Yeni sürümleri de piyasaya çıktıktan sonra Android cihaz mı yoksa iPhone mu kavgası giderek alevlendi.Bütün bu tartışmalar bize gösterdi ki iPhone akıllı telefon piyasasını uzun bir süre daha domine edecek ve cebimizdeki telefon olmaya devam edecek. Bu yazımızda Android 7.0 ve IOS 10.0 sürümlerinin ışığında neden iPhone’un Android cihazlardan daha iyi olduğunu 15 sebeple anlatacağız.

iPhone 7,iPhone 7 plus,iPhone 6s ve iPhone 6s plus belki süper ekran çözünürlüğü kullanıcılara sunmasalar da kendilerine kattıkları küçük detaylar ve IOS 10.0’un getirdiği yeniliklerle bile iPhone kullanıcıları için Androide karşı  büyük üstünlükler sağlıyorlar. 2016 yılında Android Nougat sürümüyle beraber çıkan Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge, One Plus 3, Lg V20 gibi Android telefonlar iPhone için küçük bir rekabet ortamı oluştursalar da sadece IOS 10.0’un bile iPhone’a getirdiği yenilikler bu rekabetlerde Apple firmasını öne geçirdi.

Bu yılın son günlerine gelirken yeni bir akıllı telefon alacaksanız yada yeni bir iPhone aldıysanız hiç bilmediğiniz özelliklerini öğrenmeniz için bu listeyi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

iPhone ile Android telefonların karşılaştırılması

iPhone için uygulamalar her zaman en yeni ve en şıktır

 Android içinde IOS içinde bir çok uygulama geliştirilse de Apple bu konuda her zaman önceliklidir. Neredeyse bütün uygulamalar öncelikle IOS için geliştirilir daha sonrasında Android ortamı için entegre edilir. Bunun en büyük sebebi IOS için üretilen yazılımların Androide nazaran çok daha kolay bir platformda üretilmesi gösterilebilir. Örnek vermek gerekirse Snapchat ve Sportify’ın getirdiği yeni özellikleri önce IOS kullanıcılarına sunmasını söyleyebiliriz.

Buna ek olarak IOS için üretilen yazılımlar her zaman daha şık bir görünürlüğe sahiptir. Bunun sebebini Apple’ın kullandığı ekranların kalitesi olarak gösterebiliriz.

Rekabetin çetin ceviz olduğu uygulama marketlerini kıyasladığımızda ise Apple’ın App Store için gösterdiği çabanın da takdir edilesi olduğu açıkça söylenebilir. App Store’da 2016 yılı itibariyle yasaklanan uygulama sayısının sadece 47.300 olması bile bahsetmiş olduğum bu çabayı gözler önüne seriyor.

Bütün iPhone’lar için aynı hızda güncellemeler

iPhone kullanıcıları her zaman güncellemelerini çok kısa sürede tamamlarlar. Kullandığınız iPhone modeli ne olursa olsun Apple tüm iPhonelar için güncellemelerini çok kısa sürede yayınlar. Fakat Android cihazlar için bu durum tam aksine bir keşmekeş haline dönüşebiliyor. Bütün marka ve model telefonlara aynı güncellemenin ulaşması çok uzun bir süre alabiliyor.

Genellikle herhangi bir markanın Android telefonu 18 aylık bir süreyi doldurduğunda yeni güncelleme için uygun olmayabilir ve bu sebeple yaklaşık her 2 senede bir yeni bir Android telefon almak zorunda kalabilirsiniz. 2 yıllık bir periyotta neredeyse tüm Android telefonlar üretici desteğini yitirirken Apple tüm cihazları için en güncel sürümü her zaman piyasada tutar. Eğer Android Nougat kullanmak için çok hevesliyseniz üzgünüm ama yeni bir Android cihaz almak zorunda kalabilirsiniz.

Bütün cihazlarla senkronize çalışan işletim sistemi

iPhone, iPad, Mac, iPod hatta Apple TV senkronize çalışabilirler.

