iPhone Xs Çift SIM Desteği Ülkemizde Kullanılabilecek Mi?

0
1145
iPhone Xs Çift SIM

iPhone Xs akıllı telefonlarının tanıtımının üzerinden neredeyse bir hafta geçti. Ön siparişlerde yavaş yavaş başladı. Ülkemizde olmasa da 33 ülke için ön siparişler açıklanmış oldu. Yeni iPhone modelleri için, yeni haberler geldikçe iPhone Xs modellerinde kullanılan teknolojiler hakkında da daha fazla bilgi ortaya çıkıyor. Tanıtım sonrasında bahsettiğimiz özellikler içerisinde de yer verdiğimiz iPhone Xs Çift SIM desteği de detaylanan özelliklerden bir tanesi. Merak edilen ülkemizde iPhone Xs Çift SIM desteğinin kullanılıp kullanılamayacağı.

iPhone Xs Çift SIM Desteğini Kullanmak Mümkün Değil

Ülkemiz için bu sorunun cevabının hayır olduğunu belirterek başlayalım. iPhone Xs Çift SIM desteği, genel olarak e-SIM sistemi üzerinden işleyecek. Telefon sahiplerinin fiziksel olarak SIM kartlarını çıkarması gerekmeyecek.

Telefonun içerisinde bir fiziksel olarak değiştirilen SIM kart, bir de e-SIM kart bulunacak. Tanıtımda da verilen bilgiler bu yöndeydi. e-SIM özelliği ise ülkemizde kullanılmıyor. Bu nedenle yeni iPhone modellerinde yer alan çift hat desteği ülkemizde kullanılamayacak. Farklı bir sürüm gelmesi beklenmiyor olsa da telefonun içerisinde yer alan e-SIM özelliğini kullanmanın mümkün olmayacağını belirtelim.

iPhone Xs Çift SIM

Bu soruna Apple’ın tek bir çözümü var ve bu çözüm Çin için geçerli. Çin tarafından da e-SIM desteklenmediği için markanın Çin modellerinde geçerli olacak fiziksel bir sistem kullandığı görülüyor. Aynı soket üzerinde çift hat kullanmak mümkün olacak. Yine bu modellerde ülkemizde satılmayacak. Sadece Çin’e özel versiyonları göreceğiz.

Tüm bu bilgilerden yola çıktığımız zaman, en azından şu an için iPhone Xs Çift SIM desteğinin ülkemizde kullanılmayacağını söyleyebiliriz. Apple’ın bu sisteme bir çözüm sunmak veya farklı bir teknoloji geliştirmesi gibi bir durum söz konusu değil. Telefonların fiziksel olarak değişiklik göstermesi gerek. Muhtemelen ülkemizde e-SIM kullanıldığı zaman iPhone Xs Çift SIM desteği gündeme gelmiş olacak. Fiziksel bir değişiklik pek mümkün değil.

İLGİLİ HABER:  Apple 6K Monitörü Yakından Tanıtılabilir

İlginizi Çekebilir: iPhone XS Max ve iPhone XR Türkiye Fiyatları için İlk Haber

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?