iPhone ve iPad’de iOS üzerinde ses kontrolü nasıl yapılır?

0
438
iPhone'da ses ayarı nasıl yapılır?
iPhone'da ses ayarı nasıl yapılır?

iPhone ve iPad üzerinde ses kontrolü yapmak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, yanda bulunan ses açma ve sesi kısma tuşlarıyla hangi sesler ayarlanıyor? Siri’nin sesi nasıl ayarlanır? Bildirim sesi ayarı nasıl ayarlanır? Bu konularda sizlere yardımcı olmak için bu konuyu hazırladık.

Öncelikle bilmemiz gereken şey şu: Yanda bulunan ses açma ve kısma tuşları, medya oynatılırken (ses, video gibi) onun sesini kısar ve açar, Medya oynatılmazken de zil sesi ve alarm seslerinin kontrolünü yapar.

iPhone 6s ses ayar tuşları
iPhone 6s ses ayar tuşları

Peki video için ayarladığınız ses düzeyinin gelecekte de hatırlanmasını isterseniz ne yapacaksınız? Safari üzerinde dolaşırken, otomatik oynayan videoların ses düzeyi ile etrafınızdakileri rahatsız etmek istemiyorsanız ne yapacaksınız? Bunun için de Kontrol Merkezi var. Ekranın altından parmağınızı yukarı doğru sürükleyin ve ses ayar kısmını burada bulacaksınız.

 

Bu kısımdan videoların ve müziklerin ses ayarını kolayca yapabilirsiniz.

Alternatif olarak da Ayarlar > Sesler kısmından ses ayarlarını yapabilirsiniz. Bu kısımdan “Düğmelerle değiştir” kısmını OFF yaparsanız yani kapatırsanız, artık yan taraftaki düğmeleri kullanarak zil sesi ve alarmı değiştiremezsiniz. Ama diğer medya sesleri değiştirilmeye devam eder.  Bu ayar çok kullanışlı olabiliyor. Bazen filmin sesini kısıyorsunuz ve ayarı da bu şekilde unutuyorsunuz. Sonra da arandığınızda telefonun sesini duymuyorsunuz. Bu sorunu önlemek için bu ayarı OFF konumuna alabilirsiniz.

 

 

Haritalar ve Navigasyon ses ayarı

Navigasyonla bir yere giderken, cihazınızın yan tarafındaki ses açma ve kısma butonlarını kullanarak ses ayarı yapabilirsiniz. Ayrıca Ayarlar > Harita> Sürüş ve Navigasyon kısmından da, yol tarif edilirken tercih ettiğiniz sesi ayarlayabilirsiniz.

Siri ses ayarı

Siri’nin sesini değiştirmek için öncelikle Siri’yi aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için de Home butonuna birkaç saniye basmanız lazım. Daha sonra yan taraftaki ses açma ve kısma tuşlarını kullanarak Siri’nin sesini ayarlayabilirsiniz.

Siri’nin konuşma dilini değiştirmek için de Ayarlar > Siri kısmından değişiklik yapabilirsiniz.

Müzik uygulamasının ses  ayarı

Ayarlar > Müzik kısmından gereken ayarları yapabilirsiniz. Burada benim gözüme çarpan “ses sınırlandırma” oldu. Bu ayar ile müzik parçalarının seslerini ayarlayabiliriz. Bu işlem tabii ki müzik uygulamasından çalınan müzikler için geçerli. Safari veya 3. parti uygulamaları buradan ayarlamak mümkün değil.

Ses sınırlaması özellikle gençler için faydalı olabilir. En azından kulaklarınız için faydalı gençler. Akşama kadar yüksek sesli müzik dinliyorsunuz, sonra kulaklarınız bozuluyor. Ayarlar> Genel > Sınırlandırmalar > Ses sınırı > Değişikliklere izin verme kısmını da kullanmanızı tavsiye ederiz. Kusura bakmayın ama gençler tün bunlar iyiliğiniz için. 🙂

 

 

 

 

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?