iPhone’a yeni parmak izi nasıl eklenir?

0
556
iOS 11 Touch ID

Apple iPhone SE (2020) ile yeniden TouchID’ye geri döndü. TouchID uzun zamandır Apple’ın mobil cihazları tarafından kullanılan bir tanıma sistemi. Bu yazımızda, TouchID nasıl ayarlanır? iPhone’a parmak izi nasıl eklenir? gibi soruların yanıtını bulacaksınız.

 • Touch ID Kullanım Ayarı
 • Touch ID Kullanımı
 • Touch ID Özelleştirme Ayarları

iPhone-ve-iPad-te-Touch-ID-Ayari-Nasil-YapilirÖncelikle iPhone’da Touch ID ayarlarını yapalım:

 1. Ayarlar menüsüne girip Touch ID ve Parola sekmesine tıkladığınızda karşınıza parola kısmı çıkacak.
 2. Parola girdikten sonra ise Parmak İzi Ekle deyip devam ediyoruz. Parmağınızı düz bir biçimde ana ekran düğmesine dokundurun. Tuşa basmadan dokundurduğunuzda kısa sürede algılanan parmak iziniz onaylanacaktır. Titreşim ve uyarıyla size bilgi verilecek.

Çoğaltabileceğiniz varyasyonlarla telefon tutuşunuza bağlı olarak parmağınızı tamamen okutabilirsiniz. Bu sizin güvenliğiniz için ayrıca önemliyken kullanım kolaylığı açısından da önem taşımaktadır.

Touch ID Kullanımı

Touch ID kullanımı genellikle tuş kilidi açmak için kullanılan standart bir metottur. Ancak aynı zamanda iTunes, AppStore, iBook gibi birçok kanaldan alışveriş yapmanız da mümkün.

 • Ayarlar kısmına girerek iTunes ve AppStore kısmına tıklayıp Apple kimliğinizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Touch ID ve parola sekmelerinden bu servislerin etkin konumda olduğunu kontrol edin. Artık yaptığınız alışverişlerin ödemeleri için parola girmenize gerek kalmayacak.
 • Touch ID Apple Pay ödemeleri sayesinde birçok aktif mağazada ödeme imkânı sağlamaktadır. Bu ayarı da Apple Pay kısmını aktif hale getirerek yapabilirsiniz.

Touch ID Özel Ayarlar

Tocuh ID ile farklı 5 parmak izi oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin olabileceği gibi farklı kişilere aitte olabilir. Güvenlik tavsiyesi olarak en az iki parmağınızın tanıtılması öneriliyor. Aynı zamanda özelleştirebileceğiniz bir menü olduğunu vurgulayalım.

 • AppStore, iTunes ve Apple Pay gibi özellikler için parmak izlerinin aktif olup olmadığını ayarlayabilir.
 • Üzerine hafifçe dokunarak parmak izlerini yönetebilir, isimlerini değiştirebilir.
 • Kaydırarak parmak izi kaydını silebilir.
 • Maksimum 5 olmak kaydıyla parmak izi oluşturabilirsiniz. Fakat çok parmak izi olması parmak izi tanıma sürecini uzatabilecek bir etkendir.
 • Kaydettiğiniz aktif bir parmak izini görmek için ana ekrana dokunun. Parmak izi çok kısa bir süreliğine ekranda belirecektir.
İLGİLİ HABER:  Apple iOS 9.1'i Test Ediyor

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?