iPhone veya iPad Ekran Donması-Takılması Nasıl Düzeltilir?

14
26915
iPhone Ekran Donması Nasıl Düzeltilir

iPhone ekran takılması mı yaşıyorsunuz? iPhone ekranı dokunmalara cevap vermiyor ya da çok geç mi cevap veriyor? İşte iPhone ya da iPad ekran sorunlarını çözmenin yolları.

iPhone ya da iPad her ne kadar çok fazla sorun çıkartmayan gelişmiş cihazlar olsa da, bazen ekran donması gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak emin olun çoğu zaman iPhone ekran donmasını düzeltmek oldukça kolaydır. iPhone ya da iPad ekran donması sorununu çözmenize yardımcı olacak basit yöntemleri listeledik.

Bu makale dokunmaya veya kaydırmaya cevap vermeyen iPhone ekran donması ile ilgilidir. Gözle görülür şekilde kırılmış veya parçalanmış ekranlar için cihazınızı bir servise göstermeniz gerekmektedir.

iPhone Ekran Donması ya da Takılması İçin Çözüm Yolları

 • Ekran her zaman mı çalışmıyor yoksa yalnızca belirli bir uygulamayı kullanırken mi? İkincisiyse, uygulamayı kaldırmayı ve yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Parmaklarınız nemli ya da kirli mi? Nemi kurutun ve temiz olduklarından emin olun.
 • Ekran koruyucu kullanıyorsanız çıkartın ve yeniden deneyin.
 • Ekranı yumuşak bir bezle silin.
 • Cihazınızın bu özelliği varsa, 3D Touch hassasiyet ayarlarını kontrol edin. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > 3D‘ye gidin ve hassaslık kaydırıcısını ayarlayın.
 • Ekran problemi otomatik dönmeyle ilgiliyse, Yönlendirme Kilidi‘ni kontrol edin. Kontrol Merkezi’ni başlatmak için ekranın altından hızlıca kaydırın ve “asma kilit döndürme” simgesine dokunun. Varsa ekranın sağ kenarının üstünde yer alan yön kilit düğmesini kontrol edin. (Bu sadece iPad Air 1 ve önceki sürümleri için geçerlidir. iPhone’ların hiçbirinde dönme anahtarı bulunmamaktadır.)
 • Ana Ekran tuşunu ve Açma/Kapatma düğmesini yaklaşık 10 saniye boyunca aynı anda basılı tutun. Bu işlem cihazı yeniden başlatır ve ekranı tam çalışma düzenine geri döndürür.
 • Daha uç bir seçenek ise cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.
İLGİLİ HABER:  GIF'leri Canlı Fotoğraflara Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Bu ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, cihazınız bir sonraki bölümde yer verdiğimiz Touch Disease (Dokunmatik Hastalığı) sorunu yaşıyor olabilir.

iPhone Dokunmatik Ekran Sorunu: Touch Disease Nedir?

2016’nın sonlarında ortaya çıkan ve uzunca bir süre Apple tarafından reddedilen Dokunmatik Hastalığı, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini etkileyen bir dokunmatik ekran sorunudur.

iPhone ekranının üst kısmında hafif titreyen gri bir şerit görünmesi ya da dokunmatik ekranın hiç çalışmaması Dokunmatik Hastalığı belirtileridir. Sorun kesintili olarak yaşanabilir. Ekrandaki gri şerit, cihaz güne başlarken ilk açıldığında görünüp bir dakika içinde ortadan kaybolabilir.

Bazı kullanıcılar sorunlu bölgeye hafif sert bir dokunma uygulayarak sorunu çözdüklerini iletiyorlar. Ancak Apple Uzmanı olarak, cihazda başka sorunlara yol açma ihtimali olan bu tarz çözümleri kesinlikle önermiyoruz. Apple, Dokunmatik Hastalığı için ücretli bir Multi-Touch onarım programı başlatmıştır. Programdan, cihazın satın alındığı tarihten sonraki ilk 5 yıl içinde olan kullanıcılar yararlanabiliyor.

iPhone 6 Plus Multi Touch Sorunu

iPhone 6 Plus Multi-Touch Sorunu İçin Ne Yapmalıyım?

Cihazınızın garantisi devam ediyorsa bir Apple yetkili servisine götürün. Sorun Dokunmatik Hastalığından kaynaklanıyorsa, telefonunuzun mantıksal kartını ya da telefonu değiştirerek sorunu çözeceklerdir.

Ancak cihazın birden çok kez sert bir zemine düştüğü tespit edilirse, sizden 609 TL’lik bir servis ücreti talep edilecektir.

Yüksek servis ücreti nedeniyle cihazın onarımını Apple yetkili servisi dışında, üçüncü taraf bir serviste yaptırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu durumda, cihazınızın garanti kapsamı dışında kalacağını ve gelecekte yaşanabilecek olası bir ürün geri çağırma programından yararlanama hakkını kaybedeceğinizi hatırlatmak isteriz.

İlginizi ÇekebilirYeni MacBook Pro 15 inç (2017) İnceleme

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar, öncelikle çok güzel bir siteniz var, elinize sağlık. Sorunum iPhone 6 cihazımın dokunmatik ekranının aralıklı olarak çalışmaması. Reset attıktan sonra kısa süre çalışıyor sonra yeniden donuyor. Fabrika ayarlarına da sıfırladım ancak durum değişmedi. Cihazımın ekranı dün değişti, sadece bir gün boyunca sorunsuz çalıştıktan (ve yükselen telefon fiyatları nedeniyle sevince neden olduktan sonra) akşam yeniden aynı sorun başladı. Acaba yapılabilecek birşey var mıdır?

 2. Merhaba kolay gelsin ekran değişimi yaptım pil değişimi yaptım apple tarafından günceleme yapıldı ama uygulama geçişlerinde oyun oynarken donuyor ve aşırı ısınmaya neden oluyor ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 3. İPhone 6 kullanıyorum ve bu ara telefonum sürekli donmaya başladı ve ardından sürekli resetliyor kendisini. Aşırı ısınmada meydana gelmeye başladı ,yardımcı olur musunuz

 4. Merhabalar. Telefonum ekran kilidine geçmediği takdirde sorunsuz çalışıyor. donma ve ya kasma söz konusu değil ancak ekran ne zaman kitleniyor ve kapanıyor sonrasında açmaya çalıştığımda dokunmatik çalışmıyor. taa ki ekranı bir kaç sefer güç tuşundan açıp kapatıncaya kadar. Nasıl çözebilirim bunu ??

 5. Merhaba, iphone 6s kullanıyorum ve özellikle telefon şarjdayken yapılan aramalarda ekran kilitleniyor yani siyah ekran oluyor. Ttelefonu aç/kapa yapana kadar ekran kilitli halde kalıyor. Garantiye göndereceğim lakin neden oluyor bir bilginiz var mı?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?