iPhone x beklemeli miyim? iPhone 8 Plus mı almalıyım?

6
195
iPhone iade, değişim konuları

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, Apple’ın 12 Eylül etkinliklerinde duyurusunu yaptığı modellerden ikisi. Apple aynı akşam, 10. iPhone yılına özel bir modelini de tanıttı. iPhone X (10). Dün Amerika’da iPhone 8 ve iPhone 8 Plus satışları başladı. Her yıl yaşandığı gibi uzun kuyruklar da oluşmadı. Sanırım Amerikan kullanıcıları iPhone X’i bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde sitemize gelen bir soruda, bir takipçimiz yeni bir iPhone modeli almak istediğini ama iPhone X i beklemek mi yoksa iPhone 8 Plus almak mı gerektiği konusunda kararsız kaldığını söyledi. Biz de bu yazıyı hazırlayarak, bu soruya ayrıntılı bir cevap vermek istedik.

Daha anlaşılır olması açısından iPhone 8 Plus ile iPhone X arasındaki farkları madde madde açıklayalım:

Farklı olan özellikler:

1- iPhone X, iPhone 8 Plus’dan daha küçük boyutlarda olmasına rağmen, daha büyük bir ekrana sahip. Üstelik bu ekran OLED ekran.

iPhone X genel görünümü

 

iPhone X’in yandan görünüşü

iPhone X – iPhone 8 ve iPhone 8 Plus karşılaştırması2- iPhone X, FaceID teknolojisi kullanıyor. iPhone 8 Plus ise TouchID kullanıyor.

3- iPhone X’in ekran kalitesi rakiplerinden çok iyi. 5.8 inç OLED ekrana sahip. Bu ekranın aynı zamanda HDR özelliği de var. 458 ppi yoğunlukta 2436 x 1125 ile oldukça kaliteli. iPhone 8 Plus’ın da ekranı aslında oldukça iyi. Retina ekrana sahip. 401 ppi yoğunlukta 1920 x 1080 piksel çözünürlük değerleri yeterli.

4- iPhone X’in 2 renk seçeneği var. Gümüş ve Uzay Grisi iPhone 8 ve 8 Plus’ın ise bunlara ek olarak altın renk seçeneği var.

5- iPhone X’de paslanmaz çelik çerçeve ve cam görünümlü kasa var. iPhone 8 ve 8 Plus’da cam görünümlü alüminyum kasa var.

iPhone 8

6- iPhone 8 ve iphone 8 Plus, geçen yılın modeli olan iPhone 7 ve 7 Plus’a görünüm açısından oldukça benziyor. iPhone X ise çok farklı bir görünüme sahip bir iPhone. Ben iPhone X’im diye bağırıyor.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPhone Dokunarak Uyandırma ve Hızlı Şarj Özelliği İle Gelecek

Aynı olan özellikler:

1- İşlemcileri aynı. A11 işlemci kullanılıyor.

2- Kamera kaliteleri aynı. 12 MP

3- Her iki iPhone’da da kablosuz şarj özelliği var.

4- İkisi de 64 GB ve 256 GB depolama seçenekleriyle geliyor.

5- Her ikisinde de True Tone ekran var.

6- Her ikisi de suya ve toza aynı ölçüde dayanıyor.

Sonuç: iPhone x beklemeli miyim? iPhone 8 Plus mı almalıyım?

iPhone X’in fiyatı Amerika pazarında 1000 dolar olacak. Ülkemizde ise 5500-6000 TL arasında bir fiyata sahip olacağı düşünülmekte. iPhone 8 Plus ise, 4800 TL civarında ön siparişli satılmaya başlandı. iPhone 8 ise 4200 TL gibi bir fiyata satılıyor. Apple Türkiye’nin fiyatı ise henüz belli değil.

AppleUzmani.net olarak bizim görüşümüz, aceleniz varsa ve bütçe sorununuz yoksa iPhone 8 Plus almak yönünde. Bunun bir sebebi de iPhone X’in ne zaman satılmaya başlanacağının belli olmaması.  Aceleniz yoksa, bütçe sizin için sorun değilse, iPhone X’i beklemelisiniz.  Eğer aradaki olası fiyat farkı olan 1000 TL sizin için sokağa atılmayacak bir fark ise, önceliklerinizi belirlemelisiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz? iPhone X’i bekleyecek misiniz? 

6 YORUMLAR

  1. iphone x aldım ve kullandım, 1 hafta sonra 8 plus aldım. Bence 8 plus, X daha olmamış
    Kilit açmak için yüz hizasında olmak gerekiyor ama Touch ID ile elinin uzana bileceği mesafeden telefonu açabiliyorsun. Ayrıca arkadaki uygulamaları 8 plus da daha çabuk kapatabiliyorsun ve sanırım ekrandan kaynaklanan donmalar takılmalar var. Son olarak 1300 TL ilk fiyat farkı var, Tasarım hariç herşeyi aynı olan telefon için verilen 1300 TL fark çok. Ben merak ettim aldım pişman oldum.

  2. X ,8 ile kıyaslanamayacak kadar ileri bir telefon . Face ıd cok cok cok basarılı her kosulda kilidi kolayca algılayıp acıyor. Telefon ele alınca malzeme kalitesi fatk yaratıyor teknik özelliklerini herkes biliyor . 8 cok manasız 6 ile hemen hemen aynı ,kapak takınca neredeyse farksız

  3. İlk önce yeni bir deneyim olsun diye Iphone X aldım fakat sonra 8 plusa döndüm, sadece Face ID hoşuma gitti, ekran tasarımı çok kötü, çentik olayı bi kere tam bir sinir bozucu olay, orayı düz yapsalar çok daha iyiymiş. Video izlerken ya ekranın ortasında ufacık yerde izleyeceksin ya da tam ekran yapıp görüntünün çektiğe gelmesine razı olacaksın vede görüntüyü üstten alttan da kesiyor ekran uzun ince olduğu için bu durum çok sinir bozucu. Dikkatimi çeken bir şey daha, whatsappta görüntülü görüşme yaparken de karşıdaki kişinin görüntüsünü ekrana sığdırmak için kenarlardan kesiyor vede çentik karşıdaki kişinin alın bölgesine de denk gelebileceği için telefonu az daha yukarı tut veya uzak tut gibi talimatlar vermek zorunda kalıyorsunuz. Oyunlarda da çentik problem hatta kenarların köşeli değil de oval olması bile yanlış, bence köşeli olmalıydı. Ayrıca sözde Plustan daha büyük bir ekrana sahip ama dar olduğu için plus ile aynı hazzı vermiyor. Bir eksi yönü de 8 plusa göre çok daha fazla ısınıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?