iPhone X Sonrasında Apple Uygulamaları Değişiyor

0
86
iPhone X

Apple için devrim Akıllı telefon dünyası içinse beklenen değişimleri gösteren iPhone X akıllı telefonlarının, artık hemen hemen her tasarım detayını ve teknik detayını paylaştığımız akıllı telefonların son olarak maliyet hesaplarını paylaşmıştık. Telefonun özelliklerini bir kez daha hatırlamak isteyen kullanıcılar için aşağı bir bağlantı ekliyoruz.

iPhone X Özellikleri ve Fiyatı

Tüm bunlar bir yana şimdi ise iPhone X akıllı telefonlarının yazılımsal, uygulama uyumları konusunda değerlendirmesini ele alacağız. Tabii ki bildiğiniz gibi yeni akıllı telefonlar iOS 11 ile beraber gelecek. Fakat iOS 11 uyumlu uygulamalarda bile yaşanan bir sorun, geliştiricilerin canını sıkacak gibi duruyor.

iPhone X Uygulamaların Yenilenmesine Neden Olacak

Sorunun nedeni tam ekran gösterimi. Apple’ın yüz tanıma teknolojisi için oluşturduğu sensör alanının, iPhone X tam ekranlarında soruna neden olduğu belirtiliyor. Telefonlar tam ekran olsa bile bu alanın tek ekran detaylarını bozduğu belirtiliyor. Tam ekran desteği veren uygulamalarda da bu bölümün görüntü kayıplarına neden olduğu belirtiliyor. Yani geliştiricilerin yeni akıllı telefona uyum sağlamaları gerekmekte.

iPhone X

Uygulama geliştiricileri için oldukça önemli olan konu hakkında Apple, boş durmuş değil. Telefonların, uygulama geliştiricilerine destek ve rehber olması amacıyla arayüz rehberi yayınlandı. Yani eğer Apple geliştiricisiyseniz ve yeni akıllı telefonlara da uygulama geliştiriyorsanız bu durumda mutlaka Apple’ın rehberinden yararlanmanız gerekiyor. Apple tarafından paylaşılan rehber, arayüz tasarımının nasıl yapılması konusunda önemli bilgiler içeriyor.

Peki, Mevcut Uygulamalar İçin Ne Yapılacak?

Bundan sonra geliştirilecek olan uygulamalar için yayınlanan rehberlerden yararlanmak yeterli olacak. Fakat bunun dışında sorun yaşayan ve görüntü kayıplarıyla gündeme gelen uygulamalar için kullanıcıların güncelleme beklemeleri gerekecek. Tabii ki şu an telefonlar kullanıcılara ulaşmadığı için uygulamaların düzenlenmesi açısından geliştiricilerin bir hayli uzun zamanları var.

İLGİLİ HABER:  15 inç 2018 MacBook Pro Sorunu Tasarım Kaynaklı Mı?

Apple’ın genel olarak üzerinde durduğu konuda bu. iOS 11 ile tam ekran uyumunu sağlayan rehberlerden yararlanmak ise geliştiriciler için oldukça önemli olacak gibi. Öyle ki ülkemizde beklenmese bile genel olarak iPhone X kitlesinin oldukça fazla olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone X Maliyet Oranları Şaşırttı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?