iPhone X İle Face ID Teknolojisi Nasıl Çalışacak?

0
112
iPhone X İle Face ID

Dün Apple için yeni bir dönemin başladığı ortaya çıktı. iOS 11’in son sürümü olarak gösterilen, iOS 11 GM sürümünün yayınlanması sonrasında, iPhone yaratıcısının bambaşka teknolojilerini sunacağı görüldü. Uzun süredir beklenen OLED ekrana geçiş yapılacağı, yeni ekran teknolojilerinin kullanılacağı, özel kamera sistemleri kullanılacağı, yeni AirPods özellikleri geleceği ve Apple Watch 3’ün LTE desteği gibi destekler alacağı ortaya çıkmış durumda. Tüm bunlar değişimi göstermiş oldu. Ek olarak yeni iPhone modellerinin isimlerine varıncaya kadar yeni bilgiler elde etmiş olduk. En çok konuşulan bilgilerden birisi de Face ID sistemi oldu.

iPhone X olarak gösterilen özel modelin kullanacağı Face ID, hem Apple’ın Touch ID sisteminin yerine geçmesi hem de bu kadar kapsamlı ilk yüz tanıma teknolojisi olmasıyla gündeme oturdu. Sadece iPhone X modelinde yer alacak ve “sonunda Apple’da yaptı” diyebileceğimiz yüz tanıma teknolojisinin detaylarıysa bambaşka bir teknolojiyle karşılaşacağımızın göstergesi.

iPhone X Yüz Tanıma Teknolojilerine Yeni Bir Soluk Getirecek

Sadece Face ID kullanımı yapılacağı öğrenilmedi. Sistemin iPhone X modelinde nasıl kullanılacağı da öğrenildi. Bildiğimiz sistem işleyişinden söz edelim.

Face ID Ayarlamaları: Yüz tanıma sisteminin kullanımı için yapılacak işlemler oldukça tanıdık. İzleyeceğiniz yol “ayarlar” sekmesi olacak. Telefonun uygulama menüsü üzerinden ayarlar kısmına giriş yapmanız ve “Face ID” menüsünü bulmanız gerek. Burada yüz tanıma sisteminde oluşabilecek hatalar ve sonrası düşünülerek bir parola oluşturmanız isteniyor. Aksilik olma durumuna karşı telefona yeniden ulaşmak için bu parola oldukça önemli. Parolanızı oluşturmanızın ardından tanımlama işlemine geçilecek.

3D Sensör Devreye Giriyor: İşte bu aşamada ilk günlerden beri gündemde olan 3D sensör kullanıma girecek. Samsung modellerinde olduğu gibi tek taraflı tarama yerine, 3 boyutlu tarama ile karşı karşıya kalacağız. Tanımlama kısmında, 3 boyutlu olarak tanımlama için dairesel bir şekilde yüzünüzü okutmanız istenecek. Ekranda gösterilen çemberi kullanarak yüzünüzü her açıdan kameraya gösterip tanımlamayı yapmanız gerekecek. Bunun içinde aşağıda yer alan animasyonu örnek verebiliriz. Tanımlamanın hemen arkasından işlem son bulacak. Artık yüz tanıma işlemiyle telefonu açabileceksiniz.

iPhone X Yüz Tanıma

iPhone X Face ID Nasıl Bir Teknoloji Kullanıyor?

Sistemi ana hatlarıyla ele aldık. Şimdi ünlü analist Ming Chi Kuo tarafından, bu sistemin arkasında yer alan teknolojilerin anlatıldığı bölüme geçiyoruz. Doğrulanmadığı için ünlü analistin iddiaları olarak göstereceğimiz Face ID sisteminin teknolojisinden söz edelim.

İLGİLİ HABER:  Thunderbolt nedir? Thunderbolt hakkında bilmeniz gereken herşey

Yüz tanıma teknolojisi için Apple’ın 4 sensör kullandığı belirtiliyor. Ön yüz kamera ve yakınlık sensörü, yapılandırılmış ışık sensörü, ışık vericisi sönserlerini göreceğiz. Tüm bu sensörler ekranların çentik bölümü denilen üst kısmında yer alacak. İşleyiş kısmında ise yapılandırılmış ışık sensörlerinin devreye girdiğini göreceğiz. Işık sensörleri, 2D görüntü oluşturma adına ön yüz kamerası ile çekilen görüntülerin derinliklerini algılayacak. Burada iOS 11 devreye giriyor. Sistem içerisinde yer alan özel yazılımlar devreye girecek.

iPhone X İle Face ID

Bu noktada 3D görüntüler yazılım sayesinde oluşturulacak. İşte kullanıcıdan alınarak oluşturulmuş olan bu görüntüler, yüz tanıma için kullanılacak. Ayrıca tüm sensörlerin doğru bilgi alması için telefon konumu, yüz tanımlama sırasında kullanıcılara bildirilecek. Yani telefonu uzaklaştırın, yakınlaştırın gibi. Tüm bu sensörlerin görüntüyü bozmaması adına özel bir cam kaplaması altında yer alacağı belirtiliyor.

Şimdi sistemi detaylarıyla ele aldık. Fakat bunlar Ming Chi Kuo tarafından ortaya atılmış iddialar. Bir kez daha belirtelim ki farklı bir teknolojiyle de karşılaşabiliriz. Apple’ın 12 Eylül tanıtımını bekleyip, yeni teknolojileri görmeden bilgilere kesin demek yanlış olur. Aşağıda sensörler için görseli bulabilirsiniz. Bir detaya daha dikkat çekelim. Ünlü analiste göre bu sisteme, Samsung gibi bir firma bile en erken Note 9 modeliyle geçecek. Çok daha detaylı bir yüz tanıma sistemi kullanıldığı bu ifadeden bile anlaşılıyor.

iPhone X Yüz Tanıma

Son olarak Guilherme Rambo isimli bir geliştiricinin çektiği videoyu aşağı ekleyelim. Videoda sistem daha detaylı olarak ele alınıyor.

Yüz tanıma teknolojisinde kişisel olarak en ilginç bulduğum kısım bu bilgilerin ortaya çıkması oldu. Apple kaynaklarından elde edildiği belirtilen iOS 11 GM sürümünden sonra bu bilgiler ortaya çıktı. Fakat bu kadar detaylı paylaşılması, Ming Kuo gibi analistlerin önemli detayları açıklaması ilginç. Bu zamana kadar hiçbir bilgi paylaşmayan Apple’ın, tanıtıma 2 gün kala bu bilgilerin ortaya çıkmasına vereceği tepki merak konusu. Görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.  🙂

Önceki Haber: iPhone X Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?