iPhone ve iPad’e Kodi Nasıl Yüklenir? (Jailbreaksiz)

1
5222
Jailbreaksiz Kodi nasil kurulur

Yaygın inanışın aksine, bir iPhone veya iPad’e App Store’da mevcut olmayan bazı uygulamaları yükleyebilirsiniz. Popüler video player uygulaması Kodi de bunlardan bir tanesi. App Store’da olmayan bir uygulama için ilk akla gelen kaynak Cydia yazılım mağazası. Ancak Cydia’da yer alan uygulamaların birçoğu yalnızca jailbreak olan cihazlarda çalışıyor. Öte yandan, Kodi uygulamasını cihazınıza jailbreak yapmadan yüklemenin bir yolu daha var. Makalemizde, Kodi’yi iPhone veya iPad’inize jailbreaksiz nasıl yükleyeceğinize değindik.

Kodi Nedir?

Kodi, çok yönlü ve son derece popüler bir media player uygulamasıdır. İnternette yer alan ya da cihaza önceden indirilen videoları büyük ekran TV’de oynatmak için kullanılır. Kodi’nin en büyük avantajı, film veya canlı TV izleyebilme gibi genişletilmiş işlevsellik sunan çok sayıda eklentiye sahip olmasıdır.

Kodi’yi iPhone veya iPad’e Cydia Impactor kullanarak yükleme

Kodi’yi jailbreak’siz iPhone veya iPad’e kurmanın en basit yolu, iOS kullanıcılarının iOS cihazlarında App Store uygulamalarını yüklemesine izin veren MacOS ve Windows için popüler bir uygulama olan Cydia Impactor’ı kullanmaktır. Kodi’yi Cydia Impactor’u kullanarak nasıl kuracağınıza geçmeden önce, Cydia Impactor‘u ve en yeni Kodi .IPA dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Not: Kodi’nin mevcut yapısı itibariyle 64 bitlik bir uygulama olmadığını ve bu nedenle de iOS 11’de desteklenmediğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle aşağıdaki adımlar, iOS 10 ve önceki sürümleri kullanan kullanıcılar içindir.

 1. iPhone veya iPad’inizi PC’nize veya Mac’inize bağlayın. iOS cihazınızı taktığınızda iTunes otomatik olarak açılırsa, daha ileri gitmeden önce onu kapattığınızdan emin olun.
 2. Cydia Impactor programını açın ve daha önce indirdiğiniz Kodi .IPA dosyasını sürükleyip programın içine bırakın.
 3. Açılır menüden iOS cihazınızın seçili olduğundan emin olun ve Başlat‘ı tıklayın.
 4. Cydia Impactor bir Apple kimliği ile giriş yapmanızı isteyecektir. Apple tarafından doğrulanan bilgiye göre, uygulama giriş bilgilerini yalnızca .IPA dosyasını imzalamak için kullanıyor. Ancak gizlilik endişeniz varsa alternatif bir Apple kimliği kullanabilirsiniz.
 5. Uygulama yüklendikten sonra, Ayarlar > Genel > Profiller ve Cihaz Yönetimi‘ne gidin. (iOS sürümünüze bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.) Apple ID’nizin yer aldığı profili bulun ve açın.
 6. Cihazınıza Kodi uygulamasının güvenli olduğunu belirtmek için Güven butonuna dokunun.
 7. Uygulamayı açın ve Kodi’nin birçok avantajının tadını çıkarın!

Herhangi bir sebepten dolayı yukarıdaki talimatları uygulayamazsanız, MacOS kullanıcıları için ücretsiz bir uygulama olan Xcode’ı kullanarak Kodi’yi iPhone’unuza veya iPad’inize nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kodi’yi iPhone veya iPad’de Xcode kullanarak yükleme

Başlamandan önce tamamı ücretsiz olan üç şeyi indirmeniz gerekiyor. Ancak bunlardan bir tanesi biraz zaman alabilir.

 1. Kodi dep dosyasına ihtiyacınız var: buradan indirin.
 2. Ayrıca iOS App Singer‘e ihtiyacınız var. Açılan sayfada Download V1.9 butonuna tıklayın ve ardından sıkıştırılmış dosyayı açın.
 3. Son olarak Xcode 8‘i henüz Mac App Store’dan yüklemediyseniz, yüklemeniz gerekiyor.

İlkini masaüstünüze kaydettikten, diğerlerini ise Mac’inize kurduktan sonra başlayabilirsiniz.

