iPhone X Stok Sorunu Büyüyebilir

0
70

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonlarının satışları sonunda başladı. Ülkemizde 20 Ekim itibariyle başlayan satışlar sonrasında Apple’ın yeniden akıllı telefon pazarında yenilendiğini gördük. iPhone 8 modellerinden sonra ise en büyük beklenti iPhone X modelinde oluşmaya başladı. Nasıl bir telefon olacağını az çok biliyoruz ama iPhone X modelinin ne zaman satışa çıkacağı konusunda hala soru işaretleri var. Ülkemizde 6.099 TL gibi bir başlangıç fiyatıyla kendisini gösterecek olan telefonun resmi çıkış tarihi 3 Kasım olarak gözüküyor. Fakat KGI analisti Kuo’nun son açıklamalarına göre durum çok farklı olacak.

iPhone X Ülkemizde Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Telefonların 3 Kasım tarihinde gerçekten satışa çıkacağı belirtiliyor. Kuo tarafından yapılan açıklamada da bu durumun aksi bir düşünce söz konusu değil. Fakat ilginç olan telefonların stok sayısı. Genelde Apple, 10-12 milyon arasında ilk hafta satışı elde ediyor. Fakat markanın iPhone X modelinde sadece 2-3 milyon telefonu piyasaya süreceği beklentisi var. Yani telefonları herkes istediği gibi bulamayacak. Muhtemelen kendi ülkesinde 2-3 milyon telefon anında satılacak.

iPhone X

Bu durum iPhone X akıllı telefonlarının bazı ülkelerde çok geç geleceğini gösteriyor. iPhone 8 modeli ülkemizde 1 aydan uzun bir süre sonrasında geldi. Böyle bakıldığı zaman iPhone X akıllı telefonlarının ülkemize gelmesi 1-2 hatta belki de 3 ayı bulabilir. Bunun için net bir bilgi vermek mümkün değil. Kesin olan bir şey var ki telefonların 2-3 milyon üretilmesi stok sorunu yaratacak ve gecikmeler kesin olarak yaşanacak.

Bu gecikme sürelerinin ülkemizde ne kadar geçerli olacağı ve ne kadar süre için geçerli olacağını zaman gösterecek. iPhone X modeli için Apple kaynaklarından gelen bilgilere bakacak olursak durum pek parlak değil. Apple’ın bu konuda bir açıklamasının gelip gelmeyeceğini de kısa süre sonra görmek mümkün olacak. Öyle ki ön siparişler için belirtilen tarihe çok kısa bir süre kaldı.

İLGİLİ HABER:  Özel iPhone 12 Pro Ön Siparişe Açıldı – Fiyat 23 Bin Dolar

İlginizi Çekebilir: Ucuz Versiyon iPhone X Nasıl Özelliklere Sahip Olacak?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?