Apple’ın yeni gözdeleri satışa çıkmaya başladı. Ülkemiz için geçerli olmasa da iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerinin siparişleri gönderilmeye başlandı. Kısa süre içerisinde ülkemizin de dahil olduğu yeni bölgelerde stokların açılması bekleniyor. Fakat tanıtımı yapılan yeni modeller içerisinde soru işareti oluşturan bir model daha var. Bu model uygun fiyatlı olarak tanıtılan iPhone XR akıllı telefonu.

LCD ekrana Face ID özelliğini entegre etmenin zorluğu nedeniyle, biraz geç geleceği ortaya çıkan yeni akıllı telefon, 19 Ekim tarihinde ön siparişe açılacak. Ülkemiz açısından düşündüğümüz zaman, satışların Kasım ayına kadar sarkacağını düşünüyoruz. Peki, iPhone 8 serisinin yerini alan model olarak gösterebileceğimiz iPhone XR için beklemek gerekli mi? iPhone 8 Plus almak daha mı mantıklı? Fiyat farkı nasıl? Gelin sorulara cevap arayalım.

iPhone XR ve iPhone 8 Plus Tasarımları Ne Kadar Farklı?

İşe tasarım kısmından başlamamız gerekecek. Tasarım kısmında gerçekten çok büyük farklar söz konusu. Her iki modeli ayrı ayrı ele alalım.

iPhone 8 Plus Tasarım

Tasarım kısmında eski nesil tasarımı yansıtan iPhone 8 Plus, çerçeveli bir ekranla geliyor. Telefon iPhone 7 ve iPhone 6 çizgisinde bir tasarıma sahip.

Ön kısımda Touch ID için kullanılan sensörler, üst çerçeve alanı, direk tasarım hatlarını ortaya döküyor. Arka kısımda da yine cam kaplama ve yan yana çift arka kamera sunuluyor.

Renkler: Gümüş, Altın, Uzay Grisi

Boyutlar: 158,4 mm X 78.1 mm X 7,5 mm

Ağırlık: 202 gram

iPhone XR Tasarım

iPhone XR için detaylı incelememizde malzeme kalitesine kadar yer vermiştik. Yine aşağı eklediğimiz linkten, bu detaylara bakabilirsiniz. Şimdi genel olarak iPhone XR tasarımından söz edelim. iPhone XR modeli yeni nesle geçiş tasarımı sunuyor demek yanlış olmayacaktır. Telefon çerçevelerden kurtulmuş. Yine geniş bir çentik alanımız var ve artık uçtan uca ekranların, iPhone özelliği olarak kabul gördüğünü kanıtlayan bir model.

iPhone Xr

Ön kısımda çok daha başarılı bir tasarım var. Home tuşu olarak adlandırdığımız Touch ID sensörleri yok. Bunun yerine Face ID var ve adeta yeni bir döneme geçiş yapılmış. Arka kısımda ise kamera farkımız göze çarpıyor. Tek bir arka kamera var ve kamera daha geniş. Açıkçası tasarım konusunda tek kamera biraz daha farklı bir hava vermiş. Bu modelin en güzel yanlarından biri ise renkleri. Canlı renkleri tercih etme şansınız var.

Renkler: Mavi, Beyaz, Sarı, Siyah, Kırmızı ve Mercan renkleri

Boyutlar: 150,9 mm X 75,7 mm X 8,3 mm

Ağırlık: 194 gram

Genel Tasarım Karşılaştırması

Genel hatlarıyla tasarımı ele aldık. Sadece boyutlardan bir karşılaştırma yapalım. iPhone 8 Plus 5.5 inç bir ekran kullanıyor. Buna karşın iPhone XR 6.1 inç ekran kullanıyor. Fakat çerçeveler yok. iPhone 8 Plus 158.4 mm uzunluğa sahipken, iPhone XR 150.9 mm uzunluğa sahip.

Aradaki 0,6 inç farka karşı, tek elle kullanımda iPhone XR çok daha rahat bir kullanım sunacaktır. Ayrıca ağırlık kısmında da yeni modelimiz daha hafif ve daha kullanışlı bir model. Canlı renklerin avantajını da düşünecek olursak, iPhone XR tasarım kısmında ciddi bir fark ile önde.