 

Eğer iPhone, iPad yada herhangi bir Mac cihazı kullanıyorsanız tüm verilerini, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızın bilgilerini cihazlarınız arasında kolayca aktarabilirsiniz. Hatta telefon görüşmelerinizi veya mesajlaşmalarınızı diğer cihazlarınızla da gerçekleştirebilirsiniz. Handoff sayesinde iPhone cihazınızda başladığınız işlerinizi iPad veya Mac cihazınızdan da devam edebilirsiniz.

Bütün bu eşlenmiş sistem ne yazık ki daha Android kullanıcıları için üçüncü nesil uygulamalar ve internet bağlantısı olmadan mümkün değil. Halbuki Airdrop sayesinde internet bağlantınız olmasa bile kablosuz bağlantı ile iPhone cihazınızdan aktarmak istediklerinizi Mac cihazınıza aktarabilirsiniz.

Firma bazlı uygulamalara gerek yok

Android cihazınızı almış olduğunuz üretici firma ya da operatörlerin eklemiş olduğu uygulamalar çoğu zaman telefonunuzu boş yere meşgul ederler. Bu tarz uygulamalar silinemezler sadece kullanıma kapatılabilirler fakat yine de telefonunuzda gereksiz bir kalabalık yaparlar.

Bu konuda ne yazık ki Apple da mükemmel değil. Apple Saat yada Apple Haberler gibi uygulamalar genelde pek kullanılmasalar da Android cihazlardaki gibi boş yer kaplamazlar. Hem de yeni IOS 10.0 ile bu tarz uygulamaları silemeseniz de kullanıcı bilgisini kaldırabilir ve uygulamaları gizleyebilirsiniz bu şekilde yer kazanabilirsiniz.

Applecare+ iPhone Garantisi

Birçok Apple ürünü, sınırlı garanti ve 90 güne kadar ücretsiz telefonla teknik destek ile birlikte sunulur. AppleCare Protection Plan veya AppleCare+ satın alırsanız aygıtınıza bağlı olarak iki ya da üç yıllık servis ve garanti kapsamına sahip olursunuz.

Apple kullanıcıları için sağladığı geniş kapsamlı garanti dışında ekstra bir ücret mukabilinde kullanıcı hatası sonucu oluşan problemleri bile karşılayan yardım programları sunmaktadır. Ne yazık ki bu özellik de Android kullanan arkadaşlarımızın faydalanamadığı özelliklerden bir tanesi. Yeni nesil Androidler de bu tarz programlar oluştursalar da kapsamı Apple kadar geniş olmayabilir. Örneğin HTC UhOh koruması adı altında kullanıcılarına bir yıllık su hasarı, ekran kırılması ve telefon değişikliği programı sunuyor. Bir diğer çalışma da Samsung’un yapmış olduğu Galaxy Garanti programı. Bu program Galaxy S5, Galaxy S6, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge ve Galaxy Note 4 cihazları için geçerli olup AppleCare+ ile benzer içerikler sunuyor ama eksik olarak dükkan değişimi bu programın bir parçası değil. Cihazınızı değiştirmek için bir sonraki iş gününde yapılacak olan kargolamayı beklemeniz gerekiyor. Bunların dışındaki Android cihazların çoğu için üreticilerin sunduğu bir garanti programı bulunmuyor sadece üçüncü parti dağıtıcıların sunmuş olduğu yüksek ücretli programlar bulunuyor. AppleCare+’ın kullanıcılar için sunduğu 2 yıllık geniş kapsamlı bu garanti programının şu an için akıllı telefon piyasasında bir rakibinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer iPhone’lar ile paylaşım

AirDrop ve diğer özellikler iPhone’lar arasında paylaşımı basitleştirir.

