iPhone ve iPad’e Adobe Flash Player Nasıl Yüklenir?

0
11878

Bir iPhone ya da iPad’te Flash oyunlar oynamak ya da Flash videolar izlemek istediğinizde bunu yapamadığınızı görürsünüz. Bunun nedeni, iPhone ve iPad’in işletim sistemi iOS’un web tarayıcısı Safari’nin Flash’ı desteklememesidir. Ancak, App Store’da Flash medyaları oynatabilmenize yardımcı olacak çeşitli web tarayıcılar ve uygulamalar mevcuttur. Bu makalede, iPhone ve iPad’e Flash nasıl yüklenir? konusunu ele aldık.

iPhone ve iPad için en iyi Flash uygulamaları

iPhone ve iPad’inizde Flash videoları oynatabilmenize ve Flash oyunları oynayabilmenize olanak tanıyan popüler web tarayıcı uygulamaları arasında Photon Browser ve Puffin yer almaktadır. Chrome, Firefox ve Opera gibi diğer üçüncü taraf tarayıcılar bir süredir iOS cihazlarda Flash’ı desteklemiyor.

Photon Browser

Photon BrowserPhoton Browser, cihazında Flash desteği isteyen iPad ve iPhone kullanıcıları için en popüler seçim gibi görünüyor. Uygulama Flash desteği sağlamasının yanıda, yasaklı sitelere giriş yapabilmenize olanak tanıyan dahili VPN özelliği de barındırıyor. Photon Flash Player & VPN Proxy Browser for iPad uygulamasını iPad için 17.99 TL ödeyerek satın alabilirsiniz.

Uygulamanın Photon Flash Player for iPhone adlı iPhone versiyonu ise yalnızca Flash desteği sağlamaktadır ve 13.99 TL ödeyerek edinilebilir.

Photon Flash Player’ın Türk kullanıcılar için en büyük dezavantajı ise Türkçe dil desteğine sahip olmamasıdır.

Puffin Web Browser

Puffin BrowserPuffin, Flash içerikleri oynatabilmenize olanak tanıyan bir başka Safari alternatifidir. Puffin Web Browser’ın, 13,99 TL ödeyerek sahip olabileceğiniz Pro versiyonunun yanı sıra, birkaç özelliğin yer almadığı ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Şahsen 5 yıldır ücretsiz versiyonunu kullanıyorum ve şu ana kadar yapamadığım hiçbir işlem olmamıştır.

Tarayıcıdan herhangi bir web hesabınıza giriş yaptığınızda, “Hesabınıza ABD’den giriş yapıldı” şeklinde bir uyarı e-postası alırsanız endişelenmeyin. Çünkü Puffin’in sunucuları ABD’de bulunuyor. Ancak bunun bir avantajı var: Web’e ABD’den çıkış yaptığınız için Türkiye’den giriş yapamadığınız yasaklı sitelere de giriş yapabiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  iPhone Sürekli Şifre Mi Soruyor ? İşte Nedeni

Uygulamanın bir diğer dikkat çekici özelliği ise sanal bir trackpad ve klavye içeriyor olması. Bu sayede imleci parmağınızla yerleştirmekte zorlandığınız web sayfalarında sanal bir mouse kullanmanıza olanak tanıyarak işinizi kolaylaştırıyor.

Puffin’in Türk kullanıcılar için en büyük avantajı ise, birçok dil desteği arasında Türkçe’nin de yer alıyor olması.

iPad ve iPhone’da Flash İçerikleri Oynatmanın Diğer Yolları

Parallels Access gibi uygulamalar iPad veya iPhone’unuzla Mac’inize veya PC’nize erişim sağlayarak Flash içerikleri oynatmanızı sağlar. Parallels Access, iOS cihazınızı kullanarak dünyanın her yerinden Mac ya da PC masaüstünüze erişmenizi ve Microsoft Office, Internet Explorer, Flash Player ve Flash destekli tarayıcılar gibi uygulamaları kullanmanızı sağlar.

Parallels Access her ne kadar Flash içerikleri oynatmak için kolay bir çözüm gibi görünmese de, sık sık Mac ya da PC’nize uzaktan erişim yapmanız gerekiyorsa incelemeye değer bir uygulamadır.

iPad ve iPhone neden Flash’ı desteklemiyor?

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iOS platformunu kullanan mobil cihazlar için Flash’a destek vermeyi reddetti. Çünkü Jobs, tüm internet için HTML5’i bir standart haline getirmek için mücadele ediyordu.

İlginizi Çekebilir: iPhone ve iPad’te Mobil İnternet Kotası Kullanımı Nasıl Takip Edilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?