iPhone X mi iPhone XR mı? Hangisi alınır?

4
11146
iPhone Xr

Apple dün (12 Eylül 2018) yeni iPhone modellerini tanıttı. Yeni iPhone modelleri tanıtılırken de iPhone X satışları bir anda sonlandırıldı. Bunun sebebini Apple’ın iPhone X yerine iPhone XR modelini yerleştirmeye çalışması olarak yorumlayabiliriz. Artık Apple web mağazasından iPhone X almak mümkün değil. Ancak halen birçok mağazada iPhone X satılıyor. Yeni bir iPhone almak isteyenler de doğal olarak iPhone X’in ucuzlamasını umuyorlar.  Ancak iPhone X ile iPhone XR arasında karar vermek gerekiyor.  Bu yazımızda çok fazla teknik detaya girmeden, anlaşılır bir dil kullanarak iPhone X ile iPhone XR arasındaki farklara değinecek ve satın almak isteyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

iPhone X mi iPhone XR mı? Hangisi alınmalı?

iPhone X
iPhone Xr
iPhone XR

iPhone X ile iPhone XR arasında en çok merak edilen özelliklerin karşılaştırmasını yapacağız.

#1 Giriş

Hem X modeli hem de XR modeli yuvarlatılmış kenarlı, metal çerçeveli kasa yapısına sahip. Her ikisinde de 3.5 mm kulaklık girişi yok. Bunun yerine lightning girişi bulunuyor. Eski X’in 5.8 inç ekranı varken, XR’de daha büyük 6.1 inç likit Retina ekran bulunuyor. Bununla birlikte, ekran daha büyük olmasına rağmen, daha zayıf görüntüleme deneyimi sunduğunu iddia edenler var. Sebebi de LCD için AMOLED teknolojisinin kullanılması. (Apple bunun “akıllı telefondaki en gelişmiş LCD ” olduğunu iddia etmesine rağmen).

Her iki cep telefonu da IP67 toz ve su direnci sayesinde oldukça dayanıklı. Ayrıca cam destekli gövdeleri de Qi kablosuz şarjı destekliyor.

İPhone X’de bulunan yüz tanıma sistemi (FaceID), Animoji ve Memoji özellikleri de iPhone XR’da bulunuyor.

#2 iPhone X – iPhone XR performans özelliklerinin karşılaştırılması

Her iki model de aynı 64GB ve 256GB depolama seçeneklerini sunuyorlar. Ancak XR ayrıca 512GB seçeneği ile de geliyor. Her ikisi de iOS 12’yi çalıştırıyor. Her ikisi de 7 megapiksel ön kameraya sahip. Her ikisi de HDR10 ve Dolby Vision’ı destekliyor.

Apple’ın A11 biyonik çipi, kıyaslama testlerinde hala zorlu bir silikon parçası olduğunu kanıtlıyor. Sosyal medyaya göz atarken, oyun oynarken veya artırılmış gerçeklik deneyiminin tadını çıkarırken iPhone X, amiral gemisi sınıfı bir deneyim sunuyor. XR’ın daha yeni A12 biyonik çipi Apple’ın iddialarına göre çok daha üst düzey bir deneyim sunuyor.

#3 iPhone XR ile iPhone X kamera karşılaştırması

iPhone X ile iPhone XR arasındaki en büyük fark arka kameralarıdır demek mümkün. iPhone X’in 2 tane 12 Megapiksel arka kamerası var. 2 kameranın belirli mesafede dizilimi kayıpsız bir optik zoom sağlıyordu. Ancak, iPhone XR’de tek arka kamera var. Bu da iPhone XR’ın portre modunda başarılı olamayacağı anlamına gelebilir. (Resimlerdeki arka planın bulanıklaştırılması gibi işlemlerde iPhone X daha iyi olacaktır.)

#4 Renk seçenekleri

Renk seçenekleri konusunda iPhone XR açık ara önde. iPhone XR’ın Mavi, beyaz, siyah, sarı, mercan ve kırmızı renk seçenekleri var. Buna karşın iPhone X; Uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri var.

#5 iPhone XR ile iPhone x fiyatlarının karşılaştırılması

Türkiye’de iPhone X fiyatları, konuyu yazdığımızda 7200 TL- 7600 TL arasında değişiyordu. iPhone XR’ın ise Türkiye fiyatı henüz netleşmedi. Tahminlerimize göre iPhone XR 7999 TL’ye satılacak. Bakınız: iPhone XR Türkiye satış fiyatı

Peki hangisi alınmalı: iPhone X – iPhone XR

Kısa bir cevap verelim: iPhone XR alınmalı. Peki neden?

