iPhone X Face ID Teknolojisinin Kendi İçinde Koruması Var

0
73

Apple’ın yeni teknolojisi Face ID. Doğrudan yüz tanıma teknolojisi olarak değerlendirilmeyen ve çok daha kapsamlı bir sistem sunan Face ID, iPhone X tanıtımında da en çok üzerinde durulan konulardan biri oldu.

Parmak izi sensörlerinin yerine geçen Face ID’nin milyonda bir ihtimalle kandırılabileceğinin açıklanmasıyla beraber, zaten parmak izi sensörlerine de ihtiyaç kalmadı. Tanıtımından sonra yeni teknoloji için bir geliştirici ile Apple arasında yaşanan diyalog ise yeni yüz tanıma sisteminin sadece telefonu değil, kendi sistemini de koruduğunu ortaya çıkardı. Ama nasıl?

Face ID İstendiği Zaman Kapatılabiliyor

Yaşanan diyalog içerisinde geliştiricinin Apple’a iki soru sorduğu görülüyor. İlk soru sıradan. Teknolojinin güneş gözlüklerine rağmen çalışıp çalışmadığı soruluyor. Apple’ın cevabı da sıradan. Bazı güneş gözlüklerinde sistemin çalıştığı, bazı güneş gözlüklerinde ise teknolojinin okuma yapamadığı belirtiliyor. Asıl ilginç olan ise ikinci soruya verilen cevaplar. İkinci soruda geliştirici zorbalıkla “Face ID kullandırılmak istenirse ne olacak?” şeklinde bir soru yöneltiyor. Yani bir hırsızın telefonu aldıktan sonra zorla yüz tanıma sistemini çalıştırması durumunda nasıl bir önlem olduğu öğrenilmek isteniyor.

iPhone X Face ID

Apple’ın verdiği cevapta işte bahsettiğimiz sistemi ortaya çıkarıyor. Öncelikle Apple, kullanıcıların böyle bir durumda ekrana bakmamaları gerektiğini belirtiyor. Cihaz gözleri okumadığı sürece Face ID tanınamıyor. Ekstra olarak yüz taramasında cihazın mutlaka gözleri görmesi gerekiyor.

Bir diğer uyarı ise böyle bir durum olduğunda telefonu sıkın uyarısı. Kullanıcılar telefonu sıktıkları zaman, iki tarafta yer alan fiziksel tuşlara basılıyor ve Face ID geçici bir süre için devre dışı bırakılabiliyor. Böylelikle ekstra bir koruma sağlamak mümkün oluyor. Face ID teknolojisinin her konuda oldukça ince düşünülmüş olan bir teknoloji olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Telefonların tamamen piyasaya çıkmasının ardından, bu teknolojinin daha detaylı önlemlerini öğrenmek mümkün olacak.

İLGİLİ HABER:  İşte Tamamen Altın Kaplı iPhone X Serisi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?