iPhone XI Nasıl Bir Telefon Olacak? Beklentiler Neler?

2
750
iPhone XI

Apple’ın yeni akıllı telefonları için beklentiler oluşmaya başladı. Tanıtım için belirlenen sürenin yaklaşmasıyla beraber yeni akıllı telefonlarda nasıl bir tasarıma yer verileceği konusu da merak uyandırmaya başladı. Bu konuda yeni akıllı telefon modellerinin içerisinde en çok merak edilen tabii ki iPhone XI modeli.

Amiral gemisi serisinin devamı niteliğinde olacak olan yeni akıllı telefonun, nasıl özelliklere sahip olacağı ve nasıl bir tasarım sunacağı hala tartışmalara konu oluyor. Üstelik yeni modellerin tasarımı ve özellikleri için bilgilerde gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda son gelen bilgilerle beraber akıllı telefonların nasıl özelliklere sahip olacağını ve tasarımlarının nasıl şekilleneceğini ele alacağız.

iPhone XI Tasarımı Nasıl Olacak?

Yeni akıllı telefonların en çok öne çıkan kısmı tasarımları olacak. Tabii ki bu modelde tasarım kısmında değişiklikler sunulduğunu görmek mümkün olacak. Özellikle kamera tasarımının en büyük değişim olduğunu fark edeceğiz. Arka kısımda artık 3 kamera bulunacak. İlk etapta bu kameraların üst üste sıralanması gündeme gelmişti.

Yeni akıllı telefonların mevcut iPhone X tasarımını koruyacağı ve kameraların da üst üste sıralanacağı konusunda bilgiler ortaya çıkmıştı. Fakat son raporlar sonrasında bu durum değişti. Yeni yapılan paylaşımlarla beraber telefonların tasarımı kısmında önemli değişiklikler olacağı ortaya çıktı.

iPhone XI

Tasarım kısmında yine üç arka kameranın dikkat çektiğini göreceğiz ancak dizilim çok daha farklı olacak. Üst üste şekilde sıralanması beklenen kameraların yerine yan yatmış bir üçgen tasarımına yer verilecek.

Yine iki ana kamera kısmında üst üste sıralanmış kamera kullanımı devam edecek. Fakat üçüncü kamera için aynı şeyi söylemek mümkün olmayacak. Üçüncü kamera kısmında, iki ana kameranın hemen yanında yer alan bir kamera göreceğiz.

Bu da tasarımın doğrudan değişeceği anlamına geliyor. Ayrıca daha önce paylaştığımız iPhone 11 R modelinde olduğu gibi bu kez kamera  alanının ayrı bir şekilde sunulduğunu görmek mümkün olacak. Kamera alanı için yine kare şeklinde özel bir alan ayrıldığını göreceğiz.

iPhone XI

Kameraların dışında flaş ışığının da yine bu bölüm içerisinde yer aldığını görmemiz mümkün olacak. Tasarım kısmında hep kamera bölümünden söz ettik ancak ana değişiklik bu kısımda karşımıza çıkıyor.

Ekran kısmına geçtiğimiz zaman ise akıllı telefonların biraz daha mini bir çentik alanı sunduğunu göreceğiz. Fakat genel olarak çentik alanı sisteminin değişmesi beklenmiyor. Telefonların üst kısmında sunacağı çentik alanının ne kadar değişiklik sunacağı ise belli değil.

Bu modellerin, Face ID sisteminde bir değişiklik olacak. Bu nedenle tasarım kısmında kesin değişikliklerin olup olmayacağını bilemiyoruz. En azından çentik alanı için. Sadece genel yapının değişmediğini söylemek yeterli olacaktır. Tabii ki kamera alanının dışında.

iPhone XI Ekran Teknolojileri Neler Olacak?

Ekran teknolojileri kısmında da yenilenmiş bir akıllı telefon görülecek. iPhone XI ana modelinde 5.8 inçlik bir ekran bulunacak. iPhone Xs modelinde olduğu gibi OLED ekranlara sahip olan bir akıllı telefon göreceğiz.

Ekran boyutu kısmında da yine 5.8 inçlik ekran boyutu değişiklik göstermeyecek. OLED ekranların çözünürlük değerinin de çok değişiklik göstermesi beklenmiyor.

iPhone XI

Fakat burada dikkat çeken bir kısım olacak. Ortaya çıkan patent görsellerine göre yeni akıllı telefon modellerinin ekran üzerinde parmak izi sensörlerü bulunacak.

Ekranın sadece bir bölümü üzerinde değil, bunun dışında ekranın hemen hemen her yerinden parmak izi ölçümü yapılabilecek. Ekranların en büyük değişikliğinin ise bu kısımda olması bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  Apple iOS 10 İle Beraber Yazılımları Birleştirdi

iPhone XI Teknik Özellikleri Neler?

