iPhone Video Oynatma Sorunu

5
26329
iphone video oynatma sorunu

iPhone büyük ekran, yüksek çözünürlük ve taşınabilir boyutuyla filmseverlerin büyük çoğunluğunun tercihi oluyor. iPhone’da video izlemek çoğu kişi için büyük keyif olabilir. Ancak her akıllı telefon gibi iPhone’da da zaman zaman bazı sorunlar çıkabiliyor. iPhone video oynatma sorunu da bunlardan bir tanesi. Bazı iPhone 8 / 7 / 6s /6 kullanıcıları video oynatırken sorunlar yaşayabiliyor. iPhone video oynatma sorunu için iki farklı duruma göre çözümler mevcut. Hadi sizin için en iyi çözümü bulalım!

Durum 1: iPhone Uygulama İçi Video Oynatma Sorunu

iPhone 6 Plus kullanıcısı bir okurumuzun şöyle bir sorunu var:

iPhone 6 Plus kullanıyorum. Son zamanlarda Safari, Facebook ve YouTube gibi bazı uygulamalarda video oynatmaya çalıştığımda ekranda yüklenme simgesi sürekli dönüyor ancak video oynamıyor. Bu sorun beni çıldırtıyor.

iOS 11, 10 ve 9 dahil olmak üzere çeşitli iOS sürümlerini çalıştıran bazı iPhone’lar, bazı nedenlerden dolayı uygulama içi video oynatma sorunu yaşarlar. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: Video Oynatmayan Uygulamayı Kapanmaya Zorlama

Bazı yanlış davranışlar nedeniyle uygulamalarda video oynatamazsanız, kırmızı bir kaydırıcı görünene kadar “Uyku / Uyandırma” tuşuna birkaç saniye basılı tutun ve ardından uygulamadan çıkana kadar “Ana Ekran” düğmesini basılı tutun. Veya çalışan uygulamaları göstermek için Ana Ekran tuşuna çift tıklayın ve belirli bir uygulamadan çıkmak için hızlıca kaydırın.

Çözüm 2: Ağ Bağlantınızı Kontrol Edin

YouTube, Facebook veya başka bir uygulamada video oynatma sorunu ile karşılaşırsanız, dikkate alabileceğiniz ilk olası neden ağ sorunudur. iPhone’unuzun çalışan bir WiFi’a bağlı olduğundan emin olun ya da videoları izleyip izleyemeyeceğinizi kontrol etmek için mobil internete geçiş yapın.

Mobil internette de video oynatma sorunu devam ediyorsa, iPhone’da ağ ayarlarınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için, Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin.

NOT: Bu işlem cihazda kayıtlı tüm ağ ayarlarını sileceğinden dolayı, WiFi şifrenizi tekrar girmeniz gerekecektir.

Çözüm 3: Video Oynatmayan Uygulamayı Güncelleyin

Uygulama güncellemesi, uygulamaların normal şekilde çalışmasını ve daha iyi hale gelmesini sağlar. iPhone bazı uygulamalarda video oynatmıyorsa, en son güncellemelerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için:

 1. iPhone’da App Store uygulamasını çalıştırın.
 2. Ekranın alt satırındaki Güncellemeler sekmesine dokunun.
 3. Video oynatmayan uygulamanın güncellemesi olup olmadığını kontrol edin ve varsa uygulamanın yanındaki Güncelle butonuna tıklayın.

Çözüm 4: Video Oynatmayın Uygulamayı Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Bazen video oynatma sorununa neden olan şey uygulamanın kendisidir. Uygulama doğru şekilde güncellenmemiş, kurulmamış veya bir şekilde çalışması kesintiye uğramış olabilir. Bu nedenle video oynatmayan uygulamayı kaldırmanız ve App Store’dan tekrar indirmeniz sorunu çözebilir.

