iPhone X Animoji Teknolojisi İçin İlginç İddialar Geliyor

0
89

Emoji, son yılların en popüler dillerinden biri olarak gösterilmeye başlandı. Sosyal medya ile iyiden iyiye yaygınlaşmaya başlayan Emoji kavramı Apple’ın da ilgisini çekmeye başladı. İlk olarak iOS 11 işletim sistemiyle beraber yeni ifadelerin kullanıma açılması, hemen sonrasında mevcut ifadelerde güncellemeler yapılması ve son olarak iPhone X akıllı telefonlarında yer alan yeni emoji sistemi. Yine çıkış noktası emoji olsa da bu konuda bir değişiklik yapmak isteyen Apple’ın iPhone X ile sunduğu yeni teknoloji ise Animoji teknolojisi. iPhone X akıllı telefonlarında yer alan yüz tanıma sisteminden yararlanılarak, kişisel emoji oluşturma sistemi olarak gösterilen Animoji konusunda gelen iddialar ise Apple’ı oldukça zora sokacak.

Animoji Teknolojisi Çalıntı Mı?

İddialar, hatta bir adım ötesine giderek doğrulanmış bilgilere göre söz konusu teknoloji Apple’ın değil. Bu sistemin daha önce Enrique Bonansea tarafından patentlendiği belirtiliyor. Animoloji adının 2014 yılında tescillenmesini gerçekleştirdiği belirtilen Enrique Bonansea’nın daha sonra Animoloji adı verilen birde uygulama yayınladığı ortaya çıktı. 2014 yılında yayınlanan Animoloji uygulamasının ise 18 bin üzerinde indirme rakamlarına ulaşıldığı açıklandı. Ortaya çıkan bu bilgiler ise Apple’ı oldukça zora sokacak gibi duruyor. Öyle ki süreç bu şekilde sonlanmamış.

iPhone X Animoji

Apple bildiği ve Enrique Bonansea isimli kullanıcı ile anlaşamadığı halde Animoloji isminin kullanımını gerçekleştirmiş. Patent alınmış olmasına rağmen Apple’ın ısrarcı olarak ismi kullanmış olması sonrasında ise dava açıldığı ortaya çıktı. Patent sahibinin ismi kullanan Apple’a karşı açtığı davanın ise sonucu marka için bir hayli ağır olabilir.

Öyle ki kullanıcı hem tazminat istemekte hem de Apple’ın bu konu için ceza ödemesini istemekte. Kısacası teknoloji devi ciddi bir patent davası ile karşı karşıya kalabilir. Hatta belki de Animoloji için isim değişikliğine gidilmesi bile gerekebilir. Yaşanan sorunun nasıl bir sonuca ulaşacağı ve davayı kimin kazanacağını bekleyip göreceğiz. Apple’ın işinin ise zor olduğunu bir kez daha belirtelim. Burada hatalı olan firma olarak gözüküyor.

İLGİLİ HABER:  Beats Solo HD'nin Maliyeti Tahmin Edilenin Çok Altında

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Türkiye’de Satışa Çıktı! İlgi Ne Düzeyde?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?