Ne kadar doğru bir ifade tartışılır ama Apple’ın bu sene en uygun fiyatlı akıllı telefonu iPhone Xr modeli oldu. Biraz daha üst segment modeller olan iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerine göre daha uygun fiyatlı olan seri, güzel bir alternatif oluşturuyor.

Daha önce iPhone Xs modellerinin detaylı incelemesine yer vermiştik. Bu yazımızda ise nispeten daha uygun fiyatlı iPhone Xr akıllı telefonlarını inceleyeceğiz. Bakalım yeni model iPhone Xs serisine gerçekten iyi bir alternatif mi?

Tasarımda Farklar Dikkat Çekici

Yine tasarım kısmından söze başlayacağız. Yeni akıllı telefon, iPhone Xs ve iPhone Xs Max modelinde olduğu gibi çelik şeritlerle güçlendirilmemiş. Cam kısmında yine çok dayanıklı bir panel kullanıldığından söz ediliyor ancak bu kez çelik şeritler yerine uzay endüstrisi standartlarında üretilmiş alüminyum şeritler kullanılıyor.

iPhone Xr

Yine alüminyum şeritler ile camlar özel yalıtkan malzemelerle birleştirilmiş ve bu sayede yine suya ve toza karşı dayanıklı bir model sunuluyor.

Genel Tasarım Nasıl?

Malzeme kısmından az çok söz ettik. Genel tasarımdan da söz edelim. Genel tasarım kısmında beklentilerin çok uzağında olmayan bir telefon söz konusu. Telefonun ön kısmında LCD ekran paneli üzerine yerleştirilmiş olan çentik alanı var. Biraz geniş bir çentik alanı bulunsa da uçtan uca ekran kullanımı devam ediyor.

iPhone Xr

Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise tek arka kamerayla karşı karşıya kalıyoruz. Daha geniş lenslerin kullanıldığı arka kamera, direk göze çarpan cinsten. Kameranın hemen altında yer alan flaş ışığı ise arka kısımda yer alan son detayımız. Genel olarak tasarım bu şekilde. Dilerseniz ekrandan başlayarak iPhone Xr detaylarına doğru ilerleyelim.

Renkler: Siyah, Mavi, Gümüş, Kırmızı, Bakır, Sarı

Malzeme: Arka kapak cam, çerçeve alüminyum şerit

Boyutlar: 150.9 mm X 75.7 mm X 8.3 mm

Ağırlık: 194 gram

LCD Ekranda Face ID Teknolojisi

Gelelim, telefonun bir ay kadar geç çıkmasına neden olan ekranlara. Diğer modellerden farklı olarak bu telefonda LCD ekran kullanılıyor. Biliyorsunuz iPhone Xs ve iPhone Xs Max telefonlarında OLED ekran kullanılıyor. Bu modelde ise özel bir LCD ekrana yer verilmiş. Apple’ın iddiasına göre en yüksek renk doygunluğuna sahip LCD ekran teknolojisi olan, Liquid Retina IPS LCD ekranlara yer veriliyor.

iPhone Xr

Gelişmiş renk yönetimi özelliği ile gelen ekran, True Tone teknolojisini desteklemekte. Bu demek oluyor ki altı kanallı ışık sensörü ile beyaz dengesi ortamdaki ışığa göre otomatik olarak algılanabiliyor. Tüm bu özelliklerle beraber ekran boyutu ise 6.1 inç olarak belirlenmiş. 1792 X 828 piksel çözünürlük değeri olan iPhone Xr, 326 PPi piksel yoğunluk değeri sunuyor.

Ekran Özellikleri: Ekran gövde oranı %80.02, 1400:1 kontrast oranı, Geniş renk yelpazesi

Sertifika: IP67 sertifikasıyla 30 dakika 1 metre suya dayanma.

iPhone Xr Teknik Özellikler Kısmında Ne Kadar Başarılı?

iPhone Xr diğer modellere göre daha uygun fiyatlı bir seri olsa da teknik özellikler kısmında yine başarılı bir sistem görüyoruz. A11 Bionic işlemcilerinin bile kullanılacağı düşünülen iPhone Xr modelinde, A12 Bionic işlemcilerine yer verildi. 7 nm üretim sürecinin bir ürünü olan yeni işlemcilerle beraber performans konusunda da üst düzey bir değer sunulmuş durumda. iPhone Xs incelemelerimizde zaten A12 Bionic teknolojisinden söz etmiştik ancak bir kez daha yeni teknolojiden söz edelim.

iPhone XS Max

Yenilenmiş A12 Bionic serisinde 4+2 diziliminde 6 çekirdek sunuluyor. İlk 2 çekirdek performans çekirdekleri. %15 daha hızlı olan çekirdekler, verimlilik çekirdekleriyle destekleniyor. 4 adet verimlilik çekirdeği %50 daha az güç harcanmasını sağlıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Fotoğrafçılık Videoları Devam Ediyor

GPU kısmında da işler değişmiş durumda. 4 çekirdekli yeni bir GPU kullanılmış ve kayıpsız bellek teknolojisiyle desteklenmiş bir GPU serisine yer verilmiş. Bu da demek oluyor ki Apple, oyunlarda ve görsel ögelerde çok daha hızlı ve çok daha performanslı bir GPU sunmuş. Eski seriye göre %50 daha hızlı bir GPU söz konusu.