 1. Uygulamayı kaldırmak için, uygulama simgesine basılı tutun ve simgenin köşesinde görünen X işaretine dokunun.
 2. Daha sonra App Store uygulamasını çalıştırın ve arama bölümüne uygulamanın adını yazın.
 3. Listelenen sonuçlardan uygulamanızın üzerine dokunun ve Yükle butona tıklayarak uygulamayı kurun.
İLGİLİ HABER:  Sınırlı Süre ile Ücretsiz 8 Müthiş iPhone ve iPad Uygulaması

Durum 2: iPhone Fotoğraf / Video Galerisinde Video Oynatma Sorunu

iPhone kullanıcısı bir okurumuz, aşağıdaki sorunu için bizden çözüm önermemizi istedi:

Birkaç ay önce iPhone’umun video galerisine yüklediğim videoları oynatamıyorum. Video yükleniyormuş gibi küçük bir yükleme simgesi çıkıyor ama asla oynamıyor. Videoları ilk kaydettiğimde çalışıyorlardır. Hepsini Snapchat’ten kaydetmiştim. Şimdi bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

iPhone kamerasıyla veya başka bir kaynaktan galeriye kaydettiğiniz videoların oynatılamaması durumunda, sırasıyla aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

iPhone’unuzda kayıtlı videoları oynatma sorunu ile karşılaştığınızda, ilk yapmanız gereken cihazınızı yeniden başlatmaktır.

 1. iPhone’u yeniden başlatmak için, ekranda kırmızı kaydırıcı görünene kadar Güç düğmesine basılı tutun ve kaydırın.
 2. Daha sonra iPhone’unuzu açmak için Güç düğmesine basılı tutun ve video oynatma sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözüm 2: iOS’u En Son Sürüme Güncelleyin

iOs güncellemeleri mevcut sorunları gidermek için yazılımın geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Video oynatma sorunu da olası bir yazılım hatasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, cihazınızı iOS’un en son sürümüne güncellemeyi deneyebilirsiniz.

iPhone’unuzda iOS’u güncellemek için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel bölümünden Yazılım Güncellemesi‘ne dokunun.
 3. Mevcut bir güncelleme varsa Şimdi Yükle butonuna dokunarak güncelleme işlemini yapın.

Çözüm 3: iPhone’unuzu Geri Yükleyin

Yukarıdakilerin hiçbiri sorunu çözmezse, sizin için en son seçenek iPhone’u fabrika ayarlarına geri yüklemektir. iPhone’u geri yüklemek, tüm verilerinizi siler. Bu nedenle, geri yüklemeden önce iPhone’unuzdaki verilerin tamamını iTunes üzerinden yedeklediğinizden emin olun.

 1. iPhone’unuzu iTunes yüklü olan bir bilgisayara bağlayın.
 2. iTunes ekranında iPhone isminizi ve ardından üst kısımdaki Özet‘i tıklayın.
 3. iPhone’u Geri Yükle‘yi tıklayın ve istendiğinde onaylayın.
 4. Cihazınız fabrika ayarlarına yüklendikten sonra yeniden başlatılacak ve açılış ekranı için Slayt gösterilecektir.
 5. Kurulum asistanındaki adımları izleyin.
 6. Cihazınız yeni bir cihaz olarak kurabilir veya önceki bir yedeklemeyi kullanabilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz çözüm yollarından birinin, iPhone video oynatma sorunu için çözüm olabileceğini düşünüyoruz. Denedikten sonra aşağıdaki yorum bölümünden bize yazmaya çekinmeyin.

5 YORUMLAR

 1. Durum 2: iPhone Fotoğraf / Video Galerisinde Video Oynatma Sorunu

  Bu sorunun aynısını yaşadım ve dediklerinizi yaptım ama yine de çözülmedi.

 2. Bunların hiçbiri çözüm değil iphone hep aynı hiç değişmedi kendi çektiğin videonu bile internet olmadan izletmiyo saçmalığın daniskası resmen bi daha Allah korusun elime sürmem

 3. Malesef bunlar işe yaramıyor iphone a format attım telefondan her şeyi sildim sıfırladım yine yok 🙁 sonra firefox tarayıcısını indirdim safariden açılmayan videolar açıldı ancak şimdi o da hata veriyor 🤦🏻‍♀️ Siteden ders videosu bile izleyemiyorum kafayı yiyeceğim ders videosu ya ders . iPhone iyi hoş ama bazen fazla yoruyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?