Eğer arkadaşlarınızda sizin gibi bir iPhone kullanıcısı ise paylaşım yapmak diğer cihazlara göre biraz daha kolaydır. Mesela, konumunuzu paylaşmak isterseniz sadece bir iki tıklamayla bunu yapabilirsiniz. Herhangi bir resim, dosya veya link bütün bunlar Airdrop ile çok kolay. Okurken çok anlamsız ve kolay gözüken bu özellikleri bir Android telefonla iPhone seviyesinde yapmak için bir takım üçüncü nesil geliştirici uygulamaları kullanmanız gerektiğini söylemem gerek. Samsung bu konuda kullanıcılarına Android Marshmallow desteğiyle yardımcı olmaya çalışsa da paylaşım yaptığınız arkadaşınızın da bu sürümü kullandığından emin olmalısınız. Android Nougat da belki Android kullanıcılarına bu konuda kolaylıklar sağlayacaktır ama tüm telefonlar için bu kadar etkili olacağını söylemek pek de mümkün değil.

 

iPhone her zaman değerini korur.

Günün birinde almış olduğunuz cihazınızı satmak isterseniz iPhone her zaman etkili bir yatırımdır. Pazardaki yüksek talep, yıllara rağmen sahip olduğu keskin duruş ve kullanıcı memnuniyeti iPhoneları her zaman alırken de satarken de pazarın gözdesi yapmaktadır. Yeni almış olduğunuz Android cihazınız zaman içerisinde değerini çok hızlı kaybederken iPhonelar adeta bir yatırım aracı gibi değerini korur. Ödemiş olduğunuz paranızın çok az bir kısmından vazgeçerek paranızın çoğunu aldığınız iPhone’u satarken de geri alabilirsiniz.

 Lightning girişi her zaman Micro Usb’den iyidir

Micro USB bir Lightning kablosuna kıyasla arkaik bir hisse sahiptir.

Apple’ın kendi cihazları için kullandığı Lightning girişi hem cihazınızı şarj etmek için kullandığınız hem de veri senkronizasyonu için cihazınızı bilgisayarınıza bağlayabildiğiniz özel bağlantı noktasıdır. Lightning girişi Android cihazların kullandığı Micro Usb noktasına göre oldukça efektif işler. Öncelikle özel üretim şekli çift yönlüdür. Yani kablonuzu bağlantı noktasına takarken yanlış bağlamak gibi bir durum asla olmaz.Fakat  Micro Usb kablonuzu bağlamak için doğru yönü bulmalı ve cihazınızı bağlamalısınız. Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge her ne kadar kablosuz şarj özelliği sunsalar da cihazınızı bilgisayarınıza bağlamak isterseniz yine de bu girişi kullanmak zorundasınız. Yeni geliştirilen Usb C girişi Lg V20 gibi telefonlarda kullanılsa da Lightning girişiyle aynı işlevselliğe gelmesi için biraz daha zaman geçecek gibi görünüyor.

Destek için Apple Mağazaları

Bir şeyler ters gidip iPhone cihazınız bozulduğunda sizin için her zaman en büyük yardımcı Apple Mağazalarıdır. Gerek cihazınızı değiştirmek için gerek yeni modeller hakkında bilgi almak için en doğru yer her zaman Apple Mağazalarıdır. En iyi fiyatla, en iyi müşteri hizmetleriyle Apple Mağazaları Android cihazlara karşı piyasadaki iPhone hakkındaki pozitif algıyı yöneten temel taşlarıdır. Çalışanların gösterdiği özen sayesinde bozulan cihazınızı çok daha ucuza değiştirip yeni bir cihaz masrafından kurtulabilirsiniz.

Kolay kullanım için; iPhone

iPhone telefonlar her zaman akıllı telefon piyasasını kolay kullanım açısından domine etmişlerdir. Google her ne kadar yeni Androidler için yeni sürümlerle kolaylıklar sağlasa da ne yazık ki ne tüm cihazlar ne de tüm sürümler bu durumlar yararlanamıyor. Samsung’un oluşturduğu EasyMode kullanımı bile hala mükemmel olmadığı için Apple sistemi IOS bu konuda liderliğini sürdürüyor.

Yeni kullanıcılar Android kullanımında sıkıntı yaşarken eski kullanıcılar bazı kısa yollar ve geçmiş alışkanlıklar sayesinde efektif bir şekilde Android cihazları kullanabiliyor ama işin aslı eğer yeni bir Android kullanıcı iseniz bir İPhone kullanıcısına göre kavramanız gereken çok nokta var. Örneğin iPhone kullanıcıları için hiçbir zaman problem olmayan mobil veri/Wi-Fi dönüşümü Android kullanıcıları için genelde bir problem oluşturur. Kapanmama durumu ya da etkin kablosuz erişime ulaşamama sonucu mobil veri paketinizin bitmesiyle yarı yolda kalabilirsiniz.

