iPhone X’in Kamerası Ne Kadar Daha İyi?

0
129
iPhone X kamerasi ne kadar iyi

iPhone X’in tasarımı en önemli tartışma noktası olsa da, tanıtımında gözlerin üzerine çevrildiği şey yeni kamera oldu.

Geçtiğimiz nesillerde, kamera iPhone’unuzu yükseltmenin en büyük nedenlerinden biri olmuştur. Şaşırtıcı derecede faydalı olan 3D Touch gibi şeyler bile her yeni döngünün kamera iyileştirmelerine kıyasla küçük bir güncelleme olabilmiştir. Örneğin Portre Modu, 6S Plus’tan 7 Plus’a yükseltmenin başlıca nedeni oldu.

iPhone 8’in kamerası iPhone 7’nin kamerasın göre küçük bir güncelleme ile gelirken, iPhone X’in kamerası ise oldukça ilgi çekici bazı değişikliklerle geliyor.

iPhone 8 ve iPhone X’in Kamerasında Neler Yeni?

iPhone 8 ve iPhone X kamera

Üç modele de bakalım:

iPhone 8: Optik görüntü sabitleme özellikli tek bir 12 megapiksel kamera bulunuyor. Kabaca 28mm’ye eşdeğer f / 1.8 objektifi var.

iPhone 8 Plus: İki adet 12 megapiksel kameraya sahip. Biri optik görüntü sabitleme özellikli, 28mm’ye eşdeğer f / 1.8 objektifli; diğeri 56mm’ye eşdeğer f / 2.8 objektife sahip tam çerçeve kameralar.

iPhone X: İki adet 12 megapiksel kameraya sahip. Her ikisinde de optik görüntü sabitleme özelliği var. Biri 28mm’ye eşdeğer f /1.8; diğeri 56mm’ye eşdeğer f / 2.4 objektifli tam çerçeve kameralar.

Üç telefon da “daha derin piksel” içeren yeni bir kamera sensörü kullanıyor. Bu nedenle, daha yeni sensör teknolojisine sahip oldukları için daha iyi renk doğruluğu ve dinamik aralığına sahipler.

iPhone X’i Diğerlerinden Ayıran Nedir?

iPhone X’in öne çıkmasını sağlayan şey, çift optik görüntü sabitleme ve biraz daha hızlı telefoto objektifi diyebiliriz. Bu, en azından telefoto lens açısından düşük ışık performansına sahip ortamlarda 8 Plus’a göre daha iyi bir performans göstereceği anlamına geliyor.

iPhone 7 Plus (muhtemelen iPhone 8 Plus da) ışık seviyeleri düştüğünde varsayılan olarak 28mm kamerayı kullanıyor. Yakınlaştırsanız bile geniş açılı mercek kullanıyor ve ardaından telefoto kullanmadan görüntü çözünürlüğünü artırıyor. Bu, özellikle portre çekimlerinde idealin altında bir performans anlamına geliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Pro Yeşil Ekran Sorunu Ortaya Çıktı

iPhone X kamera incelemesi

“Düşük ışık” denildiğinde gece şartları akla geliyor, ancak kameralar için durum böyle değil. Bulutlu bir gündeyseniz, ışık seviyeleri genellikle kameraların nispeten yüksek ISO değerlerini kullanmaları için düşüktür. Bu, daha fazla gürültü ve düşük kaliteli görüntü anlamına geliyor. Kameranız yüksek bir ISO değeri kullanmazsa, daha yavaş bir örtücü hızı kullanmanız gerekir ki, bu da titreyen ellerinizin görüntüyü etkileyebileceği anlamına gelir.

iPhone X’in optik görüntü sabitleme ve daha geniş diyafram açıklığı olan telefoto çekimi bununla ilgilidir. Daha düşük bir ISO ile uzaklaşabilmeniz için yalnızca daha geniş diyafram ve daha fazla ışığa izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kamera sarsıntısından endişe duymadan daha yavaş bir obtüratör hızı da kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bunların hepsinin sadece telefoto kullanırken geçerli olduğunu dikkate almak önemlidir.

Portre Aydınlatma Modu İlgi Çekici Görünüyor.

iPhone 7’deki Portre Modu harika ve gerçekten çalışıyor.

Portre Aydınlatma bunun mantıksal bir uzantısı olarak kabul ediliyor. iPhone 8 ve iPhone X, arka planı bulanıklaştırmak için sadece derinlik haritasını kullanmak yerine, aydınlatma efektleri de kullanıyor.

Ön Kameralar

iPhone X’in ön kamerasının Portre Modu’na sahip olması heyecan verici. Bu, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a göre daha iyi selfie’ler çekebileceği anlamına geliyor.

iPhone X, yüksek fiyatıyla birinci sınıf pazarı hedefliyor. Yeni uçtan uca ekran, en önemli yenilikler arasında sayılıyor ancak başka iyileştirmelerin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Özellikle iPhone x üzerindeki telefoto kamera, düşük ışıkta iPhone 7 Plus veya iPhone 8 Plus üzerindeki telefoto kameradan belirgin şekilde daha iyi gibi görünüyor.

Bunu da okuyun: Eski iPhone’umu iPhone 8 veya iPhone X’e yükseltmeli miyim?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?