Daha İyi Tasarım: iPhone XR

iPhone XR ve iPhone 8 Plus Ekran Karşılaştırması

Gelelim kullanıcıların en çok önem verdiği kısımlardan birine. Yapılan anket çalışmalarına göre akıllı telefonların ekran ve görüntü kalitesi ilk dikkat edilen noktalar arasında. Haliyle konuyu ekran tarafında da ele alalım ve aklınızdaki soru işaretlerini giderelim.

iPhone 8 Plus Ekran

Başarılı bir ekrana sahip telefondan söz ediyoruz. Retina HD ekran teknolojisi ile LCD panel sunuluyor. IPS teknolojisinde 5.5 inçlik ekran, 1920 X 1080 piksel çözünürlük değeri sunuyor ve 401 PPi yoğunluk derecesi karşımıza çıkıyor. Yine True Tone ile desteklenmiş olan iPhone 8 Plus, 1300:1 kontrast oranına ve 625 cd/m2 maksimum parlaklık değerine sahip. Ayrıca 3D Touch desteği de bulunmakta.

iPhone Xr

iPhone XR Ekran

Belki çok taraflı olacak ancak Apple’ın söylemine göre iPhone XR ekranı çok daha başarılı. Yine LCD ekran kullanılıyor ancak bu kez Liquid Retina LCD kullanılmakta. Apple’ın iddiasına göre şimdiye kadarki en iyi LCD ekran sunulmuş durumda.

Yine detaylı incelememizde de ekrandan söz etmiştik. IPS teknolojisinde 6.1 inç panel kullanan telefon, 1792 X 828 piksel çözünürlük değeriyle karşımıza çıkmakta. True Tone desteği ve iPhone 8 Plus modelinde olduğu gibi P3 renk yelpazesi desteği var. Kontrast oranı ise 1400:1 olarak açıklandı.

iPhone Xr

Genel Ekran Karşılaştırması

iPhone XR henüz satışa çıkmadığı için deneme fırsatı olmadı. Yani telefonun Liquid LCD panelinde nasıl bir görüntü kalitesi sunulacağını, Apple’ın bize aktardıkları kadarıyla biliyoruz. Fakat tanıtım sırasında gördüklerimiz ve kağıt üzerinde yer alan değerlere bakacak olursak, kesinlikle iPhone XR ekranı daha başarılı.

Görüntü Kalitesi Kazananı: iPhone XR

iPhone XR ve iPhone 8 Plus Teknik Özellik Karşılaştırması

En az ekran ve tasarım kadar önemli, hatta birçok kullanıcıya göre daha önemli olan teknik özelliklerden söz edelim.

iPhone 8 Plus Teknik Özellikler

Güç anlamında, iPhone modellerinde A11 Bionic işlemleriyle beraber bir dönüşüm başladı. Neural Engine artısı, görüntü işleyicisi için ekstra olarak bir bölüm kullanılması ve işlem gücünün artırılması.

A11 Bionic

iPhone 8 Plus modellerinde bu dönüşümle beraber gerçekten başarılı performans değerleri çizildiğini söylemek gerekiyor. RAM bellek kısmında 3 GB RAM standart olarak karşımıza çıkmış olsa da telefon genel olarak başarılı performans değerlerine sahip. Depolama alanı kapasitesinde ise 64 GB ve 256 GB seçenekleri var.

iPhone XR Teknik Özellikler

Apple, uygun fiyatlı bir model olarak duyurmuş olsa bile yeni modelde yeni sisteme yer verdi. A11 başarılı bir işlemci ancak iPhone XR içerisinde yeni nesil A12 Bionic işlemcileri var. 7 nm üretim sürecinin ilk ürünü işlemciler.

iPhone XR ve iPhone 8 Plus

6 çekirdekte %15 ekstra performans ve %50 ekstra güç tasarrufu sunuluyor. Yenilenmiş Neural Engine ile saniyede 5 trilyon işlem artısını saymıyorum bile. RAM bellek miktarı yine 3 GB ancak bu arada gözle görülür bir performans farkı söz konusu. Ayrıca bu modelde ara depolama alanı seçeneği de var. 64 GB, 128 GB, 256 GB depolama alanı seçenekleri var.