Kulaklık Kontrolleri

Eğer sizde benim gibi sürekli müzik dinlemek ve bütün bu kontrolleri tek bir noktadan yapma kolaylığına erişmek istiyorsanız IOS sizin için biçilmiş kaftan, iPhone ise amiral gemisi diyebilirim. iPhone kulaklığınız ile dinlediğiniz şarkıyı ileri sarabilir, durdurabilir, geri sarabilir ve yeniden oynatabilirsiniz. Ayrıca Apple’ın eşsiz akıllı yanıt sistemi Siri için de bu kulaklıkları kullanarak ulaşım sağlayabilir ve sesli geri dönüt sistemini aktif bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bahsettiğim bu özellikler ne yazık ki elinizdeki iPhone’u bırakıp yerine bir Android cihaz aldığınız zaman gözünüze ilk çarpan ve çok çabuk özlenen özellikler oluyor. Android piyasasının bu konuda Apple’ı yakalaması dileğiyle.

iMessage & Facetime Sesli-Görüntülü Görüşme

Apple’ın kendine ait konuşma-mesajlaşma programları iPhone’dan iPhone’a ya da iPhone’dan iPad’e görüşme yapmanıza olanak sağlarken bütün bunları olabildiğince kolay ve hızlı yapmanızı sağlıyor. iMessage ile normalden daha uzun mesajlar yazmanıza olanak sağlarken öte yandan da sizi farklı animasyonlarla eğlendirebiliyor. Facetime görüntülü görüşme ile telefon listenizdeki IOS kullanıcılarını tek tuşla görüntülü arayabiliyorsunuz. Facetime sesli görüşme ise operatörünüzün çekmediği ama Wi-Fi bağlantınızın olduğu noktalarda iletişiminizi devam etmenize olanak sunuyor. Bütün bunlar maalesef ki Android’de tek bir noktada toplanmış değil ama en yakın örneği olarak sayabileceğimiz Hangouts’un en büyük dezavantajı iPhone’daki muadili Facetime ve iMessage’ın aksine telefona kurulu bir uygulama halinde bulunması. Silinmeyen, sadece güncellemelerini kapatabildiğiniz ve telefonunuzda çoğu zaman boşuna yer kaplayan bir uygulama. Üzgünüm ama Android katetmen gereken çok yol var.

Uygulamalarınızı, Filmlerinizi, Müziklerinizi sevdiklerinizle paylaşın

Parola paylaşmadan satın alma işlemlerini paylaşın.

IOS 10.0 ile hayatımıza giren yeni ve çok güzel bir özellik, Family Sharing. Satın aldığınız filmleri, uygulamaları, kitapları, şarkıları ve takviminizde oluşturmuş olduğunuz etkinlikleri aile üyelerinizle paylaşmanıza olanak sağlayan bu güzel uygulama sayesinde aile üyeleriniz de sizin sahip olduğunuz uygulama, kitap, film ve şarkıları görmek için yeniden ödeme yapmak zorunda değil.

Family Sharing içerdiği ebeveyn ve çocuk kategorileriyle ailelere çocuklarının yapmış olduğu App Store alışverişlerini bildirim olarak haber veriyor ve tek tuşla kendi telefonlarından izin vermelerine ya da reddetmeerine olanak sağlıyor hem de en ufak bir Apple Id paylaşımı yapmadan.

Bildirimler

Evet belki de bu listede Android’in tek önde gibi göründüğü ama bence hala çok kötü bir tarzlarının olduğu noktaya; Bildirimler. Android cihazlarda toptan gelen ve tek hareketle tamamını silmenizi sağlayan bildirim ekranı belki de bazı arkadaşlarımızın ilgisini çekiyordur. Bana sorarsanız iPhone kesinlikle bu konuda da Android rakiplerinden en az 10 adım ilerde. Bildirim ekranının tek hareketle açılması, günün ve haftanın anlık özeti halindeki özenle gruplandırılmış bildirimler kesinlikle çok daha şık ve kullanışlı duruyorlar.

