Şu Anda iPhone X Almamanız İçin 10 Önemli Neden

0
471
iPhone x alinir mi

iPhone X, şimdiye kadar Apple tarafından yapılmış en prestijli ve teknolojik olarak en ileri düzey akıllı telefon olarak görülüyor. Apple, 2007 yılında ilk iPhone’u piyasaya sürerken yaptığı şeyi, 10. yıl dönümü özel modeli olan iPhone X’te de yapmaya çalıştı.

Eğer bir iPhone X almayı planlıyorsanız, bu konuda acele etmemeniz gerektiğini gösteren 10 nedeni mutlaka değerlendirin.

Steve Jobs 2007’de iPhone’u duyurduğunda, insanların konuşma biçimini ve mobil cihazlarla ilgili algılarını değiştiren bir devrim yarattı.

On yıl sonra hala Apple tarafından üretilen bir telefonu konuşuyoruz. Fakat iPhone X gerçek bir devrimci mi yoksa sadece evrim geçirmiş bir telefon mu?

Apple, iPhone X ile elinden gelenin en iyisini yaptı ve temel değerlerine ve ilkelerine sadık kalırken yepyeni bir tasarım sundu. Bunlar arasında yepyeni OLED ekran da var.

Hepimiz bu konuda Apple’ı takdir ediyoruz. Ancak asıl soru “iPhone X gerçekten bu fiyata değer mi?” Biz nedenleri sıralayalım, cevabı siz bulun.

#1. Yüksek Fiyat

iPhone X’in üretiminde kullanılan malzemelerin pahalı olduğu bölümünü anlıyoruz. Ancak bu, 6.099 TL’lik başlangıç fiyatını haklı çıkarmak için yeterli değil. Apple’ın uyguladığı fiyatlandırma politikası her zaman bir endişe ve tartışma konusu olmuştur. Apple ürünlerinin donanım açısından aslında daha ucuz olduklarını gördük.

iPhone X baslangic fiyati

Benzer şekilde, iPhone X de fahiş bir fiyat etiketine sahip. Cihaz, iPhone 8 ile karşılaştırıldığında, farklı bir ekran ve Face ID ile geliyor. Ancak bu iki yenilik iPhone 8’e kıyasla 1.900 TL’lik bir sıçramayı haklı göstermiyor.

Donanım olarak iPhone 8 ve iPhone X hemen hemen aynı olmasına rağmen, iPhone 8 4.199 TL, iPhone X ise 6.099 TL fiyat etiketine sahip.

#2. Bazı Kusurlar ve Sorunlar Bekleniyor

Her birinci nesil cihazla birlikte, bir takım kusurlar ve aksaklıklar beklenir. iPhone X de bu durumdan istisna değil. Evet, iPhone X, şirket için yeni bir üründür.

ABD’de piyasaya sürülmesinden bu yana, çoğu kullanıcı, Apple’ın hızlı şarjı standart bir kit olarak kutuya eklemediği özel bir şarj cihazı ile sunuyor olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradı.

Denklem çok basit! iPhone X’in mükemmel hale gelmesi için, tıpkı herhangi bir yeni cihaz gibi, birkaç serinin üretim bandından geçmesi gerekecek. Ancak ürün şu anda mükemmel olmaktan uzak.

#3. Daha Fazla Depolama Oldukça Pahalı

iPhone X, 4K / 60 FPS video kayıt özelliği olan eksiksiz bir arka kamera ile geliyor. Apple’ın aynı depolama alanına daha fazla fotoğraf ve video depolamasına olanak tanıyan tüm yeni video codec bileşenlerini eklemesine rağmen, temel varyanttaki 64GB depolama alanı oldukça hızlı tükenecek.

iPhone X 64GB ve 256GB fiyat

256GB sunan modeli tercih etmeniz halinde ise, 900 TL’lik ek maliyete katlanmanız gerekiyor. Apple’ın daha iyi ve yenilikçi depolama çözümleri sunması için, amiral gemilerinde sınırsız depolama alanı sunan rakiplerinden öğrenmesi gereken çok şey var.

#4. Face ID Kullanımında Sorunlar Olabilir

Face ID, Apple’ın iPhone X’e eklediği yenilikçi bir güvenlik önlemidir. Fakat kendinize sorun: Telefonunuzun kilidini açmanız gerektiğinde her zaman telefonunuza bakmak ne kadar rahat olurdu.

Face ID

Face ID’nin önemli bir özelliği, kilidini açmak için telefonunuza doğrudan bakmanız gerektiğidir. Bu harika ama çok rahatsız edici. Bu nedenle, çoğu kullanıcı için iPhone 8, iPhone 7 ve daha eski modellerde hâlâ yaygın olan Touch ID daha anlamlı olabilir.

#5. Ekran Tam Olarak Kusursuz Değil

Apple, iPhone X’deki yeni ekranın kusursuz olduğunu ve görsel deneyimi yepyeni bir seviyeye taşıdığını düşünüyor. Ancak kullanıcılar bu yaklaşımı gerçekten sevmiyor ve markayı bunun için çok eleştiriyor.

Üstte bulunan Face ID çubuğu ekranın büyük bölümünü kaplıyor. Apple bu sorun çözüm bulmaya çalışsa da, yeni modeli ile ilgili hala pek çok sorun var.

Ekranın cihazının ön kısmını tamamen doldurmasına rağmen, üst köşeler ve üst orta kısım çoğu durumda kullanışsız.

