OLED ekran kullanımı yapılması, Face ID teknolojisinin sunulması ve tam ekran teknolojisine geçiş yapılmasıyla beraber iPhone X akıllı telefonları, Apple’ın en çok umut bağladığı serilerden biri olarak karşımıza çıktı. Fakat tanıtımdan hemen sonra telefonların satışa çıkarılmaması ve iPhone X akıllı telefonlarının oldukça yüksek bir fiyatla satışa çıkması da Apple’ın beklentilerinin olumsuz olarak karşılık bulmasına neden oldu.

Aslında stokların satışa açılmasından hemen sonra ilk elde edilen satış rakamları oldukça başarılı gösterilmişti. Fakat tatil çeyreği olarak gösterilen son çeyrek verilerine göre iPhone X satışları gerçekten epey bir geriden geliyor.

iPhone X Satışları Memnun Etmedi

Satışların düşüş seyrettiği yorumlarını ilk olarak iPhone 8 modelleri için yapmıştık. Kullanıcıların iPhone 8 akıllı telefonlarını tercih etmediği, bunun yerine iPhone X modellerini beklemeye başladığı şeklinde yorumlar gündeme gelmişti. iPhone X ilk satışa çıktığı zamanlarda da bu beklentiler karşılandı. Ancak zaman geçtikçe rüzgar tersine döndü.

iPhone X Satışları

Bahsettiğimiz verilere göre iPhone X akıllı telefonların satış oranı %20 olarak açıklandı. Tüm iPhone satışlarından sadece %20’lik bir kısmı aldığı görülen iPhone X akıllı telefonlarına karşı, iPhone 8 satışlarının ise %41 olduğu açıklandı. Tabii ki bu rakam Plus modelinin de dahil olduğu rakam. Buna rağmen Apple’ın satışlarında bir düşüş durumu da söz konusu.

Geçtiğimiz sene aynı dönemde iPhone X gibi bir dev olmasa da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus %72 oranla daha fazla satmıştı. Bu değerlendirmeye bakacak olursak, yeni iPhone modellerinin satışından istenen elde edilememiş gibi gözüküyor. Apple’ın buna göre bir değişim yapacağı düşünülüyor ve 2018 modellerinde buna göre planlama yapması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: MacOS High Sierra 10.13.3 Güncellemesi Sorunları Giderdi

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2.6 İmzaları Kapatıldı! Artık Geri Dönüş Yok

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?