iPhone X Sorunları ve Çözüm Yolları

6
2463

iPhone X, öncekilerden tamamen farklı. Çarpıcı bir OLED ekrana sahip ve ikonik Home tuşunun olmadığı ilk iPhone modeli.

Ancak herhangi bir akıllı telefon gibi, sorun yaşattığı birkaç konu var. Destek konuları ve forumları taradıktan sonra, iPhone X sorunlarının bir listesini derledik ve yeni iPhone’unuzun mükemmel şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için çözüm yolları üretmeye çalıştık.

Sorun: iPhone X Ekranda İz Kalıyor (Burn-in)

Apple, iPhone X’in piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra, telefonda kullanılan OLED ekrana ilişkin bir açıklama yaptı. Şirket, telefonlarda zaman içinde “ekranda iz kalması“nın görülebileceğini belirtti.

Ekranda iz kalması, bir süre ekranda duran statik bir görüntünün ekranda kalıcı olarak durmaya başlaması şeklinde ortaya çıkıyor. Örneğin, iPhone X ekranınızı uzun bir süre açık bırakırsanız, bir uygulamanın simgesinin izi ekranda kalabiliyor. Daha sonra bir video izlerken belli belirsiz bu izi ekranda görebiliyorsunuz.

Çözüm Yolları:

  • Apple, telefonunuzun ekran parlaklığını azaltmanızı öneriyor. iPhone X’inizin ekran parlaklığını azaltmak için, Kontrol Merkezini açın ve parlaklığı ayarlamak için ekranın sağ tarafını aşağı çekin.
  • Otomatik Kilit’i açın. Statik görüntülerin izinin kalma olasılığı çok yüksek olduğundan, telefonu kullanmadığınızda ekranınızın otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Ekran Kilit’ini etkinleştirmek için Ayarlar > Ekranlar ve Parlaklık > Otomatik Kilit’e gidin. Ekranınızı, 30 veya 60 saniye boyunca işlem yapılmadığında kapanacak şekilde ayarlayın.

Sorun: iPhone X soğuk havalarda çalışmıyor

Reddit’teki birçok kullanıcı, iPhone X’in soğuk hava koşullarında çalışmayı reddettiğini bildirdi. Sorun, bazı kullanıcılar daha uzun donma yaşıyor olsa da, genellikle birkaç saniye sürüyor. Neyse ki Apple, sorundan haberdar ve sorunu çözmesi gereken bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyor.

Çözüm Yolları:

  • Kullanıcılar ekran kilitleyip açmanın sorunu çözdüğünü bildiriyor.
İLGİLİ HABER:  iPhone 4.5G Ayarı Nasıl Yapılır ?

Sorun: iPhone X Ekranda Yeşil Çizgi Görünüyor

Az sayıda iPhone X kullanıcısı, ekranın solunda veya sağında kalıcı bir yeşil çizgi gördüklerini belirtiyor. Sorunu yaşayan kullanıcılar, telefonu ilk açtıklarında yeşil çizgiyi görmediklerini, ancak bir süre kullandıktan sonra ortaya çıktığını belirtiyor. iPhone X ekranının üreticisi Samsung, Samsung Galaxy S7 ile benzer bir sorun yaşadı ve bu durum önde gelen kişilerin bunun bir donanım sorunu olabileceğine inanmalarına neden oldu.

Çözüm Yolları:

  • Apple konunun farkında ve şu anda etkilenen cihazları değiştiriyor. Şirket, sorunun kaynağını belirlemek için hasarlı cihazlardan veri topluyor. iPhone X ekranınızda yeşil çizgi sorunu yaşıyorsanız, telefonu satın aldığınız yere götürerek değişim talep edebilirsiniz.

Sorun: iPhone X Yüksek Seste Hoparlörden Hışırtı ya da Çatırtı Geliyor

Bazı iPhone X kullanıcıları, yüksek seste hoparlöerden çatırtı ya da hışırtı sesi duyduğunu belirtiyor. Sorun, az sayıda telefonla sınırlı gibi görünüyor ve ünite değiştirildikten sonra da devam ediyor. iPhone 8’de yaşanan benzer bir sorunun kaynağının bir yazılım sorunu olduğu tespit edildi ve sorunu çözmek için bir güncelleme yayınlandı. Bu noktada iPhone X sorununun bir yazılım veya donanım sorunu olup olmadığı belli değil, ancak Apple şu anda sorunu araştırıyor.

Çözüm Yolları:

  • Hoparlörleri yüksek sesle kullanmayın.
  • iPhone X kutusundan çıkan kulaklıkları ya da başka harici kulaklıkları kullanın.

Sizden gelenler:

1- Yurt dışından gelen İphone X cihazımın sıfır açılışında TrueDepth kamera sistemi arızası nedeni ile Face İD uygulaması çalışmıyor.Bugün garantiye teslim ettim parça değişimi yapacaklarını söylediler.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 – iPhone 8 Plus Sorunları ve Çözüm Yolları

6 YORUMLAR

  1. yıllardır iphone telefonlarını kullandım x verdıgım paradan cok pişmanım kımseye tavsıye etmem paranızla rezıl olmak boyle bısey

  2. benim cihazımdaki problem,telefon kapanıyor ekrana dokunduğumda hiç hareket olmuyor yanlız ses açma,ses kapama ve açma kapama düğmesine basılı tutup (elma simgesi çıkana kadar)telefon kilidini açtığımda normale dönüyor sizce bunun sebebi ne olabilir?

  3. Sayın yetkililer bu yazımı okuyucagınızı zannetmiyırum ama yinede yazıyorum sırf iphone diye bi dünya para veriyoruz ve karşılaştıgım yeşil cizgi beni tiksindirdi garantim bitdi ve gözüm gibi baktıgım oyun bile oynamaya telefonum samsung gibi çizgi cıkardı ve bunu gidermenizi istiyom

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?