Dahili depolama

Bazı okuyucularımızın Apple’ın harici depolamasının olmadığını ve bu konuda nasıl önde olacağını söylediklerini duyar gibiyim. Ama açıkçası Apple bu konuda da önde. Sebeplerini sıralamam gerekirse öncelikle Android telefonların sahip olmadıkları kadar yüksek dahili depolama seçeneklerini önümüze getirmesiyle başlayabiliriz. Son çıkan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde 32 GB, 128 GB ve 256 GB’lık dahili depolama kapasiteleri telefonunuza ekstra bir depolama birimi bağlamadan kullanmanıza olanak sağlıyor.

İkinci olarak uygulamalarınızın ve tüm verilerinizin telefonunuzdaki dahili bellek içerisinde bulunması cihazınızın işlem yapmasını kolaylaştırıyor. Samsung Galaxy S7 ya da Galaxy S7 Edge telefonunuza taktığınız Micro SD kart ne yazık ki telefonunuzun dahili hafıza kullanan bir iPhone ile aynı reaksiyonu vermesini sağlamayacaktır. Android telefonunuz Micro SD içerisindekileri dahili hafıza gibi algılamayacağından ötürü ve bütün uygulamalarınızı bu sebeple harici bir hafızaya taşıyamayacağınız için herhangi bir Micro SD kart takmanın hiçbir avantajı bulunmuyor aksine birçok dezavantajı da yanında getiriyor.

Sizler için iPhone ile Android’i karşılaştırdık ve iPhone’u daha iyi yapan 15 sebebi sıraladık. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

 

6 YORUMLAR

 1. Bende iphone cuyum ama yazdıklarının bir kısmı doğru değil,
  1-) iphone un ekranı daha iyi değil demişşin oysa o sadece kağıt üstünde öyle çünkü iphone un pikselleri de insan gözünün görebileceğinden daha küçük durumda, yani Android in piksel fazlalığı sadece kağıt üzerinde işe yarar pratikte değeri sıdırdır. Hatta asıl iphone un ekranı daha iyi çünkü tepkime süresi daha hızlı ve bu yüzden iphone ekranına dokunmak daha sorunsuz ve stabildir.
  2-) iphone a uygulama yazmak android den zordur. Android program yazmanin en kolay olduğu dildir. Ayrica tüm programlar iphone a önce çıkacak diye bir kural yok ama evet baba programlar önce iphone a çıkar çünkü iphone daha ticari bir platformdur. Buna karşılık olarak ise androide çıkan iphone da olmayan programlarda mevcuttur. Kisacasi dolayli yoldan katilip dolayli yoldan da katilmiyorum fikrine
  3-) apple in kullandiği ekranlar daha kaliteli değildir, sadece daha kötüde değildir. Aynı sayılırlar. Apple in dokunmatik yazılımı daha iyidir, ekranı değil.
  3-) ayni tarihte piyasaya cikmis olan galaxy s3 bugun hala her programi calistirabiliyor. Iphone 4 ise program acamaz ve apple store un sınırlaması nedeniyle bircok programi yukleyemez durumda. Kisacasi asil firma politikasi nedeniyle kullanilamaz hale gelip destek kesilerek tedavülden kalkan cihazlar android de degil iphone da var.
  4-) bir cihazda basladigin isleri diger cihazdan devam ettirme özelliği android de de var
  5-)iphone degerini korur android kaybeder dogru
  6)-) sarj girisleri aslinda onemsiz olsada illede dibini zorlarsan hangisi iyi diye evet iphone un ki daha iyi. Cunku cift yonlu takabiliyorsun
  7-) kullanim kolayligi evet iphone da daha iyi ama android de de iphone da olmayan kendine has kolayliklar var. Ben yinede iphone derim ama herkes demeyebilir bununda farkindayim. Lakin Wifi ve sebeke gecis sorunu android de yok kim demisse yanlis demis.
  8-)kulakligin iphone da daha kolay ve pratik oldugu yok bahsettigin tum ozellikler android dede var
  9-) face time siri vs hepsinin karsiliklari android de de var. Evet bana sorsan iphone u tercih ederim ama android bu konularda geri demek hic gercekci degil, asıl bircok yerde iphone geride android daha modern. Ama bu modernlik yetiyormu bence iphone daha stabil oldugu icin yetmiyor. Ama android de yok degil. Android de hersey var eksigi degil kesinlikle ozellik olarak bakarsan fazlası da var.
  10-) satin aldigin filmleri muzikleri va hepsini aile ici vs paylasmak gibi seylerin hepsi android de de var.
  11-) Android deki Sd kart depolama her halikarda iphone un monoblok hafizasindan iyidir. Bu konuda kiyas yapmaya gerek gormuyorum.
  12-) sasirdim cunku benxe iphone un asil ustun oldugu yerleri yazmamissin ! Mesela iphone un mail uygulamasi siir gibi calisirken androidde rezalet otesi bir mail uygulamasi vardır… Iphone da siir gibi bir klavye varken androidin en iyi klavyesi bile iphone un yanindan gecemez… Androidin cogu modellerinde alt tuslari dokunmatiktir ve surekli istemeden elin deger cihazi bir yerine dokunup bir yerlere yonlendirecegim diye kenarindan ucundan falan tutmaya calisirsin…Andoidin en iyi pdf i bile iphone un standart pdf uygulamasi kadar akici olamaz…S7 vs fark etmez alt alta fazla uygulama acarsan android kasmaya baslar iphone da boyle bir sorun olmaz. ( altta fazla program acik degilse kasma falan android de de s6 ve üzeri cihazlarda olmaz )….
  Kullanimda Iphone 7 galaxy s7 den hizli degildir yaklasik ayni hizlari sunarlar…
  Iphone un menulerinin gorunumu vs aristokrat mahallesi iken android arabesk mahallesini andirir.

