iPhone X ile iPhone Xs Max Kamera Karşılaştırması

0
757

iPhone Xs modellerinin tanıtımının hemen ardında, yeni modellerin değerlendirilmeleri yapılmaya başlandı. Markanın yeni akıllı telefonlarında sunduğu en başarılı sistemlerden biri olarak gösterilen kameralarda bu değerlendirmeler içerisinde ilk sırada karşımıza çıkıyor.

Yeni akıllı telefonların kameralarının ne kadar başarılı olduğunu ve tanıtım sırasında kameraların ne kadar üzerinde durulduğunu belirtmiştik. Fakat tüm bunların ardından yeni modellerin kameraları için kötü bazı kullanıcı yorumları da gelmeye başladı. Özellikle Smart HDR özelliğinin istenen kalitede olmadığı ve fotoğrafların doğallığını bozduğu yönünde birçok paylaşım yapılmıştı.

Kameralar kısmında soru işaretleri yaşanmasına neden olan durum için beklenen değerlendirmelerden biri olan iPhone Xs Max ve iPhone X modellerinin kamera karşılaştırmaları da yapıldı. Dilerseniz hemen iki model için Appleinsider tarafından yapılan karşılaştırma, soru işaretlerini de ortadan kaldırmayı başarmış durumda. Hemen kamera karşılaştırmasına ve Appleinsider yorumlarına bakalım.

iPhone Xs Max ile iPhone X Portre modu ile Derinlik Kontrol Karşılaştırması

iPhone Xs Max modellerinin bu sınıfta çok önemli bir artısı var. Artık iPhone Xs serisiyle beraber derinlik kontrol özelliği sunuluyor. Bu da hem portre moduyla çektiğiniz fotoğraflarda hem de normal fotoğraflarda arka planı bulanıklaştırmanız ve odak noktayı öne çıkarmanızı sağlıyor.

Bunun için doğrudan kullanıcıların seçebilecekleri değerler var. f4.5 değeri, f72.8 değeri gibi. Fakat bu konuda iPhone Xs serilerinde f/1.4 değerinin maksimum olarak sunulduğunu söyleyebiliriz.

Karşılaştırmada da bu değer kullanılmış. Karşılaştırmada iPhone Xs Max modelinin ön planda olmasını istediğiniz fotoğrafı daha öne çıkardığını görüyorsunuz. Arka plan ise rahatsız etmeyecek şekilde bulanıklaştırılmış durumda. Özellikle portre çekim modunun maksimum uzaklık mesafesinde fark net bir şekilde anlaşılıyor. Yapılan testte kullanılan 3 fotoğrafı da ekliyoruz. Değerlendirmeleri sizde yapabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple Hangi Ürünlerinin Satışlarına Son Verdi?

Düşük Işık Portre Modu

Portre modundan devam edelim. Düşük ışık değerlendirmesine baktığımız zaman yine iPhone Xs  Max modelinin daha iyi bir çekim kalitesi sunduğu söylenebilir. Beyaz dengesi kısmında daha iyi bir performans gösteren yeni model, daha sıcak renkler sunuyor.

iPhone Xs Max ve iPhone X kamera

Bazı kullanıcıların bu yeni çekimi sevmediğini söyleyebiliriz. Kimi kullanıcılara göre bu kullanım fotoğrafın doğallığını bozmakta. Yine bir karşılaştırmayı ekleyelim kararı siz verin.

Yüksek Dinamik Aralık için Yapılan Karşılaştırma

Appleinsider ekibinin selfie çekimleriyle yaptığı bu karşılaştırmada da XS Max modelinin biraz daha fazla ayrıntıyı ortaya koyduğu görülüyor. iPhone X modelinde ise gölgeler daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Güneş ışığına karşı yapılan çekimde ise arada dağlar kadar fark söz konusu. Güneşe karşı iPhone Xs Max modeli, renkleri gösterebilecek kadar başarı elde etmiş.

Detaylarda Çekim Karşılaştırması

Yine telefonların detayları ne kadar iyi yakalamak amacıyla yapılan karşılaştırmada da iPhone Xs Max modelinin daha canlı renkler ve biraz daha sıcak bir renk düzeni sunduğu görülüyor.

Buna karşın iPhone X modeli ise daha düz renk düzeniyle karşımıza çıkıyor. Yeni modelde kesinlikle renkler daha sıcak görünmekte.

Düşük Işık Konusunda Kim Başarılı

iPhone Xs Max ve iPhone X kamera karşılaştırmasında en çok merak edilen kısımlardan birisi de düşük ışık performans değerleri. Yine bu karşılaştırmada da iPhone Xs modellerinin daha fazla ayrıntıyı göstermeyi başardığı görülüyor. Gözle görülür bir kamera farkının olduğunu söylemek yanlış olmaz. Düşük ışıkta iPhone Xs Max modelinin gösterdiği detaylar oldukça fazla.

iPhone Xs Max ve iPhone X kamera

Genel olarak karşılaştırma sonuçları bu şekilde. Fotoğraflardan bakarak siz de durum hakkında yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Karşılaştırmanın Appleinsider tarafından yapıldığını ve görselleri de buradan aldığımızı bir kez daha hatırlatalım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?