 1. iPhone X satıştan kalkan bir model.
 2. iPhone XR daha yeni bir model.
 3. iPhone XR’ın iPhone X’ten aşağı kalır özellikleri olmadığı gibi, daha iyi bir işlemciye sahip.
 4. iPhone XR’ın daha büyük bir ekranı var.
 5. iPhone XR’ın daha fazla renk seçeneği var.
 6. iPhone XR’ın fiyatı ile iPhone X fiyatı arasında çok fark olmayacağı açık.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

4 YORUMLAR

 1. verdiğiniz bilgilerin bir çoğu eksik ya da hatalı.

  Mesela öncelikle;
  *iPhone XR 512 GB versiyonu yok. 64-128-256 diye gidiyor, iPhone X ise 64-256 diye.
  *iPhone X çevresi paslanmaz çelik iken iPhone XR aluminyum bir kasaya sahip bu da dayanıklılığı ona göre artıran bir şey.
  *iPhone X hızlı Qi şarjını desteklerken iPhone XR’ın bunu desteklediğine dair bir bilgi şimdilik en azından Apple tarafından açıklanmadı. En iyimser senaryoda 7,5W civarında kalacağı düşünülüyor.
  *iPhone X ekranı OLED, iPhone XR ise LCD, bunun birinci farkı oled daha az alan kaplayabildiği için çerçeveden kazanç. Yani iPhone XR modelinin çerçevesi daha kalın. Bunun yanı sıra renk seçeneği OLED olduğunda daha fazla olduğunda ve pikselleri tek tek kapatıp açabilme mümkün olduğundan, siyah ekran/görüntü gibi durumlarda iPhone X ekranı tamamen kapatarak hem daha gerçekçi, hem daha “ton doğru” bir görüntü sağlayabilecekken iPhone XRda bu mümkün değil.
  *Ekran çözünürlüklerini kıyaslamak mümkün bile değil. Birisi 458ppi iken diğer 326pp (pixel-per-inch) bunun yanı sıra ekranın fiziki olarak büyümesi ve hem çözünürlüğün hem de her inç başı piksel sayısının azalması gözle görülebilecek (SADECE kıyaslama yapıldığında) bir fark oluşturuyor.
  *Yine ekrandan gittik, yukarıda yazmış oldum ama kontrast farkı 😉
  *Kamerayı kıyaslamak mümkün bile değil. Eğer benim gibi çok fazla portre modu kullanmıyorsanız fark etmez ama iPhone X gerçek anlamda portre modu kullanırken (iki kameranın eş zamanlı görüntü alması sonucu uzaklığa bakarak portre modunu gerçekleştiriyor) iPhone XR bunu sanal olarak (bazı android cihazlarda olduğu gibi) yapıyor. Bu dışardan bakıldığından çoğunlukla aynıymış gibi görünse de bir çok noktada (örneğin tellerin arkasından birini çekerken) artifact ve bokeh bozukluklarına sebep açan bir şey.
  *İşlemci olarak kıyaslama yapmak çok doğru olmasa da iPhone XR işlemcisi A12 Bionic eski A11 Bionic’e göre çok çok çok daha fazla hızlı. Üstelik XS ve XSMax ta da aynı işlemci kullanıldığından ve bu cihazlara göre tasarlanmış bir işlemci olduğundan XR gibi düşük çözünürlüklü, düşük kapasiteli bir cihazda performansı uçuran bir şey. Bunun yanı sıra neural engine gibi hangi anda hangi işlemciyi kullanarak daha hızlı performans verebileceğini hesaplayıp buna göre işlemi o işlemciye yönlendiren, öğrenmeyi sağlayan ve hızlandıran (özellikle FaceID gibi şeylerde) absürd bir hız farklılığına sebep olacak. Ya da basitçe bundan 2 sene sonra çıkan oyunu iPhone X 30FPS ile açarken iPhone XR’ın aynı oyunu 60FPS gibi (sayılar tamamen örnektir) bir performansla açması hiç de şaşılası ya da beklenmedik bir şey değil. (Ki XS ile, hele hele de XS Max ile performansı kıyaslarsanız XR hepsini ezer geçer)
  *Son olarak birisi artık satışta bulunmayan, 10. yıl özel üretilmiş bir cihaz. Yani “bende 10. yıl özel iPhone’u var” demek gibi bir niyetiniz yoksa daha güncel ve daha uzun süre teknik destek görecek bir cihaza yönelmek daha mantıklı olacaktır.

  • Yazcam yazcam dedim unutmuşum;

   -iPhone X 3D touch destekliyor (kullananlar için çok iyi bir şey) ama iPhone XR’da bu yok. Eski cihazlar gibi Taptic Feedback ile işinizi görmeniz gerekiyor yani basılı tutuyorsunuz “sert basmış gibi” sayıyor. Ufak ama kullanan için önemli bir detay

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?