 1. iPad veya iPhone’unuzu Mac’inize takın ve Xcode‘u açın.
 2. Yeni bir Xcode projesi oluştur (Create a new Xcode project) seçeneğini seçin. Sol taraftaki iOS bölümünde Uygulama (Application) sekmesine ve ardından Tekli Görünüm Uygulaması (Single View Application)‘a tıklayın. Sonraki (Next) butonuna tıklayın.XCode yeni proje
 3. Sonraki diyalog kutusunda, oluşturduğunuz uygulamayı tanımlamanız gerekiyor. Ürün Adı (Product Name) ve Kuruluş Tanımlayıcısı (Organization Identifier) bölümlerini doldurun. Ürüne adına Kodi adını vermenizi öneriyoruz. Kuruluş Tanımlayıcısı bölümüne ise .com ile başlayan benzersiz bir isim vermelisiniz (Örnek: .comAdinizSoyadiniz). Diğer alanlar zaten dolu olacaktır ve seçenekleri olduğu haliyle bırakabilirsiniz. Uygulamanın iPad veya iPhone özel olmasını bu bölümden seçebilirsiniz. Ancak Universal olarak bırakırsanız, uygulama iki cihaz için de kullanılabilir olacaktır. Sonraki (Next) butonuna tıklayın.XCode uygulama olusturma
 4. Bir sonraki kutuda, Git deponuz için bir yer seçin. (Biz masaüstüne kaydettik.) Daha sonra Oluştur (Create) butonuna tıklayın.
 5. Xcode’ın kişilerinize erişmesine izin verip vermemk size kalmış. (Biz Hayır dedik ancak bunun bir fark yarattığını düşünmüyoruz.)
 6. Xcode ekranının ortasında göze batmayan “Kod imzalama kimliği bulunamadı. (No code signing identities found)” şeklinde bir mesaj göreceksiniz. Bu mesajın altındaki Sorunu Düzelt (Clix Fix Issue)’e tıklayın. Bir sonraki diyalog kutusunda Ekle…(Add…)’ye tıklayın. Apple kimliğinizi girin ve oturum açın.
 7. Ana ekrana geri dönün. Bu sorunu çözmek için provizyon için kullanılacak bir “Geliştirme Ekibi seçin (To fix this issue, select a Development Team to use for provisioning)” şeklinde bir mesaj göreceksiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz yalnızca bir Geliştirme Ekibi (Development Team) olmalı. Devam edin ve Seç’i (Choose) tıklayın. Xcode sorunları çözümlediğini bildirecek ve kısa süre bekledikten sonra her şey düzelecektir.
 8. App Signer‘i açın. Giriş Dosyası (Input File) yazan yerde, daha önceden indirdiğimiz Kodi deb dosyasını çağıracağız. Gözat’ı (Browse) tıklayın, dosyayı masaüstünüzde (veya kaydettiğiniz yerde) bulun ve Aç’ı (Open) tıklayın.
 9. İmzlama Sertifikası (Signing Certificate), Apple kimliğinizi içerek şekilde halihazırda dolu olmalıdır. Hazırlık Profili (Provisioning Profile) için 3. adımda belirlediğimiz tanımlayıcıya sahip profili seçin. Yeni Uygulama Kimliği (New Application ID) doldurulacaktır. Ana Ekran’da görünecek uygulama adı olarak Kodi yazın. Başlat’ı (Start) tıklayın.iOS App Signer
 10. Farklı Kaydet (Save As) alanı için bir dosya adı seçin. Kaydet’i (Save) tıklayın. App Singer, veri paketini açacak ve kaydedecektir. Tamamlandığında Bitti (Done) mesajı verecektir.
 11. Neredeyse bitirdik. Xcode’a dönün ve Pencere > Cihazlar’ı (Window > Devices) seçin. Sol bölmedeki iOS cihazınızı tıklayın. Sağ bölümün altında yer alan küçük artı (+) simgesine tıklayın.
 12. 9. adımda iOS Uygulama İmzalayıcı’nın oluşturduğu .ipa dosyasını bulup seçin ve Aç’ı (Open) tıklayın. Kodi uygulamasını 10-15 saniye içinde Yüklü Uygulamalar’ın (Installed Apps) altında göreceksiniz.
 13. iOS cihazınızı çıkarın ve kilidini açın. Cihazınızdaki ilk kullanılabilir alanda Kodi simgesini göreceksiniz. Ayarlarınıza bağlı olarak, simgeye ilk dokunduğunuzda bir Güvensiz Geliştirici (Untrusted Developer) hata mesajı alabilirsiniz. İptal’e (Cancel) dokunarak mesajı geçebilirsiniz.
 14. Ayarlar > Genel‘e gidin ve aşağı doğru ilerleyin ve Cihaz Yönetimi‘ne dokunun. Geliştirici APP‘ın altında işlemin başında kullandığınız hesaba dokunun ve ardından bir sonraki ekranda Güven [hesap adı]‘na dokunun. Sonra tekrar Güven‘e dokunun.
 15. Bu kadar! Uygulamayı çalıştırmak için Ana Ekran’a dönün ve simgesine dokunun.
İLGİLİ HABER:  2015 Apple Tasarım Ödülü Kazananları Açıklandı

İlginizi Çekebilir: iPhone Sahte GPS Konumu Gösterme-Konum Değiştirme (Jailbreaksiz)

1 YORUM

 1. Merhaba , yazdıklarınızı aynen uyguladım. Ancak kodi yüklemesi sırasında bağlantı kesildi hatası verdi. Ardından tablet açılış ekranında ( merhabadan sonra dil ve bölge seçimi ) kaldı. İos u hem itunes hem de ayrıca indirip yüklemeyi denediğimde de itunes yüklemeyi 2009 nolu hata yazarak durduruyor. Tavsiyeniz nedir ? Teşekkürler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?