Teknik Özellikler Kazanan: iPhone XR

iPhone XR ve iPhone 8 Plus Kamera Karşılaştırması

İşte en çok soru işareti oluşturan noktaya geldik. iPhone XR tek arka kameralı bir model olduğu için daha geri planda gözüküyor. Bakalım gerçekten durum bu mu?

iPhone 8 Plus Kamera

Geçen sene bu model tanıtıldığı zaman, kameralara ayrı bir parantez açmıştık. Telefonda gerçekten iyi bir kamera sistemi var. 12 MP değerinde geniş açılı ana kameramız ve 12 MP ikinci telefoto kameramız bulunuyor. Ana kameranın f/1.8 diyafram açıklık değeri ve telefoto kamerasının da f/2.8 diyafram açıklığına sahip olduğunu görüyoruz.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

2 kat optik, 10 kat dijital yakınlaştırma artısı, dört LED’li True Tone flaş, Beş efektli portre ışığı, otomatik HDR özelliği gibi özellikler çekim kalitesini maksimuma çıkarıyor. 60 kare 4K çekim ayrıcalığı olması da yine dikkat çekici. Ön kamera kısmında ise FaceTime HD kamera bulunuyor. 7 MP değerinde kamera, f/2.2 diyafram açıklığına sahip. Otomatik HDR desteğini de belirtelim.

iPhone XR Kameraları

iPhone XR tek arka kamera kullanıyor. 12 MP değerinde tek arka kamera f/1.8 diyafram açıklığına sahip. 5 kat daha fazla dijital yakınlaştırma sunuluyor ve gelişmiş bokeh efektiyle derinlik denetimine sahip olan portre modu özelliği var. Fakat bu modelde üç efektli portre ışığı özelliği var.

iPhone Xr

En büyük artı ise Akıllı HDR özelliği. Yine 60 kare 4K çekim özelliği bulunmakta. Ön kamera kısmında ise yeni model daha başarılı. TrueDepth kamera kullanılan akıllı telefon, 7 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığına sahip. Animoji, memoji destekleri, beş efektli portre ışığı artıları gibi artılar söz konusu.

Genel Değerlendirme

Arka kamera kısmında A12 işlemcilerine rağmen iPhone 8 Plus biraz daha önde gözüküyor. iPhone XR ise ön kamera kısmında öne çıkıyor. TrueDepth kamera daha başarılı. Fakat her iki modelde kullanıcı isteklerine cevap verecek düzeyde başarılı.

iPhone XR ve iPhone 8 Plus Pil Karşılaştırması

Pil konusunda soru işaretlerimiz giderilmiş değil. Apple, genelde pil kapasitesini açıklamıyor. Fakat söylenene göre iPhone XR modeli, iPhone 8 Plus akıllı telefonlarından 1,5 saate kadar daha uzun pil ömrü sunuyor.

iPhone Xs Max Parça Maliyeti

Her iki modelde de 30 dakika da %50 şarj olma ve kablosuz şarj desteği bulunmakta. Ekstra bir başlık açmadan yine WİFİ özelliklerinin aynı olduğunu, iki modelinde Bluetooth 5.0 teknolojisini kullandığını söylemek istiyorum. Bu kısımlarda çok değişiklik yok.

Dayanıklılık

iPhone XR modelinde cam kısmında daha dayanıklı malzeme kullanıldığı açıklandı. Bunun dışında suya dayanıklılık ise iki telefonda da IP67 düzeyinde.

Fiyat

Tüm özellikleri yazdık ancak birçok kullanıcının sadece bu noktaya bakarak karar vereceğini biliyoruz. Fiyat. Yeni zamlar sonrasın iPhone 8 Plus modeli 64 GB depolama alanıyla beraber 7.499,00 TL başlangıç fiyatına çıktı.

256 GB model ise 8.999,00 TL. iPhone XR fiyatını şu an bilemiyoruz. Açıklanan rakam 749 dolar. Ülkemizde de muhtemelen iPhone 8 Plus seviyelerinde bir fiyat görülecek. Çok farklı bir durum olmayacak.

iPhone XR ve iPhone 8 Plus

iPhone XR Beklemeye Değer Mi Genel Yorum?

Yazımızı bitirmeden önce bu bölümden de söz edelim. Özellikleri yukarıda görüyorsunuz. Ayrıca hemen aşağı iPhone XR detaylı incelemesini de ekliyoruz. iPhone XR modeli yeni tasarımla geliyor. Yeni renkler, yeni işlemci ve daha birçok yenilik.

Muhtemelen fiyatta hemen hemen aynı düzeyde olacak. Kamera konusunda çok takıntılı değilseniz, kesinlikle iPhone XR modelini tercih etmekte yarar var. Hem daha yeni bir model hem de sistemsel olarak yeni nesil bir model. Muhtemelen Kasım ayı gibi satışlar başlayacaktır.

Bakınız: iPhone Xr Detaylı İnceleme

1 YORUM

  1. Merhaba,
    8 Plus ile XR arasında kaldım.Yalnız 8 plus daha doğal çekiyor.XR canlı ve doygun ama biraz yapay gibi geldi.Siz hangisini önerirsiniz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?