iPhone X akıllı telefonlarının satışı başladı. Her ne kadar ülkemizde resmi satış henüz başlamamış olsa da ülkemizde de birçok kullanıcı telefonlara ulaşmayı başardı. Gerek yurtdışından alınan modeller gerekse de geliştiricilerin önceden ulaştığı modellerle beraber ülkemizde de iPhone X telefonları için ilk görüşler ortaya çıkmaya başladı. Yeni modelin ne kadar sağlam olduğu ve genel kullanım değeri testlerinden sonra en çok merak edilen konu olan, kullanıcı yorumlarından bahsetmek gerekiyor. Yeni telefonlar için kullanıcı yorumlarına daha detaylı bakalım.

iPhone X

iPhone X Olumlu Yorumlar

İlk olarak iPhone X modeli için genel olarak beğeni içeren kullanıcı yorumlarına bakalım.

“ Şimdiye kadar en çok sevdiğim iPhone modeli oldu. Tasarım ve renk uyumu gerçekten çok iyi, Telefonu elinizi aldığınız an kendisini belli ediyor. Face ID parmak izi sistemlerine göre çok daha başarılı. Deneyimlerime göre zifiri karanlıkta bile yüz tanıma kilidi sorunsuz çalışıyor ve oldukça hızlı. Telefonu uyandırma konusunda fiziksel büron kullanmanıza gerek kalmıyor. Sadece yüzünüze doğru kaldırmanız ekranın uyanmasını sağlıyor. Çok hızlı çalışan yüz tanıma kilidinin dışında alttan yukarı tek parmak hareketi ile uygulama menülerine ulaşmakta mümkün. Bana göre tek eksisi pil yüzdesinin sürekli gözükmemesi.”

“ Henüz 1 günlük deneyimime göre birkaç noktasında oldukça beğendiğim özellikleri dikkatimi çekti. Öncelikle kamerası çok iyi çekimler sunuyor. Diğer modellerle arasında bu kadar fark olacağını düşünmemiştim. Uygulamalar arasındaki geçiş çok hızlandırılmış. Ana menü açılışında alttan üste parmak hareketi çok iyi. Beraberinde keynote, numbers gibi çok işlevsel uygulamalar geliyor. Bazı melodiler yenilenmiş. Şimdilik görüşüm oldukça olumlu ama uzun süreli kullanımda nasıl değişiklik sunar bilemem”

iPhone X

“ Normalde iPhone modelleri 1-2 ay içinde sıkmaya başlıyor. Fakat bu model uzun süre gündemde kalacak gibi. OLED ekran çok daha iyi bir his bırakıyor ve uygulama kullanımları çok daha iyi.”

“Şu ana kadar kullandığım en iyi iPhone modeli. Face ID ve yeni uygulama geçişlerinden çok kamera teknolojisi beni etkileyen kısım oldu. Özellikle ön kamera portre modunda farkı net bir şekilde anlıyorsunuz. Tanıtımda belirtilen düşük ışıkta en iyi çekim gibi detaylara henüz bakamadım fakat genel kamera performansı çok iyi”

“ Telefonu aldığımdan beri bazı noktaları test ediyorum. İlk olarak modekin kablosuz şarj desteği denildiği kadar yetersiz gelmedi bana. Kılıf üzerinden de kablosuz şarj yapılabiliyor. Kamera konusunda ise zoom OIS modları çok başarılı olmuş ve görüntü en iyi şekilde yakalanıyor. 2 haftadır telefonu test ediyorum ve pil konusunda en iyi iPhone modeli diyebilirim. Face ID bu sürede sadece bir kez geç algılama sorunu yarattı. Fakat genel olarak hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek üst sınıf bir telefon.”

iPhone X İçin Gelen Olumsuz Yorumlar

Telefonların olumlu yorumlarında Apple’ın vurguladığı özellikler dikkat çekmiş durumda. Birde olumsuz yorumlara bakalım.

İLGİLİ HABER:  iPhone X İle Siri’yi Kullanma

“ Alır almaz telefonda dikkat ettiğim kısım arka yüzey oldu. Renk güzel olsa da parmak izi bırakacak bir yüzey var. Kablosuz şarj teknolojisi olduğu söyleniyor ama kutudan bu yönde bir aparat çıkmadı. Ekstra cihaz almamız gerektiği söyleniyor. Bu fiyata bence dahil olmalıydı. Bunun dışında ekrandaki çentik bölümü beni epey rahatsız etti. Kontrol merkezini bu bölümün yanına koymuşlar ve sanki telefon iki ayrı noktadan kullanılıyor hissi veriyor. Bence yetersiz ve başarısız bir tasarım”

“2 gündür telefonu kullanıyorum. Her iPhone modelinde olan sorun bu modelde de var. Standart kullansanız bile pil 1 günü çıkarmıyor. Rakiplere göre çok yetersiz pil süresi var bence. Ekran kısmında ise sıradanlaşan bir yapı gözüküyor. Bu fiyata yeterli değil.”

iPhone X

“ Telefonu Apple Store merkezinde inceleme fırsatım oldu. Yine kulaklık girişi yok ve şarj girişi sabit tutulmuş. Ekran kısmında önemli değişimler var deniyor fakat menülerde yukarı kaydırma dışında bir değişim göremedim. Pil konusunda deneyimim olmadı tabii ama pil yüzdesi gösterimi kalkmış ve oldukça kötü bir üst menü tasarımı var bana göre.”

“Tasarımı herkes çok beğendim diyor ama bana göre olmamış. Bir kere telefonu elinize aldığınızda çentik bölümü direk gözünüze çarpıyor. Bunun dışında arka yüzey parmak izi bırakıyor. Ayrıca telefonun her yeri cam. Düşürdüğünüzde elinizde kalabilir mutlaka kılıf kullanmak gerek. Pil performansı iPhone 7’ye göre daha iyi ama yine oldukça düşük performans var. OnePlus 5 pili bile daha iyi dayanıyor. Alışmanın biraz zaman alacağı bir telefon diyebilirim. 4-5 bin arasındaki diğer markaların amiral gemisi telefonlarından çok bir farkı yok. 6 bine değmez.”

Genel Değerlendirme

iPhone X akıllı telefonlarının genel olarak beğeni topladığını söylemek yanlış olmaz. Yeni modelin kamera ve Face ID performansı oldukça başarılı görülüyor. Bunun yanında pil tüketimi konusunda yine bir sıkıntı söz konusu. Yeni iPhone alacak kullanıcılar için yorumlara bakacak olursak iPhone 8 modeline göre iPhone X çok daha iyi bir seçenek.

İlginizi Çekebilir: iPhone X Destek Bilgilendirmesi Kafaları Karıştırdı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?