iPhone ve iPad’e PDF Nasıl Kaydedilir?

0
9818

Apple, iOS’taki son güncellemeler ile birlikte PDF belgeyi önizlemeyi ve cihazınıza indirmeyi kolaylaştırarak iPhone ve iPad’de PDF dosyalar ile çalışmayı oldukça kolaylaştırdı. PDF, Portable Document Format (Taşınabilir Belge Biçimi)’ın kısaltmasıdır. PDF dosyaları genellikle uzun form içerikleri, bir ürün kılavuzu ya da kitapların dijital ortamda yayınlanması için kullanılır. Peki, PDF dosyasını iPhone veya iPad’e yüklemek ne kadar kolaydır? Kısaca şöyle anlatalım, bu işlem dosyayı nereye kaydedeceğinize karar vermekten daha kolaydır. Aşağıda bir PDF dosyasını web’den ve ya bir e-posta’dan nasıl indireceğinize ve bir PC’den iPhone veya iPad’inize nasıl aktaracağınıza değindik.

E-posta veya Web’den iPhone / iPad’e PDF Dosyası Kaydetme

Safari web tarayıcısı ve Mail uygulaması, PDF dosyalarını önizleme yetenekleri sayesinde PDF’leri indirmek için benzer bir arayüz kullanır. Aşağıdaki talimatlar üçüncü taraf bazı uygulamalarda da çalışabilir.

 1. Öncelikle, web tarayıcınızda veya Mail uygulamasında PDF dosyasına dokunun. Bu PDF’nin bir önizlemesini getirecektir.
 2. Ardından, Paylaş butonuna dokunun. (Mail’de sol altta veya Safari’de alt çubuğun ortasında, üzerinde ok işareti bulunan kutu şeklindeki buton paylas-butonu). Paylaş butonu, PDF belgesini paylaşmak için farklı seçeneklere sahip bir paylaşım penceresi getirecektir.
 3. PDF’yi iBooks’ta görüntülemeyi tercih ederseniz, iBooks’a Kopyala‘yı seçebilirsiniz. Bu, PDF’leri görüntülemenin harika bir yoludur.
 4. PDF’yi bulut deposunda saklamayı tercih ederseniz, Dosyaya Kaydet‘i seçin. Bu seçenek temel olarak bilgisayarınızdaki Farklı Kaydet gibi davranır. Kaydettiğiniz PDF dosyasını, daha sonra Dosyalar uygulamasını açıp kaydettiğiniz klasöre giderek görüntüleyebilirsiniz.

Bir Web Sayfasını iPhone veya iPad’inize PDF Olarak Kaydetme

Bir web sayfasını PDF olarak kaydetmek istiyorsanız, Apple’ın Safari için HTML’den PDF’ye dönüştürücü özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. Paylaş butonuna dokunun.
 2. Ekranda görünen paylaşım penceresinde PDF’yi iBooks’a kaydet‘i seçin. Web sayfası PDF formatına dönüştürülecek ve iBooks’a kaydedilecektir.
İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad'de DNS Değiştirmek

Bu yöntem Okuyucu Modu kullanıldığında daha da işlevseldir. Okuyucu Modu web sayfasındaki reklamları çıkarır ve daha kolay okuma için düzenler. Safari’de Okuyucu Modu’nu açmak için ekranın en üstündeki yatay çizgiler şeklindeki butona dokunabilirsiniz.

Windows’tan iPhone ve iPad’e PDF Aktarma

Bir PDF dosyasını veya diğer uyumlu bir dosyayı Windows tabanlı bir bilgisayardan bir iPhone veya iPad’e aktarmanın en kolay yolu iCloud Drive’dır. Dosyaları Windows’tan iOS’a kopyalamak için iPhone veya iPad’iniz için iCloud’u açmanız gerekir. Bilgisayarınızda Windows için iCloud yüklü olmalıdır.

 1. İlk olarak, Windows PC’nizde iPhone veya iPad’inize aktarmak istediğiniz PDF dosyasına gidin.
 2. Dosyayı sağ tıklayın ve açılır menüden Kopyala‘yı seçin.
 3. Klasör penceresinin sol tarafındaki Hızlı erişim menüsünde iCloud Sürücüsü‘nü tıklayın.
 4. PDF dosyasının iCloud Drive’da saklanmasını istediğiniz yere gidin. Nerede saklayacağınızdan emin değilseniz, özellikle PDF’ler için bir klasör oluşturabilirsiniz. Temel iCloud Drive klasöründe de saklayabilirsiniz, ancak iCloud Drive’ı düzenli tutmak için belgeleri alt klasörlere kaydetmek genellikle en iyisidir.
 5. Hedefi bulduğunuzda, klasörü sağ tıklayın ve Yapıştır‘ı seçin.
 6. Bu kadar. Dosyaya, iPhone veya iPad’inizdeki Dosyalar uygulamasını kullanarak erişebilirsiniz.

Bir PDF dosyasını veya başka bir dosyayı PC’nizden iCloud Drive’a kaydettiğinizde, dosyanın kendisi iPhone veya iPad’inizdeki Dosyalar uygulamasından seçinceye kadar cihazınıza indirilmez. Çevrimdışı erişime ihtiyacınız varsa, Dosyalar uygulamasında ona gitmeli ve çevrimiçiyken cihazınıza indirildiğinden emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?