iPhone X’i Ana Ekran Düğmesi Olmadan Nasıl Kullanacağız

0
77

iPhone X serisinde Ana Ekran Düğmesi kaldırıldı. Peki yeni telefonunuzu nasıl kullanacaksınız…

Apple 10. yılına özel sunduğu iPhone X radikal bir değişikliğe gitti. İlk iPhone çıktığından bu yana alışık olduğumuz Ana Ekran Düğmesi artık yok.

Sizde muhtemelen diğer iPhone kullanıcıları gibi Ana Ekran Düğmesini sıklıkla kullanıyordunuz. Ancak Apple, Ana Ekran Düğmesi olmayan yeni iPhone modellerinin nasıl kullanılacağına ilişkin birkaç hususu açıkladı.

Öncelikle Ana Ekran Düğmesi olmayacağı için, iPhone X serisinde Touch ID özelliği kullanılamayacak. Apple bunun yerine yeni yüz tanıma teknolojisi olan Face ID’yi getirdi.

iPhone X, telefonun önünde bulunan kamera, kızılötesi kamera, aydınlatıcı ve nokta projektörler ile yüzünüzün matematiksel haritasını çıkarıp Face ID’nin sizi tanıyabileceği bir profil oluşturuyor. Telefonunuzu açmaya çalıştığınızda sadece yapmanız gereken ön kameraya bakarak iPhone X’in sizi tanımasını beklemek ve Bu şekilde telefona giriş izni almak.

iPhone X serisinde Ana Ekrana nasıl döneceksiniz?

iPhone’un önceki modellerinde Ana Ekran Düğmesini çoğunlukla ana ekrana dönmek için kullanıyorduk. Ancak iPhone X serisinde bunu farklı şekilde yapacağız. Herhangi bir zamanda, herhangi bir uygulamadayken, ekranın altından yukarıya doğru kaydırdığımızda (önceki iPhone’larda denetim merkezine erişmek için yaptığımız şekilde) telefonu ana ekrana döndürmüş olacağız.

iPhone X serisinde Denetim Merkezine nasıl erişeceksiniz?

Denetim merkezi artık iPhone X serisinde ekranın altından erişilemeyecek. Denetim Merkezine erişmek için iPhone X’inizin ekranını; Wi-Fi, Bluetooth ve pil ömrü simgelerinin oldu sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırmanız yeterli.

iPhone X serisinde uygulamalar arasında nasıl geçiş yapılacak?

iPhone X serisinde aynı anda birkaç uygulama çalıştırıyor ve bu uygulamalar arasında gidip gelmeniz gerekiyorsa; ekranı alttan yukarıya doğru kaydırıp bir saniyelik bir süre ekranın ortasında parmağınızı bekletmeniz gerekmektedir. Bu sayede, o anda telefonda çalışan bütün uygulamaları görebileceksiniz. Apple bu yönteme alternatif olarak, ekranın alt kısmında sağa ve sola doğru kaydırmalar yaparak o anda açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabileceğimizi de gösterdi.

İLGİLİ HABER:  Yeni Android Amiral Gemileri iPhone X Modelini Geride Bırakacak

iPhone X hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ana Ekran Düğmesi olmayan yeni iPhone X serisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki bölümde bizimle paylaşın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?