kameranın yetenekleri de oldukça başarılı. LG V40 akıllı telefonlarının bu konuda biraz daha önde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat her iki modelde kamera konusunda kendisini kanıtlamış durumda. Karşılaştırmaya bu açıdan bakmak gerekiyor.

iPhone Xs ile LG V40 Batarya Karşılaştırması

iPhone Xs batarya konusunda eleştirilen bir telefon. Donanım olarak kapasite düşük. 2658 mAh değerine sahip olan bir pil kullanan telefon, iOS işletim sisteminin avantajıyla beraber öne çıkıyor. 30 dakikada hızlı şarj desteği de sunan akıllı telefonun, 80 saatte kadar kullanım imkanı sunduğunu da ekleyelim.

LG V40 modelinde ise biraz daha büyük bir batarya var. 3300 mAh değerinde sahip olan LG bataryaları da yine hızlı şarj desteğine sahip ve biraz daha uzun süre dayanabiliyor. Burada Apple’ın tek artısı iOS 12 işletim sistemi.

LG V40 iPhone XS

 

Fiyat

Telefonların tüm bu özelliklerine karşın fiyatlarına gelelim. Henüz V40 modeli için Türkiye fiyatı açıklanmış değil ancak 5000 TL bandında bir akıllı telefon bekliyoruz. Buna karşın iPhone XS modelinin fiyatının ise 9000 TL gibi rakamlarda olduğunu söylemek gerekiyor.

Arada oluşan fark bu konuda LG’nin öne geçmesini sağlıyor. Tabii ki akıllı telefonlarının ne kadar tercih edilebilir telefonlar olduğu tartışılır. Ülkemizde de LG modellerine karşı bir ön yargı söz konusu. LG V40 bu önyargıları kırabilecek mi? Tartışılır.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?