iPhone X’te Kısayol Ekleme ve Kullanma

0
691

iPhone X, Home tuşu olmayan ilk iPhone. Apple, iPhone X’e Home tuşu yerine onunla aynı işlevi ve bazı yeni işlevleri yerine getirmeyi sağlayan “gesture” adı verilen bir dizi hareket ekledi. Ancak, ekranınızda bir Home tuşu olmasını tercih ediyorsanız, bir seçeneğiniz var. iPhone X’te ekrana sanal bir Home tuşu eklemenin yanı sıra, sanallaştırmayı sağlayan özel kısayollar ekleyebilirsiniz. Üstelik sanal Home tuşu geleneksel tuşun yapamayacağı birçok işlevi yerine getirebiliyor. iPhone X’te kısayol oluşturma ve kullanmanın nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Not: Bu makale iPhone X’e Home tuşu ekleme temelinde yazılmış olsa da, makaledeki yöntemler tüm iPhone modelleri için geçerlidir.

iPhone’a Sanal Home Tuşu Ekleme

Sanal Home tuşunu kısayol olarak eklemek için öncelikle Home tuşunu etkinleştirmeniz gerekiyor.

 1. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch‘a gidin ve AssistiveTouch seçeneğini Açık pozisyona getirin.
 2. Seçeneği açar açmaz sanal Home tuşu ekranınızda görünür. Sanal tuşa dokunarak yerine getirebileceği diğer işlevlere göz atabilirsiniz.

Sanal Home tuşunu sürükle bırak yöntemi ile ekranınızda istediğiniz pozisyona yerleştirebilirsiniz.

iphone-sanal-home-tusu

iPhone Sanal Home Tuşu Menüsünü Özelleştirme

Sanal Home tuşuna dokunduğunuzda ortaya çıkan seçenekleri bir önceki bölümde gördünüz. Gördüğünüz simgeler, sanal Home tuşunun varsayılan seçenekleridir ve bu simgeler yerine farklı işlev simgeleri ekleyebilirsiniz.

 1. AssistiveTouch ekranında, En Üst Menüyü Özelleştir… seçeneğine dokunun.
 2. En Üst Menüde gösterilen kısayolların sayısını alt kısımdaki -+ butonlarıyla değiştirebilirsiniz. En az 1, en fazla 8 kısayol ekleyebilirsiniz.
 3. Bir kısayolu değiştirmek için değiştirmek istediğiniz simgeye dokunun.
 4. Görüntülenen listeden eklemek istediğiniz kısayola dokunun.
 5. Değişikliği kaydetmek için Bitti‘ye dokunun.
 6. Varsayılan seçenek kümesine geri dönmek istediğinize karar verirseniz Sıfırla‘ya dokunun.

iphone-sanal-tus-kisayol-ekleme

iPhone Sanal Tuşa Özel İşlev Kısayolları Ekleme

Artık sanal Home tuşunu nasıl ekleyeceğinizi ve En Üst Menü’yü nasıl yapılandıracağınızı bildiğinize göre, can alıcı bölüme geldiniz demektir: özel kısayollar. Sanal Home tuşu da fiziksel Home tuşu gibi nasıl dokunduğunuza bağlı olarak farklı yanıt verecek şekilde yapılandırılabilir.

  1. AsstiveTouch ekranında, Özel seçeneğine dokunun.
  2. Bu bölümde, sanal Home tuşuna dokunma şeklinize göre hangi işlevin tetikleneceğini ayarlayabilirsiniz. Seçenekleriniz şunlar:
   • Tek Dokunma: Home tuşunun geleneksel işlevi.
   • Çift Dokunma: Bunu seçerseniz, iki dokunma arasındaki Zaman Aşımı süresi ayarını da kontrol edebilirsiniz. Dokunmalar arasında geçen süre burada belirlenenden fazla olduğunda, iPhone bunu iki dokunma değil iki tek dokunma olarak algılar.
   • Uzun Basma: Sanal Home tuşuna dokunma ve basılı tutma. Bunu seçerseniz, etkinleştirilebilmesi için ekrana ne kadar basmanız gerektiğini belirleyebileceğiniz bir Süre ayarını da yapılandırabilirsiniz.
   • 3D Touch: Modern iPhone’lardaki 3D Touch ekran, ekranı ne kadar zorladığınıza bağlı olarak farklı yanıtlar vermesini sağlar. Sanal Home tuşunun benzer işlevi yerine getirmesi için bu seçeneği kullanabilirsiniz.
  3. Hangi aksiyona dokunursanız dokunun, her bir ekran bu eylemlere atayabileceğiniz kısayollar için bir dizi seçenek sunar. Bu kısayollar, tek bir dokunuşta birden çok butona basmayı gerektirebilecek eylemleri yerine getirdiklerinden oldukça kullanışlıdır. İşte ekleyebileceğiniz bazı kısayollar:
   • Erişilebilirlik Kısayolu: Bu kısayol, görme bozukluğu olan kullanıcılar için renkleri ters çevirme, VoiceOver’ı açma ve ekranda yakınlaştırma gibi her türlü erişilebilirlik özelliğini tetiklemek için kullanılabilir.
   • Salla: Bunu seçerseniz, iPhone butona dokunduğunuzda sallamışsınız gibi hareket eder ve geri alma işlevi yerine getirir.
   • Tutma: iPhone ekranında bir tutma hareketinin eşdeğerini gerçekleştirir. Bu, herhangi bir nedenden dolayı tutma işlevini yerine getiremeyen kullanıcılar için yararlıdır.
   • SOS: iPhone’un Acil Durum SOS özelliğini etkinleştirir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda ve acil servislere ulaşmanız gerektiğinde, başkalarının duyabileceği yüksek bir ses çıkartır.
Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?