[toc]

iOS 11‘in çok konuşulmayan yeni özelliklerinden bir tanesi olan WiFi şifresi paylaşma, gerçek kablosuz kimlik bilgilerinizi paylaşmadan, şifrenizi başka kişilere göndermenize ve böylece kablosuz ağınıza erişmelerine olanak sağlıyor.

iOS 11’den önce, WiFi şifresini tamamen güvensiz şekilde paylaşıyorduk. Bir arkadaşınızın evinize geldiğini ve evinizdeki kablosuz ağa bağlanmak istediğini varsayalım. Ona şifrenizi söylüyordunuz (riskli) veya iPhone’una kendiniz yazıyordunuz (güvensizlik).

Apple, iOS 11 ve macOS High Sierra’da, bu sıkıntılı durumu karmaşık WiFi şifrelerini hatırlamanızı gerektirmeyecek şekilde kullanışlı bir özellikle çözüme kavuşturdu.

Apple’ın AirPort’u gibi yetenekli bir yönlendiriciniz varsa, kendine özel şifresi olan ve ana ağınızın kapsama alanında olan sınırlı bir misafir ağı kurabilirsiniz. Ancak, böyle bir yönlendiriciye sahip değilseniz, yapmanız gereken tek şey iOS 11’in WiFi şifre paylaşma özelliğini kullanmak!

[toc]

Wifi Şifresi Paylaşma Özelliği Nasıl Kullanılır?

WiFi şifresi paylaşma özelliğini kullanabilmek için, iOS 11 veya macOS High Sierra cihazınızın WiFi ağınıza bağlı olması ve şifreyi paylaşacağınız kişinin adres defterinizde bir kişi olarak kayıtlı olması gerekiyor.

Ayrıca, sizin ve WiFi şifresini paylaşacağınız kişinin cihazında, iOS 11 veya macOS High Sierra işletim sistemlerinin yüklü olması gerekiyor. Son olarak, kablosuz ağınızda MAC adresi filtrelemeyi etkinleştirdiyseniz, bu özelliğini kullanılamayacağını hatırlatmak istiyoruz.

iOS WiFi Şifresi Paylaşma

  1. Cihazınızın kilidinin açık ve WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun.
  2. WiFi ağınızı paylaşacağınız kişiden, cihazının Ayarlar > Kablosuz bölümünde listelenen WiFi ağınızı seçmesini isteyin.
  3. Karşı tarafta WiFi ağınıza bağlanmak için şifre girmesi gereken bir ekran açılırken, sizin cihazınızda şifreyi karşı tarafa göndermek isteyip istemediğinizi soran bir WiFi paylaşım kartı açılır.
  4. İsteği onaylamak için Parolayı Gönder butonuna, onaylamak istemiyorsanız kartın sağ üst köşesindeki küçük “x” simgesine dokunun.iPhone WiFi paylas
  5. WiFi şifreniz, ikinizin de tek bir karakter yazmanıza gerek kalmadan karşı tarafın cihazına güvenli bir şekilde gönderilecektir.
  6. Pencereyi kapatmak için Bitti butonuna dokunun.
İLGİLİ HABER:  iMessage Çıkarmalar Özelliğinin Kullanımı Giderek Artıyor

Artık arkadaşınız WiFi ağınıza normal şekilde erişebilir ve Ağı unut özelliğini kullanmadığı sürece, WiFi ağınızın kapsama alanına girdiğinde otomatik olarak bağlanır.

Mac Wifi Şifresi Paylaşma

Arkadaşınızın WiFi ağınıza bir bilgisayardan da otomatik olarak giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Yapması gereken tek şey cihazını Mac’inizin yakınına getirmek ve WiFi ağınızı seçmek. iOS cihazınızda olduğu gibi, Mac’inizde WiFi bilgilerinizi paylaşmak isteyip istemediğinizi soran bir ekran görünecektir. Şifrenizi bağlanmak isteyen cihaza göndermek için Paylaş, talebi reddetmek için Reddet butonuna tıklamanız yeterlidir.

WiFi şifresini güvenli bir şekilde paylaşmak, hiç bir bu kadar kolay olmamıştı değil mi?

WiFi Şifresi Paylaş Özelliği Ne Kadar Güvenli?

WiFi şifreleri, havadan kriptolanmış biçimde (256 bit AES şifrelemesi) gönderilir.

Peki, ya alıcı şifreleri cihazlar arasında senkronize eden iCloud Anahtarlık Zinciri özelliğini kullanıyorsa? iCloud Anahtarlık Zinciri uygulaması üzerinden ağ şifrenizi görebilir mi?

Apple, büyük tecrübesi ile bu senaryoyu da düşünmüş!

WiFi kimlik bilgileriniz gerçekten alıcı cihaza kaydediliyor ve arkadaşınızın diğer cihazlarıyla iCloud Anahtarlık Zinciri üzerinden senkronize ediliyor olsa da, Anahtarlık Zinciri uygulamasındaki Parolayı Göster kutusu işaretlendiğinde şifre düz metin halinde gösterilmez.

BONUS İPUCU: Kamera uygulamasıyla yönlendiricinizin arkasındaki QR kodunu tarayarak da WiFi ağına bağlanabilirsiniz.

modemin arkasındaki QR kod

Daha iyisi, herhangi bir iOS 11 kullanıcısının kamerasıyla tarayıp otomatik olarak ağa katılabilmesi için, qifi.org‘u ziyaret ederek Wi-Fi ağınız için bir QR Kodu oluşturabilirsiniz.

iOS 11 WiFi şifresi paylaşma konusu hakkında sormak istedikleriniz varsa, aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

3 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?