iPhone X ve iPhone 8 ve 8 Plus Sarı Ekran Sorunu

8
2334
iPhone X Sarı Ekran Sorunu Çözümü

Büyük beklentilerle satın aldığınız iPhone X‘in süper yüksek çözünürlüklü OLED ekranı sarı mı görünüyor? Örneğin, iPhone X’inizin ekranında bir dakika boyunca dikkat çekici bir renk değişimi görüyor ve daha sonra ekranda aniden sarı renk mi beliriyor?

Bazı iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus sahipleri telefonlarının ekranının özellikle telefon göz hizasına göre başka açılara tutulduğunda, ekran çirkin bir sarı renk gördüklerini belirtiyorlar.

Ne yazık ki, bu yeni bir sorun değil! Pek çok iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcısı, bu model telefonlar piyasaya ilk sürüldüğünde ekran sararması sorunu yaşadıklarını bildirmişlerdi. Ayrıca, iPad Pro kullanıcıları da sürekli olarak ekranlarının Pro olmayan iPad modellerinden daha sıcak ya da daha sarı göründüğünü belirtiyorlardı.

iPhone Sarı Ekran Sorunu Neden Kaynaklanıyor?

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da dahil olmak üzere önceki tüm iPhone modellerinden daha fazla renk derinliği sergileyen bir OLED ekran ile geliyor. Bu yeni iPhone ekran tipinin bir sonucu olarak, iPhone ekranına belirli bir açıdan bakıldığında renkte bir miktar değişiklik görülebiliyor. Ek olarak, OLED ekranlar bazen uzun süre boyunca kullanıldığında, yanma olarak adlandırılan sorunu da yaşayabiliyor.

Renklerde Kayma Oluyor mu?

Yakın tarihli bir Apple iPhone destek belgesine göre, bir OLED ekrana (iPhone X’in ekranı gibi) bakarken, renk ve tonda küçük değişiklikler görülebilir. Apple, bu renk varyasyonlarının OLED karakteristiği olduğunu ve tamamen normal olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, renk kaymasının hafif ve açık olmaması ve çok fazla dikkat çekici düzeyde olmaması gerektiğini belirtiyor.

iPhone X Sarı Ekran Sorununun Çözümü

iPhone’unuzun rengini değiştirmek aslında sandığınızdan çok daha kolay. iOS 11’in Erişilebilirlik ayarları, herhangi bir ekran sarılığını filtrelemek için ekranını tonunu makul ve hızlı bir şekilde ayarlamanıza olanak tanır.

 1. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renk Filtreleri‘ne gidin.
 2. Renk Tonu‘na dokunun ve işaretli olduğundan emin olun.
 3. İstediğiniz ekran görüntüsüne ulaşıncaya kadar HUE kaydırıcısını sola veya sağa hareket ettirin.
 4. Yoğunluk sürgüsünü tercihinize göre sola veya sağa ayarlayın.
İLGİLİ HABER:  iPhone Güç Düğmesi Kullanmadan Kapatma ve Açma

iPhone X Sarı Ekran

Başka Bir Çözüm: iPhone X’inizde True Tone’u Kapatın

iPhone X’iniz, Apple’ın True Tone adını verdiği adaptif bir renk sistemine sahip. İlk olarak Apple’ın iPad Pro modellerinde bulunan True Tone teknolojisi, ekranınızın beyaz dengesini mevcut ortamınızın renk sıcaklığına uyacak şekilde ayarlamak için ortam ışığı sensörünü kullanır. Amaç, ekran ışığını ve renklerini ortam ışığına göre ayarlayarak göz yorgunluğunun önüne geçilmesini sağlamaktır.

Üçüncü Çözüm Yolu: Akıllı Ters Çevirme’yi Kullanın

Ekran sararması (veya başka bir renk tonu) en çok beyaz renkte görülür. iPhone X ekran sararması sorununu çözmek için iOS 11’in Akıllı Ters Çevirme özelliğini kullanarak beyaz renkleri siyaha dönüştürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

8 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Bu konuyu ele aldığınız için bir İphone X kullanıcısı olarak teşekkür ederim. Açıkçası ben bu telefonu daha iyi bir ekran deneyimi yaşamak için aldım ve telefona bu kadar para verip sarı bir ekrana bakmak can sıkıcı. Yaşanan sorun bazı telefonlarda olup bazılarında olmaması neden benimkinde var demek ki olamayabiliyormuş, dolayısıyla telefonun garantiden değişmesi gerekiyor düşüncesine itiyor. Apple çok övündüğü müşteri memnuniyeti ve garantisi adına bence bu tarz sorun yaşayan müşterilerine destek olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta telefonu renk filtrelerini değiştirerek normale benzetmek amacıyla almadık. Vakit bulduğum bir süre içerisinde servise telefonu götürüp değişim talep edeceğim. Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

 2. Selamlar bugün iphone xs max aldım,ekrana düz bakınca sarımsı bir görüntü var ama hafif telefonu eğince daha beyaz yani olması gereken bir görüntü oluşuyor,bu normalmi?
  Ne yapmam lazım?

 3. Dostum bende yeni xs aldım aynısı bendede var apple ile iletişime geçtin kronik bişey galiba dedim yok dediler böyle bi konu almadık ele cihazınızı getirin bakalım diyorlar

 4. ipone 7 aldın 25 gün oldu bende beyz an ekran temasında diğer ipone7 ile karşılaştırdığımda daha sarımsı duruyor bugün servise gönderdim ancak bazı yorumlara baktığımda bu olayı apple kıvırıyor normal bi durum olarak değerlendirip değişim yapmıyorlarmış diye duydum ne yapmalı mahkemeyemi verelim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?