iPhone WiFi (Kablosuz Ağ) Çalışmıyor ve Diğer İnternet Bağlantı Sorunlarının Çözümü

0

Apple tutkunları olarak iPhone’larımızı seviyoruz. Ancak internet içermeyen bir iPhone, iPod’tan farksızdır ve biz o kadar parayı bunun için ödemedik! Maalesef iPhone’da da, diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi zaman zaman WiFi, 3G/4G veya diğer internet bağlantı sorunları ile karşılaşıyoruz. Bu makalemizde, iPhone’unda WiFi veya hücresel veri bağlantı sorunu yaşayan kullanıcıların, sorunun çözümü için neler yapabileceğine değindik.

İnternet bağlantı sorununun 3G / 4.5G veya WiFi ile ilgili olup olmadığına göre farklı çözüm yolları üzerinde durduk.

Sorun Nerede?

Bir sorunu çözerken ilk adım, sorunun ne olduğunu tespit etmektir. Böylece soruna özel çözümler üzerinde yoğunlaşabiliriz.

Her şeyden önce, internete gerçekten hiç erişemediğinizden emin olun. Bunu birkaç farklı yolla yapabilirsiniz; Mail’i yenileyin ve yeni bir e-posta olup olmadığını kontrol edin, Twitter’ı açın, App Store’daki birkaç listeye göz atın, Safari’nin yanı sıra sahip olduğunuz herhangi bir web tarayıcısında yeni web sayfaları açmaya çalışın.

Safari’de web sayfalarını açamıyor, ancak internet erişimi gerektiren diğer şeyleri yapabiliyorsanız, sorun internet bağlantınızda değil Safari’dedir. Aşağıdaki “Safari internete bağlanmıyor” bölümüne geçebilirsiniz. Öte yandan Safari düzgün çalışıyor ancak bazı uygulamalar internete bağlanmıyorsa, o uygulamayı kapatıp yeniden başlatın ve bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Sorun WiFi Kaynaklı mı Yoksa 3G / 4.5G Kaynaklı mı?

İnternet bağlantısının gerçekten çalışmadığını varsayarsak, sorunun WiFi’dan mı yoksa 3G / 4.5G’den mi kaynaklandığını öğrenmeniz gerekiyor.

Her şeyden önce, evde veya WiFi bağlantısı olan başka bir yerde misiniz? WiFi ağı için bir şifre girdiniz mi?

iPhone ekranınızın sol üst kısmında, sinyal gücününü ve GSM operatörünün adını gösteren simgelerin yanında WiFi simgesini görebiliyor musunuz?

iPhone WiFi baglanmiyor

WiFi simgesini göremiyorsanız 3G, 4.5G, LTE, H, H+ ya da E simgelerini görebiliyor olmanız gerekiyor. Bu simgelerden hiçbirini göremiyorsanız, internete erişemiyorsunuz demektir.

(Bu arada, küçük bir uçak simgesi görüyorsanız, internet erişimini kesen Uçak Modu’nu etkinleştirmişsiniz demektir. Denetim Merkezi’ni başlatmak için ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın ve ardından uçak modunu kapatmak için uçak simgesine dokunun.)

WiFi simgesini görüyor ancak internete erişemiyorsanız, bir çeşit WiFi sorununuz var demektir: Aşağıdaki “WiFi çalışmıyor” bölümüne devam edin.

WiFi erişiminden uzaktaysanız ve 3G veya 4.5G aracılığıyla internete bağlanmaya çalışıyorsanız ancak bu simgeler görünmüyorsa: Aşağıdaki “3G / 4.5G çalışmıyor” bölümüne devam edin.

Safari İnternete Bağlanmıyor

Diğer uygulamalar internete bağlanıyor ancak Safari internete bağlanmıyorsa, aşağıdaki dört adımı sırasıyla uygulamak sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

#1. Web sitesi verilerini temizleyin

Bu işlem Safari internete bağlanmıyor sorununu çözmenizde yardımcı olabilir. Ancak bu işlemin tarayıcı geçmişini ve çerezleri sileceğini, bu verileri tekrar girmeniz gerekebileceğini ve bazı sık ziyaret edilen web sitelerinin bir sonraki girişinizde daha uzun sürede açılabileceğini unutmayın.

  1. Ayarlar‘ı açın.
  2. Safari‘ye dokunun.
  3. Geçmiş ve Web Sitesi Verilerini Temizle‘ye dokunun.
  4. Ardından Geçmiş ve Verileri Temizle‘ye dokunun.

#2. iOS Güncellemesi Olup Olmadığını Kontrol Edin

Normalde bir uygulama düzgün çalışmıyorsa, bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bir hata ortaya çıkmış olabilir ve geliştirici hata düzeltmeyi bir güncelleme yayınlayarak yapar. Ancak iOS için Safari’yi güncelleme gibi bir şansınız yoktur. Çünkü Safari iOS’un bir parçasıdır ve ancak genel bir iOS güncellemesi ile son sürümünü elde edebilirsiniz.

#3. Safari’yi Kapatın

Ana Ekran butonuna iki kez basın ve Safari penceresini kapatmak için uygulamayı yukarı doğru hızlıca kaydırın. Şimdi uygulamayı yeniden başlatın ve internete bağlanmayı deneyin.