Neural Engine ve Gelişmiş ISP İşlemcisi

A12 serisinde en çok dikkat çeken bölümlerden birisi, Neural Engine bölümü. Yapay öğrenmeyi ön plana çıkaran Neural Engine bölümü, 8 çekirdekli bir mimari ile geliyor. Saniyede 5 trilyon işlem hacmine sahip olan bölüm, eski seriye göre 9 kat daha hızlı Core ML sunuyor. Daha önce de söz etmiştik. Neural Engine bölümüne gelişmiş ISP görüntü sinyal işlemcisi kısmı eşlik ediyor.

iPhone XS Max

Akıllı HDR özellikleri ve fotoğraflarda dinamik aralıkların öne çıkarılmasını sağlayan yeni teknoloji, çok daha başarılı fotoğraf çekimleri elde etmenizi sağlıyor. Derinlik motoru artısı gibi artılar sunan ISP, genel fotoğraf kalitesini de arttırmakta.

Diğer Teknik Detaylar

İşlemciler dışında diğer teknik özelliklerden de söz edelim. iPhone Xr modelinde resmi olarak açıklanmamış olsa da 3 GB RAM bellek miktarı kullanıldığı düşünülüyor. Zaten performans testlerinde de bu sonuçlar öne çıkıyor. Depolama alanı kısmında ise 64 GB giriş seviyesi, 128 GB ve 256 GB seçenekleri sunuluyor.

Tek Kamera Var Ama…

Teknik özellikler ve tasarım kısmında iPhone Xs modellerinden geri kalır bir yanı olmayan iPhone Xr, kamera kısmında tek arka kamera ile gelince bir soru işareti oluşturdu. Bakalım gerçekten tek arka kamera yeterli değil mi?

Hemen sorunun cevabını vererek başlayalım. iPhone Xr akıllı telefonlarında kullanılan tek arka kamera oldukça başarılı ve yeterli. 12 MP değerinde olan tek arka kamera, 2 kat daha hızlı sensörler kullanıyor. f/1.8 diyafram açıklığına sahip olan geniş açılı lensler ve OIS optik görüntü sabitleme desteği, kamera performansını bir hayli arttırmış.

iPhone Xr

Yine 6 elementli lenslerin kullanıldığı kamera, 60 FPS 4K çekim yapabiliyor. Live Photos, otomatik odaklama, HDR, BSI, DOF, Focus Pixels odaklama gibi tüm teknolojilere de yer verilmiş. Standart bir kullanıcı için yeter de artar bir kamera. Tabii ki işlemci kısmında söz ettiğimiz ISP görüntü işlemcisi artısının bulunduğunu da ekleyelim.

Ön kamera kısmına geçtiğimizde ise değişiklik yok. Bu modelde de Face ID teknolojisi var. 7 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığına sahip olan TrueDepth ön kamera değişiklik göstermiyor.

Pil Durumu

Pil kapasitesi kısmında yine Apple’ın resmi açıklamaları yok. Tanıtım sırasında iPhone 8 Plus modeline göre 1,5 saat daha uzun süre dayanan pillerin bulunduğundan söz edildi. 65 saat ses çalma süresi, 15 saat internet kullanımı ve 25 saat kablosuz bağlantı üzerinden konuşma süresi açıklamaları da yapıldı.

iPhone Xr

Net olarak Apple tarafından kapasite bilgisi verilmedi ancak pil kapasitesinin de 2942 mAh değerinde olduğu belirtiliyor. Tabii ki hem kablosuz şarj desteğinin hem de hızlı şarj desteğinin olduğunu da ekleyelim. Hızlı şarj kısmında ise 30 dakika da %50 dolum oranı veriliyor.

Bağlantılar

iPhone Xr akıllı telefonlarında son teknoloji desteklenmekte. eSım kullanan çift hat desteği, Bluetooth 5.0 desteği, 4G LTE, 2X2 MıMO özellikli 802.11ac WİFİ ve NFC göze çarpan teknolojiler.

Sensörler

 • Jiroskop
 • Pusula
 • Yakınlık Sensörü
 • İvme ölçer
 • Ortam ışığı sensörü
 • Pusula
 • Barometre

iPhone Xr

Kutu İçeriği

 • Lightning – USB Kablosu
 • USB Güç Adaptörü
 • Lightning EarPods
 • iPhone Xr

iPhone Xr Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni akıllı telefonlar henüz satışa çıkmış değil. Telefonlar 26 Ekim tarihinde satışa çıkacak. Başlangıç fiyatının ise 749 dolar olduğunu belirtelim. Ülkemiz fiyatları ise henüz belli değil. Ayrıca bu modelin ülkemizde ne zaman satışa çıkacağını da bilemiyoruz.

6 YORUMLAR

 1. iPhone X almalı mıyım yoksa xr mı beklemeliyim? X şuanda 6.999 tl. Xr 7.999 dan alla satılmaz diye düşünüyorum yardımcı olur musunuz çok kararsızım.

 2. Merhaba.Şu an huawei kullanıyorum ama daha sonra başka bir telefona geçecek olursam iphone xr mi yoksa mate20 pro mu önerirsiniz?.Daha önce iphone kullanıyordum yani ikisini de kullanabilirim sorun olmaz ama benim için önemli olan fotoğraf/video çekimi.Oyun oynamıyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?