iPhone veya iPad’de Gizli Klasör Nasıl Oluşturulur ?

2
6480

iPhone ve iPad kullanıcıları iOS 9’un nimetlerinden faydalanarak gizli klasör ya da gizli uygulama kısayolu yapabiliyorlar. Ancak bunun için izlemeniz gereken basit bir yol var. Gizli klasör ya da gizli uygulama kısayolu yaptıktan sonra ise onları bulamanız bir hayli zamanınızı alacaktır. Sözü fazla uzatmadan hemen uygulamaya geçelim.

iPhone ve iPad için Gizli Klasör ya da Gizli Uygulama Kısayolu Oluşturma

 1. Duvar Kağıdınızı Değiştirin

  iPhone ve iPad’de gizli klasör ya da gizli uygulama kısayolu yapabilmeniz için öncelikle ana ekranınızın duvar kağıdını değiştirmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz duvar kağıdı için size önerimiz düz beyaz renkte olması ya da gri renkte olması. Tabi ki bu aşamada size yardımcı olabilmek adına iki duvar kağıdı örneği de veriyoruz.

  Gri Duvar Kağıdı İndir

  Beyaz Duvar Kağıdı İndir

  Ayrıca bu duvar kağıdının sadece uygulama kısayollarının ve klasörlerin bulunduğu ekranda olması yeterli. Yani kilit ekranı için istediğiniz bir duvar kağıdı yapabilirsiniz.

 2. Şeffaflık Ayarlarınızı Tamamlayın

  Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik kısmına girdikten sonra buradan Kontrast değerini arttırın. Beyaz duvar kağıdını tercih eden kullanıcılar buradan şeffaflığı devre dışı bırakmaları gerekiyor, eğer gri duvar kağıdını seçerseniz şeffaflık değerini azaltmanız lazım.

 3. Görünmez Simgeler Oluşturalım

  Bunu yapabilmeniz için öncelikle App Store’dan “App Icons Free – Cool Icon Themes, Backgrounds & Wallpapers” adlı uygulamayı indirin ( Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz ).

  Uygulamayı kurduktan sonra “Simge Oluştur” düğmesine basalım ve ardından “Bağlantıya Git” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan sırasıyla ” Fotoğraf ” ve ardından ” Film Rulosu ” seçeneğine tıklayın. Daha sonra ise tercih ettiğiniz duvar kağıdının resmini seçin.

  Ardından sizden bir link istenecek ve buraya bir boşluk bırakıp geçebilirsiniz. Hemen ardından “Yükle” diyip Ana Ekran‘a ekleyin. Şimdi görünmez bir simge oluşturmuş oldunuz.

 4. Gizli Klasör Oluşturma

  Gizli simgeyi oluşturduktan sonra gizli klasör oluşturmak kolay. Normal bir klasör oluşturuyoruz ve ardından bu klasördeki ilk elemanı az önce oluşturduğunuz görünmez simge yapıyorsunuz. Böylece gizli klasör oluşturmuş oldunuz. Ancak klasörün adı hala daha orada, şimdi o klasörün ismini kaldıralım.

  Aşağıdaki twitteki köşeli parentezin içerisini kopyalayın ve klasör adına yapıştırın. Böylece klasörün adı da görünmez olacaktır.

İLGİLİ HABER:  WhatsApp GIF iOS Güncellemesi

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?