İLGİLİ HABER:  Telefonunuzu Joker'in Telefonuna çevirin(SUİCİDE SQUAD THEME) + İphone Lighting Dock Çekilişi!

iPhone X ekrani

Şu an kullanıma sunulan uygulamalar iPhone X için optimize edilmiyor ve bu nedenle küçültülmüş boyutta çalışıyor. Orijinal ürünün arkasındaki fikir buysa, daha büyük bir ekran sunmanın arkasındaki sebep nedir?

Samsung Galaxy Note 8’deki ekranla karşılaştırıldığında, iPhone X, yeni OLED ekranına kavuşmasına rağmen soğuk bir görünüm sunuyor. Ekran, Samsung ve LG gibi markaların sunduğu benzer ekranlara kıyasla parlaklıktan yoksun. Daha şaşırtıcı olanı, parlaklık seviyesinin LCD ekranla birlikte gelen iPhone 8’in parlaklık seviyesine benzemesi.

#6. iPhone 7 Hala Daha Anlamlı

iPhone X ve iPhone 8, Apple’ın kendine özgü yeni A11 biyonik çipi ile birlikte geliyor. Bu, artırılmış gerçeklik için harika. Ama durun! Artırılmış gerçeklik şimdiye herkesin beklediği bir teknoloji olmadı. Peki ortalama müşteri için ne sunuyorlar?

Test sonuçlarına göre, A10 füzyon çipi, A11 biyonik çiple karşılaştırıldığında, yalnızca marjinal bir performans düşüşü gösteriyor.

iPhone 7 mi iPhone 8 mi

İşin aslı, teknolojinin en üst noktasında olmayı istemiyorsanız, iPhone 8’in yarı fiyatına temiz kullanılmış bir ikinci elini bulabileceğiniz iPhone 7, hala çok iyi bir akıllı telefon olmaya devam ediyor.

Apple iOS 11, yeni iPhone 8’de ve iPhone X’de bulunan birçok özelliği içeriyor. Dolayısıyla, daha küçük bir ekrandan rahatsız olmuyor ya da kablosuz şarj teknolojisi için yanıp tutuşmuyorsanız, eski iPhone şu an daha mantıklı geliyor.

#7. Home Tuşu Olmaması Canınızı Sıkabilir

iPhone’un önceki tüm nesillerinde var olan Home tuşu, iPhone X ile birlikte kaldırıldı.

Apple, ana ekran düğmesinin kaldırılmasının nedeni olarak kenardan kenara, çerçevesiz bir ekran sunmak istemesini gösteriyor.

iPhone X home tusu yok mu

Ancak Home tuşu gidince, Touch ID de gitti. Kullanıcılar yeni iPhone X’i kullanmanın yeni bir yoluna alışmak zorunda.

#8. Yeni Ekosistem Ek Maliyet Getiriyor

iPhone X, hızlı şarj ve yaygın olarak beklenen kablosuz şarj etme özelliği gibi ilginç özellikleri bir araya getirdi. Ancak, bu ikisinin ek bir maliyeti var ve yeni cihazlarından en iyi şekilde faydalanabilmek için kullanıcıların bunlar için ek maliyet ayırması gerekiyor.

iPhone X kablosuz sarj

Örneğin, hızlı şarj, birlikte verilen şarj cihazı ile değil, ayrıca satın almanız gereken 25 W şarj cihazı ile çalışıyor.

Benzer şekilde, kablosuz olarak şarj etme, ayrıca satılan Qi şarj cihazları üzerinden sağlanabiliyor. Halbuki Samsung, yeni Note 8 ile birlikte ücretsiz bir kablosuz şarj aleti sunuyor.

#9. Uygulamalar Yeni Ekranla Tam Uyumlu Değil

Yeni iPhone X’in en önemli özelliklerinden biri olan kenardan kenara ekran, aynı zamanda en büyük sıkıntı noktalarından biri. Yeni gösterim oranı ve Face ID sensörü çubuğu nedeniyle, ekranın bir kısmı şu an için verimli şekilde kullanılabilir değil.

iPhone X ekran ozellikleri

App Store’daki tüm uygulamalar bu değişiklikle uyumlu değild ve daha düşük bir ekran alanında çalışıyorlar.

Birkaç geliştirici bu konuda çalışmaya başlamış ve yeni ekran şekli için geçici bir çözüm sunacak olsa da, iPhone X şu an için kitlesel bir pazar ürünü olmaktan uzak görünüyor.

#10. Üretim ve Teslimat Hala Çok Yavaş

Apple hayranları, 10. yıl dönümü özel modelini görmek için canlı tanıtıma dünyanın her yerinden online olarak iştirak ettiler. Bununla birlikte, geçen yıllara kıyasla bu yıl ilgi daha azdı.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Her şeye rağmen Apple, amiral gemisi cihazlarının üretimiyle gerçekten boğuşuyor. Sanayi analistleri, şirketin gelecek sene yalnızca şu anki talebi karşılayabileceğini ve yeni cihazı satın almak isteyen insanların yarısından fazlasının bir süre beklemesi gerekeceğini öngörüyor.

Bununla birlikte, iPhone 8’de görülen batarya şişmesi vb. sorunlar, Apple için hiç iyi değil ve uzun vadede markanın imajını ciddi şekilde zedeleyebilir.

Bunlar, yeni Apple iPhone X’u almadan önce değerlendirilmesi gereken nedenler. Bununla birlikte, Apple’ın yeni amiral gemisini, yani iPhone X’i satın almamanız gerektiğini gösteren çok daha fazla neden var.

İlginizi Çekebilir: iPhone X’in Kamerası Ne Kadar Daha İyi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?