#4. iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Kapatmak için kaydır simgesini görene kadar iPhone’unuzun güç düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın. Bir iki dakika bekleyin ve ardından Apple logosunu görene kadar güç düğmesine basılı tutun. iPhone açıldıktan sonra Safari’yi açın ve internete bağlanmayı deneyin.

3G / 4.5G Çalışmıyor

Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

#1. Hücresel Veri’nin açık olup olmadığını kontrol edin

Ayarlar > Hücresel Veri seçeneğinin yanındaki anahtarın yeşil olduğunu kontrol edin. Eğer değilse dokunarak açın.

#2. Uluslararası Dolaşım

Uluslararası bir seyahate çıktıysanız, iPhone’unuzda uluslararası dolaşım açık olmalıdır. Ayarlar > Hücresel > Mobil Veri Seçenekleri‘ne gidin ve Uluslararası Dolaşımı açık olarak ayarlayın. Bu ayarın, mobil veri kullanımı nedeniyle sabit faturanıza ek ücretler yansımasına neden olabileceğini unutmayın.

#3. Kapsama Alanı Dışında Olabilirsiniz

Türkiye genelinde 3G / 4.5G hizmetinin kapsama alanı yüzde yüz değildir. Özellikle kırsal alanlarda internet bağlantısı elde etmek oldukça zordur. Şebekenin daha güçlü olduğu bir nokta bulmak için bulunduğunuz bölgede bir süre dolaşmanız gerekebilir.

#4. İnternet Kotanız Bitmiş Olabilir

Aylık internet paketiniz tükenmiş olabilir. Operatörünüzü arayarak veya sorgu SMS’i göndererek kotanızın durumunu kontrol edebilirsiniz.

Okumak İsteyebilirsiniz: iPhone ve iPad’te Mobil İnternet Kotası Kullanımı Nasıl Takip Edilir ve Yönetilir?

#5. iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Kapatmak için kaydır simgesini görene kadar iPhone’unuzun güç düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın. Bir iki dakika bekleyin ve ardından Apple logosunu görene kadar güç düğmesine basılı tutun. iPhone açıldıktan sonra 3G / 4.5G simgesinin olup olmadığını kontrol edin ve internete bağlanmayı deneyin.

#6. SIM kartınızı kontrol edin

SIM kartınızı çıkartın ve tekrar takın. Büyük olasılıkla sorununuz çözülecektir. Eğer SIM kartınızda herhangi bir anormallik görüyorsanız, GSM operatörünüzle görüşerek yeni bir SIM kart alabilirsiniz.

#7. GSM Operatörü Ayarları

Yapmanız gereken bir sonraki adım, operatör ayarlarınızın güncel olup olmadığını kontrol etmektir. Bu tür güncellemeler internet üzerinden sağlandığından ve telefonunuz çevrimdışı olduğu için biraz zahmetlidir. Ancak, telefonunuz çevrimdışı olmadan önce güncellemeyi almış olma olasılığınız yüksektir. Ayarlar > Genel > Hakkında > Taşıyıcı bölümüne gidin. Daha önceden indirilmiş bir güncelleme varsa, hemen yükleyebilirsiniz.

Son olarak operatörünüzü arayın ve internet bağlantısı sorununuzu anlatın. Bölgesel, genel ya da aboneliğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını operatörünüzden öğrenebilirsiniz.

WiFi Çalışmıyor

WiFi’ın çalışmaması, 3G / 4.5G’nin çalışmamasına göre daha az karmaşık bir durumdur. İlk önce bütün temel bilgileri kontrol edeceğiz ve daha sonra cihazımızı yeniden başlatacağız.

  1. Ayarlar > Kablosuz‘a gidin.
  2. Wi-Fi anahtarının “Açık” (Yeşil) konumda olduğunu, bir ağa bağlı olduğunuzu ve bu ağın sağlıklı olduğunu kontrol edin.
  3. Bunların hepsi mevcutsa, başka bir cihazı bu ağa bağlayarak ve bir web sayfası açarak bağlantıyı kontrol edin.

İkinci cihaz da bağlantı kuramazsa, sorun şebeke kaynaklıdır ve modem ayarlarınızı kontrol etmeniz veya servis sağlayıcınıza başvurmanız gerekir.

Hala internete bağlanamıyor musunuz?

Telefonunuzu yeniden başlatın ve Ayarlar > Kablosuz’a giderek Wi-Fi ağına yeniden bağlanın.

iPhone’unuzu yedekleyin ve geri yükleyin

Yukarıdaki yolların tümünü denedikten sonra, iPhone İnternet bağlantı sorununuz hala devam ediyorsa deneyebileceğiniz son şey iPhone’unuzu yedeklemek ve geri yüklemektir. iPhone’unuzla birlikte gelen kablo ile cihazınızı bir bilgisayara bağlayın ve iTunes’u açın. Öncelikle Yedekle’yi tıklayın. Yedekleme tamamlandıktan sonra Geri Yükle’yi tıklayın. Umarız iPhone internet bağlantı probleminiz çözülmüştür.

Eğer son yöntemde işe yaramadıysa, cihazınızla ilgili donanımsal bir problem olabilir. En yakın Apple yetkili servisine başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here