iPhone X Sadece Apple’a Kazandırmayacak

0
79

Apple’ın merakla beklenen OLED ekran değişikliği, bu sene geldi. Her modelinde artık eski teknoloji olarak gösterilen LCD panel kullanan markanın, 10.yıla özel olan iPhone X modeliyle beraber OLED ekran kullanıma geçtiğini gördük. Hem daha geniş ekran sunulmasını hem de görüntü kalitesinin arttırılmasını sağlayan yeni ekranların, doğrudan Apple tarafından sağlanmadığını da biliyoruz. iPhone X ekranları için Apple müşteri durumunda. Marka ekranları almak için ise ezeli rakip Samsung ile anlaşmıştı. Böylelikle hemen her iPhone X satışından Samsung’un da gelir elde etmesi durumu söz konusu olmuştu. Şimdi ise 2018 yılı için beklentiler açıklandı ve Samsung’un bu konuda ne kadar karlı olacağı görülmüş oldu.

Her iPhone Satışından Samsung Para Alacak

Son verilere göre iPhone X akıllı telefonlarının 2018 yılında 200 milyon adet ekrana ihtiyacı olacak. Telefonlar için satış beklentileri bu düzeyde. 200 milyonu bulan satışların ise Samsung’a 22 milyar dolar kazandıracağı belirtildi. Tek bir ekran için 110 dolar gibi bir kazanç elde eden Samsung’un, iPhone X satış rakamları yükseldikçe kazançlarının da katlanarak artması bekleniyor.

iPhone X

En büyük rakibinden ekran temin ederek aslında Samsung’un da kazanmasını sağlayan Apple’ın, bundan sonraki seriler içinde OLED ekranları kimden alacağı bilinmiyor. Beklentiler LG ve yine Samsung firması üzerinde yoğunlaşmış durumda. Her iki firmada Güney Kore firması ve ekran üretimi konusunda oldukça öne çıkan firmalar.

Apple’ın maliyeti düşürmek içinse farklı yollara başvuracağı da açıklandı. Bunların başında da kendi ekran üretim tesisi ya da mevcut tedarikçilerinden birinden ekran üretimi yapma konusunda çalışmaların yapılabileceği gündemde. Tüm bunlar için önümüzdeki sene açıklanan verileri beklememiz gerekecek. Fakat bu düzen devam edecek olursa, Samsung’un bu işten en kârlı firma olacağı düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  OS X Yosemite 10.10.4 Beta 4 Yayımlandı

İlginizi Çekebilir:  Apple Sonrası Shazam Uygulaması İçin İlk Değişiklik

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?