Akıllı telefon bağımlılığını kontrol altında tutmanın yollarından biri iPhone, iPad veya iPod touch‘ınızdaki uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı kontrol etmektir. iOS’ta uygulamalarda harcanan zamanı görmenize olanak tanıyan bir özellik bulunuyor. Ancak özellik çoğu kişinin aramaya zahmet etmeyeceği bir yer olan counterintutively‘ye gizlenmiş durumda. Peki, iOS uygulama kullanım süresi özelliğini nasıl kullanacaksınız?

iOS Uygulamalarında Ne Kadar Zaman Harcadığınızı Görme

iOS 9 ve sonraki sürümlerinde kullanıcılar, Ayarlar > Pil‘e giderek her uygulamanın kullandığı pil miktarını kontrol edebiliyor. iPhone’unuzda hangi uygulamayı günde veya hafta ne kadar süreyle kullandığınızı da burada görebilirsiniz.

  1. iOS cihazınız Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Pil bölümüne dokunun.
  3. Pil Kullanımı başlığının en sağındaki saat simgesine dokunun.iPhone uygulama kullanım istatistiği

Ayrıca, uygulamanın kullandığı pil miktarını ve her bir uygulamada harcanan süreyi gösteren bölüm arasında geçiş yapmak için Pil Kullanımı başlığının altında listelenen herhangi bir uygulamaya dokunabilirsiniz.

Listelenen her bir uygulama için “ekranda x dakika” şeklinde bir mesaj görürsünüz.

Artık, her uygulamanın arka planda ne kadar açık kaldığını veya çalışmakta olduğunu görebilirsiniz. Ekran süresi, bir uygulamanın aktif olarak kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, ekran açıkken ön planda çalışırken harcadığı zamanı gösterir.

İPUCU: Son 24 saat içinde veya son yedi gün boyunca ortalama uygulama kullanım sürelerini görmek için Son 24 Saat düğmesini veya Son 7 Gün düğmesini tıklayın.

iPhone Son 24 saatte en çok kullanılan uygulamalar

Bir uygulamanın bilgileri altında aşağıdaki kullanım türleri de gösterilir:

  • Arka Plan Aktivitesi-bir uygulama arka planda çalışıyor ve pil tüketiyor.
  • Ses-bir uygulama arka planda çalışırken ses çalıyor.
  • Kapsama Alanı Dışında-cihazınız bir hücresel şebeke sinyali arıyor.
  • Düşük Sinyal-cihazınız düşük hücresel şebeke sinyaliyle kullanılıyor.
  • Yedekleme ve Geri Yükleme-cihaz iCloud’a yedekleniyor veya iCloud’dan geri yükleniyor.
  • Konum ve Arka Plan Konumu-bir uygulama konum servislerini kullanıyor.
İLGİLİ HABER:  iPhone için Sınırlı Süre ile Ücretsiz Olan 9 Uygulama

Bir uygulamanın yalnızca ön planda harcadığı süre ekran saati olarak sayılır.

Arka planda çalışan uygulamalar (cihaz kilitlendiğinde veya başka bir uygulamayı kullanırken) “arka planda x dakika” mesajıyla listede gösterilir.

iOS uygulamaları müzik çalmak, içerik indirmek, konumunuzu takip etmek, ses kaydetmek, VoIP aramaları yapmak ve birkaç özel görevi arka planda gerçekleştirebilir.

Bir uygulama arka planda sürekli çalışıyorsa, piliniz daha hızlı tükenebilir.

iPhone’da arka planda çalışan uygulamaları görmek için, Ayarlar > Genel > Arka planda uygulama yenile‘ye gidin. Listeden arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamanın sağındaki geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin. En üstteki Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğini kapatarak, tüm uygulamaların bu özelliği kullanmasını kapatabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?