iPhone X Face ID Ne Kadar Aşılmaz Bir Güvenliğe Sahip?

0
77
iPhone X Face ID

iPhone X ile radikal bir karara imza atan Apple, kendi öncülüğünde akıllı telefon dünyasına giriş yapan parmak izi sensörlerinden vazgeçerek Face ID teknolojisine geçti. Kullanıcıların telefonları sadece yüzlerine doğru tutmaları sonrasında devreye giren yüz tanıma sistemi, parmak izi sistemlerine göre hem daha güvenlik hem de çok daha hızlı bir teknoloji olarak gösterildi.

Çok kısa bir süre içerisinde hızlı bir gelişim elde edilmesine ve iPhone X akıllı telefonlarının en büyük farkı olmasına olanak sağlayan yeni yüz tanıma sistemi, güvenlik konusunda ise biraz daha önce olarak gösterildi. Öyle ki Apple’ın tanıtımda da vurguladığı gibi Face ID sistemini aşmanın çok zor olduğu ve gözlük takılması durumunda bile sistemin doğru çalıştığı vurgulandı. İşte bu iddiaları test etmek isteyen güvenlik şirketi Bkav şaşırtan sonuçlara sahip bir test yaptı.

iPhone X Face ID Kandırıldı!

İlk olarak firmanın üst düzey mühendislerinin Face ID üzerine yaklaşık olarak 1 haftalık bir çalışma yaptığı açıklandı. 1 haftalık yapılan çalışma sonrasında ise sistemin yapay zekası tespit edildi. Face ID teknolojisiyle beraber kullanılan yapay zeka sistemine yönelik bir sistem geliştirildi. Bu sistemle beraber 3D yazıcılar kullanılarak maskeler oluşturuldu. Bir araştırmacısının yüzünün maskesini bastıran firma, 5 günlük bir çalışma ile maskeyi oluşturmayı başardı.

5 günde hazırlanan ve yaklaşık olarak 150 dolar maliyeti bulunan maskenin özel bir yüz makyajı ile düzenlendiği belirtildi. Deri dokusunun ve yüz mimiklerinin oluşturulduğu makyaj sonrasında, maske ile Face ID taraması yapıldı. Bu kadar uzun ve zorlu bir süreçten sonra hazırlanan maske Face ID teknolojisini kandırmak için yetti.

Face ID’nin kandırılmasının imkansız olmadığını gösteren firma, yine de oldukça güvenli bir sistemin oluşturulmuş olduğunu da vurgulamayı ihmal etmedi. Oldukça maliyetli olan işlemlerin her seferinde başarıya ulaşması da beklenmiyor. Yani bu yöntem bile %100 Face ID sistemini kandıramayabilir.

İLGİLİ HABER:  Apple iPhone 8 Fiyatları İçin Yeni İddialar

İlginizi Çekebilir: İşte Face ID Kullanılan 2018 iPad Pro!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?