iPhone X mi iPhone XS mi? Hangisi Alınmalı?

2
6691
iphone-xs-mi-iphone-x-mi

wiPhone XS, son derece dikkat çekici farklarla iPhone X‘in izinden giden bir cihaz. Adından da anlaşılacağı gibi, Apple bu sefer bir devrim değil, evrim yapmış gibi görünüyor.

Benzer çentikli tasarıma sahip olan iPhone XS, teknik açıdan iPhone X’e oldukça yakın yeni dahili yükseltmeler içeriyor. Bu kısaca şu anlama geliyor; Apple geçen yıl iPhone X ile yaptığı teknolojik sıçramayı, iPhone XS ile yapamamış.

Peki, iPhone X’e göre daha hızlı bir işlemci ve daha iyi bir pil ömrü sunan iPhone XS satın alınır mı?

iPhone X ve iPhone XS: Fiyat Karşılaştırması

64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere 3 farklı depolama kapasitesine sahip iPhone XS’nin ABD başlangıç fiyatı 999$ olarak açıklandı. Cihazın 14 Eylül Cuma günü açıklanması beklenen Türkiye fiyatının ise 10.999 TL (64 GB’lık model) civarında olacağı tahmin ediliyor.

Apple yeni iPhone modellerini tanıttığı anlarda, resmi sitesinden iPhone X’i kaldırarak satışını durdurdu. Ürünü hala birçok teknoloji mağazasında satılmaya devam ediyor. Yazımızı hazırlarken iPhone X’in fiyatı 9.999 TL seviyesindeydi.

iPhone_XS

iPhone X ve iPhone XS: Tasarım Karşılaştırması

İki telefon da temelde aynı. Her ikisinde de 5.8 inç çentikli OLED ekran, küçük bir çıkıntıya sahip çift kamera ve kablosuz şarj olanağı sağlayan cam destekleri var.

İkisinde de hoparlör, mikrofon, Lightning portu ve düğmelerin yer aldığı paslanmaz çelik çerçeve bulunuyor. 3.5mm kulaklık jakı ise yeni iPhone modellerinde de yer almıyor.

iPhone X ve iPhone XS: Özellik Karşılaştırması

İşte iPhone X ve iPhone XS’nin özellikleri:

iphone-xs-iphone-x-ozellik-karsilastirmasi

iPhone XS, temelde aynı olduğu için iPhone X ile aynı görünüyor. Kasanın içinde ise X’te bulunan A11 yerine, A12 biyonik işlemci yer alıyor.

Apple, iPhone XS’de yer alan A12 GPU’nun, iPhone X’de bulunan A11’den %50 daha hızlı olabileceğini belirtti.

İLGİLİ HABER:  iPhone 11 için YouTube Güncellemesi Yayınlandı

iPhone XS’nin kameraları 12MP geniş açılı kamera, 12MP telefoto kamera, 7MP ön kamera ve sözde iyileştirilmiş Truo Tone flaş ile iPhone X’in kameralarıyla neredeyse aynı görünüyor.

Ancak iPhone XS’nin çift kamerası, iPhone X’te bulunan 1.22µm piksel yerine, daha büyük pikseller ve dolayısıyla teknik olarak daha fazla ışık alma kabiliyeti anlamına gelen 1.4µm piksele sahip. Bu iyileştirmenin düşük ışıkta çekilen fotoğrafların daha kaliteli olmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

iPhone XS, iPhone X’te yer almayan çift SIM özellikli dahili bir e-SIM’e sahip. Böylece iPhone’da ilk defa iki numarı aynı anda kullanabileceğiz. e-SIM özelliği, özellikle çok fazla yurtdışı seyahat edenler için başka bir ülkede veri paketi satın almayı kolaylaştırıyor.

iPhone X ve iPhone XS: Yazılım ve Uygulama Karşılaştırması

iPhone XS, iOS 12 yüklü şekilde satışa sunulacak. iPhone X ise bu güncellemeyi 17 Eylül’de alacak. Dolayısıyla her iki telefon da aynı iOS sürümünü çalıştıracak.

iPhone X mi iPhone XS mi? Hangisi Alınır?

iPhone X’i artık doğrudan Apple’dan satın alamıyorsunuz. Dolayısıyla tavsiye edilen perakende fiyatı tamamen üçüncü taraf satıcıların eline bırakılmış durumda. Ancak altın rengi,  küçük bir pil ömrü geliştirmesi sizin için çok önemli değilse, iPhone X’i daha ucuz bir fiyata bulmanız mümkün.

iPhone XS, bir “S” yükseltmesi olduğundan gelecek yılın iPhone’unun daha büyük bir tasarım değişikliği yaşaması olası. Bir iPhone X’iniz varsa ve telefonunuzdan memnunsanız, iPhone XS’ye geçmek için pek bir neden yok.

Ancak 6S veya 7 gibi eski bir iPhone’dan yeni sürüme geçmek istiyorsanız, iPhone XS’i tercih etmenizi tavsiye ederim.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?