  Banada sorsan iphone derim ama Androidi yerdigin seylerin cogu icin degil. Diger nedenlerden dolayi derim. Son olarak Android Apple dan geridemi ? Asla degil ! Ben iphone derim ama fark iyi olmasi degil sadece tercih meselesi.

 2. Hahaha çok güldüm 🙂 samsung S8 plus kullanıyorum ve tüm özellikleri ı phone dan üstün. I phone 6 kullandım daha önce ve bu mu çok övüleb deyip 1 hafta sonra sattım. Tek haklı oldugun şu yön evet değerini koruyor iyi para ediyo çünkü burası Türkiye. Kapitalizmin ve populizmin kölesi aptal çok. 🙂 ıphone benim için general mobil den farksız 😀 kendinizi kandrrsınız anca.

  • iPhone 6 çok iyi bir telefon değil. En azından 6s ile kıyaslama yapabilirsiniz. Aslında konu android ile ios’un kıyaslanması. Androidin de iyi olduğu bir çok alan var.Bu konuda iOS’un iyi oldukları üzerinde durulmuş. 4 yıllık bir iphone yeni iOS sürümü ile hiç kasmıyor. Siz 4 yıl öncesinin telefonuna son android sürümünü yükleyin bakalım.

   • Yıllardır android kullandım şuan iPhone 6s kullanıyorum,iPhone sevdiğim 3 şeyi var güncelleme desteği,stabilite,müşteri desteği,sevmediğim şey batarya ömrü 1715 mah ne kardeşim(şuan 1500 maha düştü 10 aylık telefon) powerbankle kanka oldum günde 2 defa şarj ediyorum,hızlı şarj yok,ip68 suya toza dayanıklılık yok(iPhone x çıktı halen yok sadece su sıçramalara karşı ip67 var) eşime Samsung a5 2017 aldım ip68 var hızlı şarj var vs daha anlat anlat bitiremem aptallık edip o kadar para verip iPhone hapisanesine girdim android özgürlüktür verdiğin paranın karşılığını alırsın.Bir dahaki telefonum android olacak yuvaya geri dönmem lazım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?