iPhone X akıllı telefonlarının tanıtımından hemen sonra, bu modelin iPhone serileri içerisinde en çok satabilecek modeller arasında yer alabileceği belirtilmişti. Ancak telefonların çok yüksek bir fiyat aralığına sahip olması ve yeni modelin rakiplerinin daha uygun fiyat aralıklarında olması, iPhone X rüzgarının çabuk sönmesine neden oldu.

İlk çıkış yaptığı gün elde ettiği yüksek satış rakamlarını geride bırakan telefonların, son günlerde satışlarının bir hayli düştüğü de açıklandı. Genel değerlendirmede satışları sürekli olarak düşmesiyle dikkat çeken akıllı telefonların, satışlarında yaşanan bu düşüş doğrudan Samsung’u da etkiledi.

Samsung OLED Ekran Üretimini Azalttı

iPhone X modellerinin satışlarının düşmesinin Samsung’a olumlu bir artısı olacağı düşünülüyor. İlk etapta baktığınız zaman bu durum geçerli. Sonuçta iki firmada oldukça ciddi rakip olarak dikkat çekiyor. Fakat bu kez durum biraz daha farklı gibi gözüküyor. Bu kez iPhone X akıllı telefonlarının satışının düşmesi, Samsung’a pek olumlu olarak yansımadı. Öyle ki iPhone X akıllı telefonlarının ekranlarını Samsung üretiyor. OLED ekran üretiminden ise markanın kazancı akıllı telefonları pek aratmıyor. Son gelen iddialar ise bu satış düşüşünden markanın ciddi oranda etkilendiğini gösteriyor.

Samsung OLED Ekran

iPhone X satışlarında yaşanan düşüş sonrasında Samsung’un %10 oranında OLED ekran üretimini durdurduğu belirtiliyor. iPhone X modelinin ekran üretimi konusunda hala en önemli adres olarak dikkat çeken Samsung’un düşüşten bir zararı olmayacak elbette. En fazla satışlardan alınacak olan gelir düşmüş olacak. Her iPhone X satıldığında Samsung’un da kazandığını düşünecek olursak, marka için tek olumsuz yan bu olacak gibi. Apple açısından baktığımızda ise tek konu ekranlar değil.

Markanın tüm tedarikçilerin üretimini yavaşlatabileceği, hatta durdurabileceği belirtiliyor. Bu demek oluyor ki iPhone X satışları bekleneni vermiyor. İstenen rakamlara da ulaşılamamış gibi gözüküyor. İlk olarak üretimin 2 katına çıkarıldığı ve fazladan tedarikçi arandığı dönemlerin bu şekilde geride kaldığını söyleyebiliriz. Ünlü analist Kuo tarafından, bu yönde üretim durdurulacak iddialarını da zaten daha önce belirtmiştik. Görünen o ki durum Kuo’nun belirttiği düzeyde ilerliyor.

İLGİLİ HABER:  Fortnite Mobile iOS ve Android için Geliyor

İlginizi Çekebilir:  HomePod İçin Beklenen Reklam Filmleri Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?