iPhone X İçin iOS 11.1 Jailbreak Yayınlandı

0
75

Son nesil iOS işletim sistemlerinde, esnek kullanım sunan Jailbreak sürümlerinin bir türlü yayınlanmadığını gördük. iOS 10 sürümünden sonra bu konuda sorunlar yaşanmaya başladı. İlk olarak ünlü Jailbreak geliştiricileri, Apple’ın işi çok daha sıkı tuttuğunu belirterek bu konuda çalışmalarına son verdiklerini açıklamıştı. Çok kısa süre sonrasında ise yeni sürümlerin gelmeyeceği ve artık Apple’ın bu konuda açıkları kapatacağı, yeni sürümler gelse bile güvenliğin sağlanamayacağı açıklamaları gelmişti. Hatta bir dönem en iyi Jailbreak sürümlerini yayınlayan geliştiriciler bile dönemin bittiğini belirten açıklamalar yapmıştı. Tüm bunlardan sonra geçen hafta yapılan paylaşımlar iOS 11 sürümü için yeninden Jailbreak konuşulmasına neden oldu.

iOS 11.1 Jailbreak Tüm Modellere Gelir Mi?

Süreç bu şekilde işlerken geçen sene iOS 11 Jailbreak yayınının yapılabileceği belirtilmiş ve bunun için videoların yayınlandığı açıklanmıştı. Hacker etkinliğinde yapılan açıklamalardan sonra bu kez ise iOS 11.1 Jailbreak sürümünün yayınlandığı açıklandı. Yalnız hemen belirtelim ki iOS 11.1 Jailbreak sürümü her iPhone modeli için yayınlanmadı. İlk etapta kullanıcıları oldukça heyecanlandırmış olsa da iOS 11.1 Jailbreak sürümünün sadece iPhone X akıllı telefonları için yayınlandığı açıklandı.

iOS 11.1 Jailbreak

Güvenlik şirketlerinden biri olan KeenLab tarafından tanıtımı yapılan iOS 11.1 Jailbreak sürümünün, iPhone X akıllı telefonlarında doğrudan kullanılabildiği de belirtiliyor. iOS 11.1 Jailbreak sürümü ve telefonların içerisinde yer alan A11 Bionic işlemcilerinin ortaklığında yer alan bir açık kullanılarak yapıldığı belirtilen Jailbreak, iPhone 8 modellerinde bile çalışmayacak.

Güvenlik açıklarının nasıl kullanıldığı ve iddiada yer alan iOS 11.1 Jailbreak sürümünün tam olarak nasıl geliştirildiği konusu da bir başka soru işareti. Öyle ki bu konuda da firma tarafından bir açıklama gelmedi. iOS 11.1 Jailbreak için herkese açık sürüm gelecek mi? Çok zor bir ihtimal olarak gösterilebilir. Ayrıca iPhone X için Apple’ın açığı hemen kapatabileceği belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  12 inç Yeni MacBook'un Tek Port Sorunu (USB-C) İçin Aksesuar Önerileri

İlginizi Çekebilir: iPhone X Ekranlarında Yeni Bir Sorun Daha Oluştu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?