Apple’ın en başarılı olmasa bile en farklı akıllı telefon adımı iPhone X modeli olmuştu. OLED ekran ve yüz tanıma sistemi bile Apple için çok önemli değişiklikler olmuştu. Fakat iPhone X akıllı telefonlarının fiyatının yüksek olması ve kullanıcıların çentikli tasarımına ilk aşamada alışılamamış olması, satışların çok iyi gitmediği yorumunu oluşturmuştu.

İlk paylaşılan rakamlarda da satış rakamlarının çok yüksek olmadığını gördük. Fakat 2017 son çeyrek verileri hepimizi şaşırttı diyebiliriz. Satış rakamı bir yana ama iPhone X modeliyle beraber Apple istediğini çoktan almış gibi gözüküyor.

iPhone X En Çok Kâr Getiren Telefon Oldu

2017 yılının son çeyreği, yani bitiş çeyreği için akıllı telefon satış hacimleri açıklandı. Açıklanan satış hacimlerine göre iPhone X, %35’lik kâr marjı ile rakiplerini ezip geçmiş durumda. Bu verilere baktığımız zaman yeni iPhone modelinin en çok kazandıran telefon olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone X Kâr Oranları

Satış rakamı diğer modellerin altında kalmış olsa bile bu değerler Apple’ın istediğini çoktan almış olduğunu gösteriyor. 999 dolarlık fiyat eleştirilmiş olsa bile rakamlar doğru bir stratejiyi işaret etmekte.

Diğer Modellerde Durum Ne?

Açıklanan rakamlarda sadece iPhone X modeli bulunmuyor. Bunun dışında %19.1 oranla iPhone 8 akıllı telefonları ikinci sırada, iPhone 8 Plus modeli ise %15.2 oranla üçüncü sırada yer alıyor. İşin ilginç yanı ise iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin de bu listenin 4. ve 5. sırada yer alması.

Kısacası Apple listeyi tamamen domine etmiş gibi gözüküyor. Son olarak Apple’ın 2017 son çeyreğin, son döneminde yani son 2 ayda 46 milyon 700 iPhone sattığını da ekleyelim. Tüm eleştiriler ve istenen değişikliklerin yapılmadığı yorumlarına rağmen, yeni modeller bir hayli satmayı başarmış.

Önceki Haber: 2018 iPhone Modelleri için Fiyatlar Sızdı

İLGİLİ HABER:  iPhone Yılın En Çok Satan Cihazı Oldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?