iPhone veya iPad’den virüs nasıl silinir?

iOS malware veya virüsleri nadir olarak görülür. Bu yazımızda " Bir iPhone veya iPad'e virüs bulaşıp bulaşmadığı nasıl kontrol edilir? Bulaştıysa nasıl temizlenir? " konusunu işledik.

0
937
Virüsler ve Çeşitleri

iPhone’a virüs bulaşır mı? Çok nadir de olsa iPhone’a virüs bulaşabilir. Virüs gibi davranan ve sizi bir web sayfasına veya iOS uygulamasına yönlendiren reklamlar çok daha sık karşımıza çıkar. Bu reklamlara aldanmamak gerekir. Çünkü asıl virüs bu talimatlara uyarak, o web sayfasına gittiğinizde veya o uygulamayı indirdiğinizde bulaşabilir.

iPhone veya iPad cihazınıza virüs, malware vb.. bulaştığından şüphe ediyorsanız, bunu nasıl anlayacağınızı ve bunları nasıl sileceğinizi bu yazımızda anlattık. Aynı zamanda bu tehlikelerden nasıl korunabileceğinizi de işleyeceğiz.

iPhone’unuza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız?

iPhone ve iPad Virüs Tarama ve Temizleme

Teknik olarak konuşacak olursak, bir virüs kendini başka bir programa ekleyen bir kod parçasıdır. Solucan denilen virüsler başlı başına bir programdır. Her ikisi de mesajlaşma uygulamaları veya sosyal mühendislikler vasıtasıyla kendilerini yayarlar.

Daha önce iOS platformunda bu tarz saldırılar görüldü. Uygulama geliştiricilerin kullandıkları programlara veya güvenilir uygulamalara sızan bir dizi saldırı gördü. Bunların çoğu Apple’ın App Store denetimlerinde kullanıcılara ulaşmadan tespit edildi. Halen de Apple bunların App Store mağazasında bulunmaması için önlemler alıyor. Fakat jailbreak yapılmış cihazlarda App Store harici mağazalardan uygulama indirilebiliyor. Doğal olarak bu cihazlar saldırılara karşı daha korunmasız hale geliyorlar.

Yine de iOS’un virüsleri engelleyen korunmalı bir doğası var. Bu sayede virüslerin iOS’un kendisine veya diğer uygulamalara bulaşması engelleniyor.

Peki problem nedir?

Bu konuyu okuduğunuza göre bir şeylerden şüphelendiniz. iPhone veya iPad’iniz doğal olmayan bir şekilde çalışıyor. Peki sorun nerede?

Jailbreakli bir cihaz mı kullanıyorsunuz? App Store harici bir yerden iOS uygulaması yüklediniz mi? Cevabınız evetse olağan şüpheliyi buldunuz demektir. Bu uygulamaları silmelisiniz.

Yalnızca belirli uygulamaları kullandığınız da mı olağan dışı durumlarla karşılaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen sorun o uygulamada. Uygulamada bazı uyumluluk sorunları veya başka sorunlar olabilir. Şüpheli davranışlar gerçekleştirebilir. Bu davranışlar, safari uygulamasında sizi belirli bir web sitesine yönlendirmek veya izniniz olmadan App Store üzerinden uygulama indirttirmek şeklinde olabilir.

Uygulamayı sildiğiniz halde sorunlar devam ediyorsa, cihazınızda donanımsal bir problem olabilir. Ayrıca iOS’un çekirdek fonksiyonları zarar görmüş olabilir. Aslında bunun olma ihtimali çok düşük. iOS’un en iyi tarafı güvenilir olması.

Sorunlu bir uygulama probleme neden olur mu?

Çoğu zaman virüs enfeksiyonu yerine hatalı bir uygulamanın getirdiği sorunlarla karşılaşırız. Bu durum, o uygulamanın kötü veya geliştiricilerinin hatalı olduğu anlamına gelmez. Aksine çok büyük firmaların (Google, facebook gibi) geliştirdiği uygulamalara bile malwareler veya hackerlar tarafından sızılabilmektedir.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Bu Kez Kamera Sorunuyla Gündemde

Hackerlar çoğunlukla iOS’un kendisini hackleyemez. Bunun yerine geliştirici araçlarına zararlı kod eklerler. Bundan haberi olmayan uygulama geliştiriciler de tuzaklarına düşer.

En sık karşılaşılan durum bir web sayfasına yönlendirilmenizdir. O uygulamada sorun olduğu da en kolay bu şekilde anlaşılır. Uygulamayı güncelledikten sonra hala bu sorun devam ediyorsa o uygulamayı tamamen silmeniz gerekir. Sorunun o uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın bir yolu da o uygulamanın sosyal medya hesaplarını (Twitter vb..) takip edip tartışmaları izlemektir. Çoğu zaman oradan başkaları bu sorunu geliştiriciye bildirmiş olur.

iPhone’da başka sitelere yönlendirilme sorunu nasıl çözülür?

iOS 11 Safari 3D Touch

Sürekli olarak başka bir internet sitesine yönlendiriiyorsanız şu işlemlerle bu sorunu çözebilirsiniz:

Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web sitesi verilerini sil

Yukarıdaiki yolu takip ediniz ve bilgilerin silinmesini onaylayınız.

Kapatın ve yeniden başlatın

iPhone’unuzu veya iPad’inizi kapatın. Bu işlem bazı modellerde sadece güç butonu ile yapılırken, X modellerinde ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basmanızı gerektirir.

iPhone’unuzu veya iPad’inizi yeniden başlatmak yani hard reset yapmak da çoğu zaman işe yarar. Bakınız: Hard reset nasıl yapılır?

iPhone’unuzu temiz bir yedekten geri yükleyin

iPhone’unuzu iTunes veya iCloud vasıtasıyla yedeklediyseniz, temiz bir yedekten geri yükleme yapabilirsiniz. Bunda sorun yaşarsanız muhtemelen yedeğinizde de malware vb.. sorun olabilir. Yapabiliyorsanız daha eski bir yedekten tekrar deneyin.

Bakınız: iPhone nasıl yedeklenir?

Bakınız: Restore nasıl yapılır?

iPhone’unuzu yeni bir cihaz olarak kurun

Yedeklerinizi yüklemek sorununuzu çözmüyorsa ve halen sorununuz devam ediyorsa, iPhone’unuzu tamamen sıfırdan yüklemek sorunu kökten çözecektir. Bu işlem için;

Ayarlar>Genel>Sıfırlama > Tüm içeriği ve Ayarları Sil

yolunu takip ederek, parolanızı giriniz. Bir süre sonra iPhone’unuzdaki tüm içerik silinecek ve ilk aldığınız gün gibi iPhone başlatılacaktır.

Dikkat: Cihazınızdaki tüm içerik silinecektir. Sizin için önemli birşey olmadığını dikkat ediniz.

Ayrıca bakınız: Yeni bir iPhone olarak kurma işlemleri

Bu işlemi yaptıktan sonra tüm uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekecek. Bu aşamada sorunlu uygulamayı yüklememeye dikkat ediniz.

iPhone’unuzu virüslere karşı nasıl korursunuz?

Düzenli olarak iOS güncellemelerini yapın. Jailbreak yapmayın. Yaparsanız da kaynağına güvenmediğiniz uygulamaları yüklemeyin. Sosyal mühendislik saldırılarına karı dikkatli olun. Gelen maillerdeki bağlantılara tıklamadan, kaynağının güvenilir olduğuna emin olun.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?