Yeni akıllı telefonlar için beklenen teknik özellikler için de önemli detaylar var. Bu kısımda tıpkı iPhone 11 R modelinde olduğu gibi kademe kademe inceleme yapacağız.

İşlemci Kısmı: İşlemci bölümünde çok önemli bir değişiklik olmayacak. A13 serisine geçiş yapılacak ancak bu seri işlemcilerde de önemli bir değişiklik olması beklenmiyor. Yine bu seride de genel olarak 7 nm üretim sürecinden çıkan işlemcileri görmek mümkün olacak.

7 nm üretim sürecinden geçen işlemcilerin, bazı düzenlemeler ve üretim kısmında da güncellemeler alması bekleniyor. Güncellenen teknoloji sayesinde saat hızının artması bekleniyor.

iPhone XI

Saat hızı için net bilgiler yok ancak beklentiler 2.6 GHz saat hızının üzerinde bir modelin sunulacak olması. Bunun dışında yapay zeka konusunda da daha iyi bir akıllı telefon sunulması sağlanacak. En azından görüntü işleme biriminin güncellenmesi bekleniyor.

RAM Bellek Kısmı: RAM kısmında eski serilerde 4 GB serisine yer verilmişti. Yeni akıllı telefonlarda RAM bellek miktarının değişmemesi ya da 6 GB olması gibi iki farklı iddia var.

Ana modelde 4 GB Max modelinde ise 6 GB RAM bellek sunulduğunu görmek mümkün olabilir. Her iki akıllı telefon modeli için de RAM bellek tipinin değişmeyeceğini de söyleyebiliriz.

iPhone XI

Depolama Alanı: Depolama alanı kısmında da önemli bir değişiklik söz konusu olmayacak. Yine giriş seviyesi modellerinde sunulan depolama biriminin sabit kalması bekleniyor.

Hızlı Şarj ve Ters Şarj Desteği: iPhone XI modelinde şarj konusunda da daha iyi bir akıllı telefon sunulacak. Biraz daha yüksek bir kapasiteye sahip olan hızlı şarj imkanının sunulacağı akıllı telefonun, ters kablosuz şarj desteğine sahip olduğunu da görmek mümkün olacak.

Bunun için telefonların arka kısmını kullanmak mümkün olacak. Telefonun arka kısmına temas ettiğiniz kablosuz şarj destekli cihazlar, şarj edilebilecek.

iPhone XI

WİFİ: Wifi kısmında da yeni nesle geçiş yapıldığını görmek mümkün olacak. Bu modelde WİFİ 6 teknolojisine geçiş yapılacak ve bağlantı hızının da arttığı görülecek.

Kamera Kısmı: Kamera kısmında arka kameraların ilk ikisinde yine 12 MP değerinde kameralara yer verilmesi bekleniyor. 12 MP değerinde iki kameranın dışında 3.kameranın özelliklerinin neler olacağı ise bilinmiyor. Üçüncü kamera kısmında nasıl bir seçim yapılacağını bilemiyoruz ancak ön kamera kısmında yer alan 7 MP değerinde kameraların değişmesi bekleniyor.

iPhone XI

Muhtemelen 12 MP değerinde bir ön kameraya geçiş yapıldığını görmemiz mümkün olacak. Fakat şimdilik bu model için kesin bir kamera teknik özelliklerinin paylaşıldığını söylemek yanlış olur.

Su Geçirmezlik Durumu: Su geçirmezlik durumu konusunda da bir değişiklik olması beklenmiyor. Yine IP68 sertifikasını kullanan bir akıllı telefon serisi sunulmuş olacak.

Arka Cam Değişebilir: Bunların dışında iPhone XI modelinin arka camlarında bir değişiklik olabileceği bilgisi de var. Telefonların arka cam kısmında biraz daha dayanıklı bir seri sunulması sağlanacak.

iPhone XI

Bunun için özel bir değişiklik yapılacağı ve cam kısmında yapılacak olan değişikliğin kablosuz şarj durumunu da değiştireceği bilgisi var. Fakat bu konuda nasıl bir teknoloji sunulacağı konusunda kesin bilgiler yok.

iPhone XI akıllı telefonları için ortaya çıkan detaylar bu şekilde. Bu model için başka nasıl değişikliklerin sunulacağını zaman gösterecek. Şimdilik yeni akıllı telefonlar için gelen sızıntı haberlerini takip etmeye devam edeceğiz. Yeni detaylar geldiği zaman sitemizde iPhone XI haberlerini aktarmaya devam edeceğiz. Şimdilik paylaşacağımızı bilgiler bu kadar ile sınırlı.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar 2019 iphone xl modelinde yani yukardaki yazınıza konu olan cihazda usb type c girişi olacak mı yoksa eski girişle devam mı edileceksizin görüşünüz nedir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?