iPhone X Maliyet Oranları Şaşırttı

0
92
iPhone X

Her sene olduğu gibi bu senede yeni iPhone modellerinin ilgi ile karşılandığını gördük. Fakat geleneksel iPhone tasarımından uzaklaşmayan ve geleneksel iPhone yapısını kaybetmeyen iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonlarının çok fazla öne çıkmadığını da söylemek gerekiyor. Bunun yerine iPhone X yani 10 modeli gündeme oturdu. 10.yılı özel olarak geliştirilen iPhone X modelinin getirdiği yenilikler, oluşturduğu farklılıklar diğer markaların denediği özellikler olsa da Apple için ilk olma özelliğiyle öne çıktı.

Bu noktada Türk kullanıcıları en çok üzün konu ise telefonların fiyatı oldu. Telefonun tanıtımından sonra, yeni modelin fiyatlarının 999 dolardan başladığı belirtildi. 1000 dolar başlangıç fiyatıyla beraber çıkış yapması ülkemizde telefonun 6000 TL gibi rakamları bulmasına neden olacak. Peki, ama iPhone X neden bu kadar pahalı?

iPhone X Gerçek Fiyatları Ne Kadar Olmalı?

999 dolar gibi bir başlangıç fiyatının sunulmasından sonra, telefonun aslında bu kadar yüksek fiyata sahip olmadığını işaret eden bazı haberler yapıldı. Parça maliyetiyle beraber fiyatların %60 daha fazla olduğu bile söyleniyor. Peki, gerçek böyle mi? Değerlendirelim.

Öncelikle yüz tanıma için çok konuşulan yeni sistemden söz edelim. Yani 3D sensörler. Cihaza ekleneceğinin konuşulduğu andan itibaren gündem gelen 3D sensör fiyatları Çinli kaynaklara göre 25 dolar. Yani standart iPhone modellerine göre 25 dolar daha maliyetli bir telefon söz konusu.

iPhone X

Bunun hemen sonrasında 256 GB model için sunulan NAND depolama birimi geliyor. Bu bileşenin de 45 dolar olduğu belirtiliyor. RAM bellekler 24 dolar, modem artılı Bionic çipler ise 44 dolar. Tüm bunlar yeni iPhone modelinin oldukça düşük bir maliyeti olduğunu gösteriyor. Fakat burada ek olarak OLED ekranlar var. iPhone rakibi Samsung üzerinden OLED ekran alıyor ve ekranlar 80 dolar. Ayrıca kasa malzemesinin de fiyatlarını eklediğimiz zaman 500 doları bulan bir maliyet çıkıyor.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPhone Modellerinde Kamera Desteği Nasıl Olacak?

Bu rakamın üzerinde AR-GE çalışmalarının da maliyeti ekleniyor. 80-100 dolar arasında bir araştırma maliyeti iddiası var. Kutu içeriğinde yer alan şarj cihazları ve kutu içeriği maliyetini de ekleyelim. Bunun yanında pazarlama maliyetleri de var. Tüm bunlar 650-700 dolar arasında bir telefonun ortaya çıkmasını sağlıyor. Buna birde taşıma ve benzeri maliyetleri ve markanın kâr oranını da koyarsak, çok farklı bir fiyatla karşılaşmıyoruz. Tabii ki her şeye rağmen Apple’ın kâr oranı yine yüksek.

İlginizi Çekebilir: iPhone X İle Hızlı Şarj İçin Kötü Haber

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?