Kilit ekranı nedir, nasıl kullanılır ve nasıl özelleştirilir? İşte tüm bu soruların cevapları, tüm ayrıntılara yer verdiğimiz iPhone-iPad Kilit Ekranı Rehberi‘nde!

Kilit ekranı, iPhone veya iPad’iniz açıldığında veya uyandığında karşılaşılan ilk ekran olduğundan, hem yardımcı hem de bekçilik görevi görmektedir. İletişimiz kanallarınızla ilgili sizi bilgilendirir, güncel tutar ve iPhone veya iPad’inizi yetkisiz erişime karşı güvenli tutar. Kilit ekranının bu işlevselliğini en iyi şekilde kullanmak için onu size özel olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Apple, iPhone veya iPad’inizin kilidini açma şeklinizden, bildirimleri kontrol etme veya cihazınızın denetimini ele alma biçiminize kadar, Kilit ekranıyla ilgili her şeyi baştan sona kadar adeta yeniden tasarladı.

Kilit Ekranı Düzenini Anlama

Kilit ekranı ilk bakışta basit gözükebilir, ancak bir hareket uzakta gizlenmiş muazzam bir işlevsellik barındırmaktadır. Ana Kilit ekranı, parola ekranı veya Siri ile değiştirilebilir. Ayrıca Bugün Görüntüsü widget’ları veya kamera, Bildirim Merkezi veya Denetim Merkezi’ne geçiş yapmanızı sağlayabilir. Ve hatta, başka bir Apple cihazınız varsa bir simgeye dokunarak diğer cihazda kullandığınız uygulamaya geçiş yapmanıza da olanak tanır.

iPhone veya iPad’in kilidi nasıl açılır?

iPhone veya iPad’inizin kilidini açmak, sizi Ana Ekran’a veya en son kullandığınız uygulamaya götürür. Cihazınız bir parola ya da Touch ID ile korunuyorsa, Apple’ın parmak izi kimlik algılayıcı sensörü cihazınızın kilidini açarak ona erişmenizi ve kullanmanızı sağlar.

 • iPhone veya iPad’inizde Touch ID veya Şifre yoksa (ki mutlaka kullanmalısınız), Home tuşuna basmanız yeterlidir.
 • iPhone veya iPad’inizde Touch ID veya Şifre varsa, Home tuşuna basmalı > 4 basamaklı, 6 basamaklı veya alfasayısal şifrenizi girmelisiniz.

iphone kilit ekrani sifre girisiKameraya Kilit ekranından nasıl hızlı bir şekilde erişilir?

Yepyeni Kilit ekranında hızlı kamera erişimi tamamen yenilendi ve daha kolay hale geldi.

 1. Kilit ekranı üzerinde herhangi bir yere dokunun.
 2. Parmağınızı sol kenarına doğru hızlıca kaydırın.

iphone kilit ekranindan kameraya gecme

Bugün Görüntüsü widget’larına Kilit ekranından nasıl hızlı bir şekilde erişilir?

Siri tavsiyeleri ile birleştirilen Bugün Görüntüsü widget’larına, Kilit ekranı da dahil olmak üzere her yerden aynı şekilde erişebilirsiniz.

 1. Kilit ekranı üzerinde herhangi bir yere dokunun.
 2. Parmağınızı sağ kenarına doğru hızlıca kaydırın.

iphone kilit ekranindan bugun gorunumune erisme

Kilit ekranından Son Bildirimler’e hızlı şekilde nasıl erişilir?

Kilit ekranı, iPhone’unuzu veya iPad’inizi son kullanmanızdan bu yana gelen tüm bildirimleri gösterir ancak daha eski bildirimleri görmek isterseniz, istediğiniz zaman Son Bildirimler’e erişebilirsiniz.

 1. Ekranın üstündeki çerçeveye dokunun.
 2. Parmağınızı ekrana doğru kaydırın. (ör. aşağı kaydırın.) Ayrıca ekranın ortasından yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz.

Kilit ekranından Denetim Merkezi’ne hızlı şekilde nasıl erişilir?

Denetim Merkezi, ayarları hızlı bir şekilde değiştirmenizi, parlaklık ve ses seviyesini ayarlamanızı, eylemler başlatmanızı, ekran paylaşımı ve dosya aktarmayı açmanızı ve ev aksesuarlarına erişmenizi sağlar. Kilit ekranı da dahil olmak üzere her yerden erişebilir.

 1. Ekranın altındaki çerçeveye dokunun.
 2. Parmağınızı ekranda yukarı doğru kaydırın.

iphone kilit ekranindan denetim merkezine erisme

Kilit ekranından Cüzdan ve Apple Pay’a hızlı şekilde nasıl erişirsiniz?

Biniş kartları veya kahve dükkan kartlarınız varsa veya iPhone’unuza Apple’ın mobil temassız ödeme servisi olan Apple Pay’ı kurduysanız, kilidini açmaya gerek kalmadan onlara ulaşabilirsiniz:

 1. Apple Pay’ı getirmek için Home tuşuna çift tıklayın.
 2. Kullanmak istediğiniz Apple Pay kartını seçmek için hızlıca kaydırın (birden fazla kartınız varsa) veya bir Cüzdan geçişini seçmek için ekranın alt kısmına hafifçe dokunun.

iphone kilit ekranindan apple pay'e erisme

Kilit ekranından Siri’ye hızlı bir şekilde nasıl erişilir?

Bir iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE veya 9.7-inç iPad Pro’nuz varsa, Siri’yi uzaktan bile etkinleştirmek için sesinizi kullanabilirsiniz. (Not: Sesli etkinleştirme Düşük Güç Modunda çalışmaz.)

 1. “Hey, Siri!” diyin.
 2. Siri’ye ne yapmak istediğinizi söyleyin (ör. “Hong Kong’ta saat kaç?” veya “Karıma mesaj gönder: Bu akşam geç kalacağım”).

Siri’yi istediğiniz zaman manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz:

 1. Home tuşuna basılı tutun.
 2. Siri’ye ne yapmak istediğini söyleyin. (ör. “Bugün hava durumu nasıl?” veya “Aracımı saat 18’de hareket ettirmem için Hatırlat.”)
 3. Home tuşunu bırakın.

iphone kilit ekranindan siriye erisme

Kilit ekranından önerilen uygulamalara nasıl hızlı bir şekilde erişilir?

iOS, önerilen uygulamalara Kilit ekranından istediğiniz zaman, yer ve aktivite sırasında hızlı şekilde erişmenizi sağlamaya çalışıyor.

 1. Touch ID kullanıyorsanız, ekran kilidini açmak için kayıtlı parmağınızı Home tuşuna yerleştirin.
 2. Ekranın sol alt tarafındaki uygulama simgesine dokunun ve yukarı kaydırın. (Orada hiçbir uygulama simgesi yoksa, şu anda önerilen bir uygulama yoktur.)
 3. Touch ID kullanmıyorsanız, ekran kilidini açmak için şifrenizi girin.

iphone kilit ekranindan uygulamalara erisme

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?